Včelia kRAJina

Včelia kRAJina

kRaj

Vo Včelom kRaji vieme o včelách VČELYčo a s veľkou radosťou sa o naše vedomosti delíme s ostatnými. Pomôžte aj vy s budovaním prvej vzdelávacej včelnice a environmentálneho centra venovaného opeľovačom.

Pomôžte nám dokončiť Včelín
{{ object.organization|i18n_field:'name'
Napíšte nám

Náš cieľ na rok 2018

Máme už
1 741,3
Vďaka
34 darcom
Chýba nám
2 258,7

Náš projekt zážitkovou formou vzdeláva verejnosť o význame včiel a opeľovačov, poukazujeme na krehké vzťahy v prírode na ktorých sme závislí. V tichej a ekologicky čistej doline Liešnica pri Kokave nad Rimavicou budujeme vzdelávaciu včelnicu a environmentálne centrum, kde môžete nahliadnuť na fascinujúci svet opeľovačov zblízka. Vytvárame priateľov včiel, čmeliakov, motýľov a včiel samotárok. Viac o projekte.

Pomôžte nám dokončiť Včelín

Ešte 1 258,7 € a podarí sa nám splniť náš ďalší cieľ.

Vzdelávame o význame včiel a iných opeľovačov pre krajinu. Naše aktivity sa stretávajú s veľkým záujmom škôl aj širokej verejnosti. Od konca minulého roka máme konečne kryté priestory práve vďaka vám! Takto môžeme vzdelávať bez ohľadu na nepriazeň počasia. Tieto priestory však potrebujeme zariadiť (stoly, stoličky, lavice) a tiež ich chceme rozšíriť o nové vzdelávacie prvky a atrakcie (presklený pozorovací úľ so včelami, čmelia kolónia, húseničník a domáce druhy motýľov), aby sme stále ponúkali nové, užitočné aktivity. Pomôžte nám zlepšovať našu prácu a prinášať stále niečo nové.

Pomôžte nám dokončiť Včelín
23.08

Ako vznikal projekt Včelí kRaj

Na pohľad sladký projekt, no veľa slaných kropají potu. Vraveli sme si, skúsime to na päť rokov, potom uvidíme. A sme tu! Už vyše 5 rokov tu robíme s láskou to, čo nás napĺňa. Viac.

12.05

O Dni matiek a našich nenahraditeľných matkách

Keďže s blížiacou sa druhou nedeľou v máji si pripomíname Deň matiek, nezabudli sme ani my na tie svoje matky, ktoré sú naozaj jedinečné, výnimočné aj nenahraditeľné. Viac.

14.03

VČELY.ČO je o diskusii

Do našej pestrej ponuky včelárskych aktivít pribudol aj nový formát - konferencia. Nazvali sme ju VČELY.ČO a jej cieľom je prinášať odbornej aj laickej verejnosti nové témy v oblasti včelárenia. Viac.

21.02

Zima: čas na plánovanie malých-veľkých projektov

Včely v zime nespia. Pripravujú sa na jar, rovnako ako naša organizácia. Minulý rok bol plný veľkých vecí. Spolu s vami sme postavili Včelín, stali sa komunitným projektom roka, postavili prírodnú učebňu a zrealizovali prvú konferenciu VČELY.ČO. Ako nezaspať na vavrínoch a spraviť rok 2018 ešte lepším? Už na začiatku roku sa črtajú veľké príležitosti. Viac.

29.12

DÁVID TURČÁNI: Bojím sa, že prestaneme snívať

Dávid Turčáni z Včelieho kRaja vie o včelách VČELYčo. Nenechajte si ujsť ďalší zo série Vianočných miniportrétov z Dobrej krajiny. Viac.

29.06

Jún je sladký koniec školského roka, ale aj sezóna v plnom prúde

V júni sme mali plný kalendár pracovných povinností, včelársku sezónu v plnom prúde, uzavreli sme školský rok, ale aj si pridali nové plány. Viac.

03.05

Bláznivý apríl a kopa príjemnej práce

Koniec apríla síce nepriniesol práve vhodné počasie na prácu so včelami, no my, podobne ako včielky, pilne pracujeme aj v tomto bláznivom aprílovom (a teraz už aj bláznivom májovom) počasí. Posledné dva týždne nám priniesli zaujímavé nové príležitosti, zážitky, kontakty aj skúsenosti. Viac.

13.04

O dobrých učiteľkách, Rómoch ale aj včelách samozrejme

Tento týždeň sme si trochu pocestovali. Hoci na našej vzdelávacej včelnici na Liešnici to už pár týždňov poriadne bzučí, dovolili sme si ešte trošku pocestovať po Slovensku, kým sa naša piata sezóna nezačne naplno a my sa nezastavíme až do jesene. S našim programom sme navštívili Spojenú školu vo Svidníku, aj diskusiu o Rómoch v Banskej Bystrici. Viac.

14.01

Ako sme stavali Včelín

Bola to dlhá cesta kreslenia, navrhovania, povolení, papierov, úradov, manažovania a nakoniec poctivej roboty. Viac.

25.08

Ako dobre poznáte včely?

Sú včely len producentmi sladkého medu, alebo je za ich prácou ešte viac? Spravte si s nami malý kvíz o živote opeľovačov, ktorý vám priblíži ich fascinujúci svet. Viac.

16.08

Včely pre remeslá a kRAJinu

Od mája tohto roku spoločne so žiakmi základnej školy M.R.Štefánika v Lučenci rozširujeme našu vzdelávaciu včelnicu o nové prvky a atrakcie, ktoré budú slúžiť pre vzdelávanie návštevníkov Včelieho kRaja. Do konca septembra tak pribudnú sliepky, indické bežce, včelín, ovečky aj kvetinové záhony. Možno hľadáte súvislosť medzi všetkými týmito živými tvormi a včelami, no v prírode sú krehké prírodné vzťahy, ktoré sú poprepájané a skvele fungujú. Okrem toho, včely sú dôležité pre krajinu aj remeslá. O tom sa presvedčili aj samotní žiaci a pomocou nášho fotopríbehu sa o tom môžete presvedčiť aj vy. Viac.

21.07

Pomôcť nám nikdy nebolo ľahšie - alebo fotka za 1000 dolárov

Do konca tohto týždňa, presnejšie do piatku 19.00-tej hodiny nám môžete pomôcť získať 1000 dolárov a pritom nám nemusíte prispieť ani jeden dolár či euro. Pomôcť nám nikdy nebolo ľahšie! Viac.

17.06

Včelín sa rysuje

Včely usilovne pracujú, včelárske kurzy pre začínajúcich včelárov sa realizujú, školáci nás navštevujú a vzdelávajú sa a včelín sa rysuje! Viac.

24.05

Čo mal včelár na obed?

Minulý rok sme v rádiu počuli o zaujímavom podujatí Restaurant Day, keď si každý, kto má vzťah k jedlu a vareniu môže na deň otvoriť svoju reštauráciu a zistiť tak, či ako kuchár za niečo stojí. Projekt nás veľmi zaujal, ale smutne sme si vraveli, no jasné, v našom regióne sa nič podobné nekoná:( No vôbec nás vtedy nenapadlo, že o rok by jednodňová reštaurácia mohla vzniknúť aj na lazoch a ešte k tomu u nás! Viac.

06.05

Včelárska sezóna (pre žiakov) zahájená!

Síce včely usilovne pracujú už dobrých pár týždňov, dokonca už marec bol mimoriadne teplý a aj záujem škôl o exkurziu na našu vzdelávaciu včelnicu je veľký, prvý zážitkový program pre školákov sme realizovali až dnes. Viac.

25.04

Pozrime sa na svet očami včiel

Ako vznikla čokoláda, a ako nás vidí včela? Včelí kRaj už tretí rok približuje fascinujúci život včiel a opeľovačov malým aj veľkým. Či už na vzdelávacej včelnici, alebo u vás na škole, vždy je to zážitok. Viac.

22.04

Dnes má Zem sviatok... a my máme pre ňu darček

Dnes je Deň Zeme. Skvelá príležitosť jej venovať darček. Pridáte sa? Viac.

26.02

Aké je to pracovať s tými najpracovitejšími?

Musíme sa priznať, že to máme u nás v neziskovke veľmi ťažké. S usilovnými kolegyňami, mladými a energickými, je ťažké udržať pracovné tempo. Pracujú od svitu do mrku, idú si za svojim a odvedú vždy dobrú prácu. Pozitívne je, že nám za svoju prácu nezasielajú faktúru, a že sú ich tisíce. Áno, našimi kolegyňami sú včely a dovoľte, aby sme vám predstavili projekt Včelí kRaj. Viac.