Včelia kRAJina

Včelia kRAJina

kRaj

Vo Včelom kRaji vieme o včelách VČELYčo a s veľkou radosťou sa o naše vedomosti delíme s ostatnými. Pomôžte aj vy s budovaním prvej vzdelávacej včelnice a environmentálneho centra venovaného opeľovačom.

Voštinári - sociálna dielňa
{{ object.organization|i18n_field:'name'
Podporím
Napíšte nám

Náš cieľ na rok 2021

Máme už
0
Vďaka
0 darcom
Chýba nám
3 000

Vo Včelom kRaji vieme o včelách VČELYčo a s veľkou radosťou sa o naše vedomosti delíme s ostatnými. Pomôžte aj vy s budovaním prvej vzdelávacej včelnice a environmentálneho centra venovaného opeľovačom.

www.kraj.sk
Náš projekt zážitkovou formou vzdeláva verejnosť o význame včiel a opeľovačov, poukazujeme na krehké vzťahy v prírode na ktorých sme závislí. V tichej a ekologicky čistej doline Liešnica pri Kokave nad Rimavicou budujeme vzdelávaciu včelnicu a environmentálne centrum, kde môžete nahliadnuť na fascinujúci svet opeľovačov zblízka. Vytvárame priateľov včiel, čmeliakov, motýľov a včiel samotárok. Viac o projekte.

Voštinári - sociálna dielňa

Ešte 3 000 € a podarí sa nám splniť náš ďalší cieľ.

Včely môžu opäť pomôcť v regióne s najvyššou nezamestnanosťou na Slovensku. Otvárame sociálny podnik na spracovanie vosku, ktorý bude sídliť v Utekáči, v okrese Poltár. Vaša podpora bude smerovať na vybudovanie podniku so zabudnutým remeslom.

Voštinári - sociálna dielňa
06.12

Daruj na Vianoce pomoc opeľovačom

Poznáme to už asi všetci. Čo darovať človeku, ktorý nehľadá vo Vianociach len veľké dary? Často preto aj my siahneme pri vyberaní darčeka na Dobrú krajinu. Tento rok sme vám to uľahčili a pripravili pre vás adopčné certifikáty. Viac.

03.12

Včely pomáhajú zamestnávať

Počas dnešného sviatku štedrosti, dávania a dobrovoľníctva (GivingTuesday) treba hovoriť o veľkých a pozitívnych veciach. Práve taká sa deje na začiatku decembra v sociálnej dielni Voštinári. Viac.

13.10

Prečo by si včelár zvolil život motýľa?

Dobrá krajina má 10 rokov. <b>Namiesto párty predstavujeme ďalšieho superhrdinu – Dávida Turčániho z OZ Včelí kRaj.</b> Odbehli sme si do Liešnice, aby sme vám ukázali ako vyzerá život vo včelíne a čo má (aj nemá) Dávid rád :) Viac.

07.10

U nás deti nechodia skoro spať

Teda ak je nočné pozorovanie motýľov. Je to deň, keď sa hlavne deti tešia, že budú môcť zostať hore dlhšie. Viac.

18.09

Augustová noc s motýľmi

Ak si noc na kokavských lazoch predstavujete len so zvukmi kravských zvoncov, húkania sovy a občasného ohlásenia sa srnca, mýlite sa. Stačí zapáliť svetlá a uvidíte veľa farieb. Viac.

26.07

Prvá Noc motýľov

Zažiť Včelí kRaj počas noci ste mohli u nás prvýkrát. Zapojili sme sa do Noci nočných motýľov a pripravili prvé podujatie s nocou kolegyňou Gabikou. Viac.

24.07

Čo lieta v noci?

Vo štvrtok, 25.júla môžete zažiť Včelí kRaj prvýkrát v noci. Pripravili sme pre vás nočné pozorovanie motýľov. Viac.

28.05

Toto je Včelí kRaj

V Liešnici sme už siedmu včelársku sezónu. A robíme to čo máme radi a čo vieme najlepšie. Pripomeňme si to v tomto videu. Viac.

20.05

Deň matiek, Sviatok práce a Deň včiel

Na Deň matiek nezabúdame ani na tie včelie. Kto iný, by mal sláviť prácu, ak nie včela? No a okrem týchto sviatkov, majú už dva roky aj svoj vlastný. Viac.

25.04

Buď náš motýľkár, motýľkárka

Včelí kRaj hľadá posilu do tímu a môžeš to byť práve ty. Stačí, že ťa bavia tí najfarebnejší opeľovači. Viac.

15.03

Utrpenie mladého včelára 2.

Na krúžku patrí ochutnávka medov k tej najobľúbenejšej činnosti... Teda hneď po chytaní trúdov. Ponuka je pestrá, hodnotíme hlavne slovenské, ale ako zaujímavosť máme aj zahraničné. No tento rok sme mali aj úplne iný med… Viac.

14.03

Deň vzdelávania sa o motýľoch

14. marec sa slávi aj ako Deň vzdelávania sa o motýľoch. A práve v tento deň, vám chceme oznámiť naše farebné novinky. Viac.

11.03

Utrpenie mladého včelára 1.

Mať včelársky krúžok je tak krásne! Viesť deti k láske k prírode, postupe budovať ich vzťah ku včelám. Vyberáte plást so včelami a deti zo zatajeným dychom sledujú, každý jeden váš pohyb. Až. Až kým neprestanete snívať a nepredstúpite po prvýkrát pred prihlásené deti... Viac.

06.01

Aj rok 2018 bol rokom včiel

Vtesnať 365 dní do jedného článku môže byť priam nemožné. Ale to najdôležitejšie sa nám podarilo vložiť do infografiky. Ďakujeme za vašu podporu. Viac.

29.11

Si aj ty HRAvec lesný?

Naučili sme deti nebáť sa včiel, teraz z nich chceme spraviť kamarátov všetkého hmyzu. Bez tvojej pomoci to ale nepôjde! Viac.

23.08

Ako vznikal projekt Včelí kRaj

Na pohľad sladký projekt, no veľa slaných kropají potu. Vraveli sme si, skúsime to na päť rokov, potom uvidíme. A sme tu! Už vyše 5 rokov tu robíme s láskou to, čo nás napĺňa. Viac.

12.05

O Dni matiek a našich nenahraditeľných matkách

Keďže s blížiacou sa druhou nedeľou v máji si pripomíname Deň matiek, nezabudli sme ani my na tie svoje matky, ktoré sú naozaj jedinečné, výnimočné aj nenahraditeľné. Viac.

14.03

VČELY.ČO je o diskusii

Do našej pestrej ponuky včelárskych aktivít pribudol aj nový formát - konferencia. Nazvali sme ju VČELY.ČO a jej cieľom je prinášať odbornej aj laickej verejnosti nové témy v oblasti včelárenia. Viac.

21.02

Zima: čas na plánovanie malých-veľkých projektov

Včely v zime nespia. Pripravujú sa na jar, rovnako ako naša organizácia. Minulý rok bol plný veľkých vecí. Spolu s vami sme postavili Včelín, stali sa komunitným projektom roka, postavili prírodnú učebňu a zrealizovali prvú konferenciu VČELY.ČO. Ako nezaspať na vavrínoch a spraviť rok 2018 ešte lepším? Už na začiatku roku sa črtajú veľké príležitosti. Viac.

29.12

DÁVID TURČÁNI: Bojím sa, že prestaneme snívať

Dávid Turčáni z Včelieho kRaja vie o včelách VČELYčo. Nenechajte si ujsť ďalší zo série Vianočných miniportrétov z Dobrej krajiny. Viac.

29.06

Jún je sladký koniec školského roka, ale aj sezóna v plnom prúde

V júni sme mali plný kalendár pracovných povinností, včelársku sezónu v plnom prúde, uzavreli sme školský rok, ale aj si pridali nové plány. Viac.

03.05

Bláznivý apríl a kopa príjemnej práce

Koniec apríla síce nepriniesol práve vhodné počasie na prácu so včelami, no my, podobne ako včielky, pilne pracujeme aj v tomto bláznivom aprílovom (a teraz už aj bláznivom májovom) počasí. Posledné dva týždne nám priniesli zaujímavé nové príležitosti, zážitky, kontakty aj skúsenosti. Viac.

13.04

O dobrých učiteľkách, Rómoch ale aj včelách samozrejme

Tento týždeň sme si trochu pocestovali. Hoci na našej vzdelávacej včelnici na Liešnici to už pár týždňov poriadne bzučí, dovolili sme si ešte trošku pocestovať po Slovensku, kým sa naša piata sezóna nezačne naplno a my sa nezastavíme až do jesene. S našim programom sme navštívili Spojenú školu vo Svidníku, aj diskusiu o Rómoch v Banskej Bystrici. Viac.

14.01

Ako sme stavali Včelín

Bola to dlhá cesta kreslenia, navrhovania, povolení, papierov, úradov, manažovania a nakoniec poctivej roboty. Viac.

25.08

Ako dobre poznáte včely?

Sú včely len producentmi sladkého medu, alebo je za ich prácou ešte viac? Spravte si s nami malý kvíz o živote opeľovačov, ktorý vám priblíži ich fascinujúci svet. Viac.

16.08

Včely pre remeslá a kRAJinu

Od mája tohto roku spoločne so žiakmi základnej školy M.R.Štefánika v Lučenci rozširujeme našu vzdelávaciu včelnicu o nové prvky a atrakcie, ktoré budú slúžiť pre vzdelávanie návštevníkov Včelieho kRaja. Do konca septembra tak pribudnú sliepky, indické bežce, včelín, ovečky aj kvetinové záhony. Možno hľadáte súvislosť medzi všetkými týmito živými tvormi a včelami, no v prírode sú krehké prírodné vzťahy, ktoré sú poprepájané a skvele fungujú. Okrem toho, včely sú dôležité pre krajinu aj remeslá. O tom sa presvedčili aj samotní žiaci a pomocou nášho fotopríbehu sa o tom môžete presvedčiť aj vy. Viac.

21.07

Pomôcť nám nikdy nebolo ľahšie - alebo fotka za 1000 dolárov

Do konca tohto týždňa, presnejšie do piatku 19.00-tej hodiny nám môžete pomôcť získať 1000 dolárov a pritom nám nemusíte prispieť ani jeden dolár či euro. Pomôcť nám nikdy nebolo ľahšie! Viac.

17.06

Včelín sa rysuje

Včely usilovne pracujú, včelárske kurzy pre začínajúcich včelárov sa realizujú, školáci nás navštevujú a vzdelávajú sa a včelín sa rysuje! Viac.

24.05

Čo mal včelár na obed?

Minulý rok sme v rádiu počuli o zaujímavom podujatí Restaurant Day, keď si každý, kto má vzťah k jedlu a vareniu môže na deň otvoriť svoju reštauráciu a zistiť tak, či ako kuchár za niečo stojí. Projekt nás veľmi zaujal, ale smutne sme si vraveli, no jasné, v našom regióne sa nič podobné nekoná:( No vôbec nás vtedy nenapadlo, že o rok by jednodňová reštaurácia mohla vzniknúť aj na lazoch a ešte k tomu u nás! Viac.

06.05

Včelárska sezóna (pre žiakov) zahájená!

Síce včely usilovne pracujú už dobrých pár týždňov, dokonca už marec bol mimoriadne teplý a aj záujem škôl o exkurziu na našu vzdelávaciu včelnicu je veľký, prvý zážitkový program pre školákov sme realizovali až dnes. Viac.

25.04

Pozrime sa na svet očami včiel

Ako vznikla čokoláda, a ako nás vidí včela? Včelí kRaj už tretí rok približuje fascinujúci život včiel a opeľovačov malým aj veľkým. Či už na vzdelávacej včelnici, alebo u vás na škole, vždy je to zážitok. Viac.

22.04

Dnes má Zem sviatok... a my máme pre ňu darček

Dnes je Deň Zeme. Skvelá príležitosť jej venovať darček. Pridáte sa? Viac.

26.02

Aké je to pracovať s tými najpracovitejšími?

Musíme sa priznať, že to máme u nás v neziskovke veľmi ťažké. S usilovnými kolegyňami, mladými a energickými, je ťažké udržať pracovné tempo. Pracujú od svitu do mrku, idú si za svojim a odvedú vždy dobrú prácu. Pozitívne je, že nám za svoju prácu nezasielajú faktúru, a že sú ich tisíce. Áno, našimi kolegyňami sú včely a dovoľte, aby sme vám predstavili projekt Včelí kRaj. Viac.

Čo ďalej

Ak Vás tento projekt nezaujal, pozrite si ďalšie alternatívy v rámci rovnakej témy.
Z každého daru bude 5 % použitých na vykrytie nákladov s verejnou zbierkou a správou portálu DobraKrajina.sk. Ďakujeme.