Štrngám za zmenu

Štrngám za zmenu

VIA IURIS

Fungovanie súdnictva, prokuratúry a polície sú spojené nádoby. Na to, aby súdy mohli rozhodovať spravodlivo je potrebné, aby polícia a prokuratúra fungovali zodpovedne a nezávisle. Presadzujeme systémové zmeny, aby sme tieto inštitúcie dali ďalej od rúk politikov.

Podporím
Napíšte nám

Náš cieľ na rok 2019

Máme už
833,62
Vďaka
7 darcom
Chýba nám
1 166,38

Fungovanie súdnictva, prokuratúry a polície sú spojené nádoby. Na to, aby súdy mohli rozhodovať spravodlivo je potrebné, aby polícia a prokuratúra fungovali zodpovedne a nezávisle. Presadzujeme systémové zmeny, aby sme tieto inštitúcie dali ďalej od rúk politikov.

Pred parlamentnými voľbami 2016 sme pripravili sadu systémových zmien, ktoré môžu obmedziť priestor pre únos štátu a beztrestnosť mocných. Prihlásilo sa k nim 6 politických strán. Teraz pracujeme na to, aby nezostalo len pri prázdnych politických sľuboch a naše opatrenia sa stali realitou. Zmeny sa dejú a my sme pri tom! Noví sudcovia sa vyberajú lepším a transparentnejším výberovým procesom, ktorý obmedzuje rodinárstvo. Teraz pracujeme na tom, aby boli za ústavných sudcov zvolení skutoční odborníci nie len politickí nominanti. Navrhujeme tiež zmeny, ktoré otvoria prokuratúru väčšej verejnej kontrole. Buďte s nami pri tom! Viac o projekte.

11.02

Na ústavnom súde budú rozhodovať do roku 2031. Bude voľba ústavných sudcov verejná?

Voľba kandidátov na nových ústavných sudcov sa blíži. Parlament bude hlasovať už zajtra. Viac.

27.06

Výber ústavných sudcov sa novelizuje, podávame hromadnú pripomienku

Vláda mení spôsob voľby sudcov ústavného súdu. Viaceré jej návrhy sú prínosom, ale niektoré sú škodlivé a nepriniesli by potrebnú zmenu. Preto podávame hromadnú pripomienku. Pridajte sa aj vy! Viac.

03.05

Fungovanie polície sa novelizuje, podávame hromadnú pripomienku

Ministerstvo vnútra zverejnilo, ako si predstavuje zmeny v polícii. Novela zákona o Policajnom zbore, ktorú pripravilo, je podľa nášho názoru nedostatočná a nevedie k odpolitizovaniu polície. Spoločne to máme možnosť ovplyvniť! Podporte našu hromadnú pripomienku k navrhovaným zmenám! Čím viac podpisov budeme mať, tým silnejšia bude naša pozícia pri rokovaní s ministerstvom. Čas sa kráti, pripomienka sa dá podporiť len do štvrtka 3. mája. Viac.

08.06

Ďalší balíček opatrení Štrngám za zmenu prijal parlament

Parlament schválil rozsiahle novely sudcovských zákonov, ktoré obsahujú aj naše návrhy. Nový výber sudcov bude efektívnejší a obmedzí rodinkárstvo. Viac.

25.10

Konečne poriadny protischránkový zákon

Veľmi sa tešíme, že sa s vami môžeme podeliť o výbornú správu Viac.

07.03

Ďakujeme, že nám pomáhate presadzovať zmeny

Aj vďaka Vašej podpore ​Iniciatíva Štrngám za zmenu reaguje na nekvalitu právneho štátu a mieru systémovej korupcie u nás. Viac.

Čo ďalej

Ak Vás tento projekt nezaujal, pozrite si ďalšie alternatívy v rámci rovnakej témy.
Z každého daru bude 5 % použitých na vykrytie nákladov s verejnou zbierkou a správou portálu DobraKrajina.sk. Ďakujeme.