Spoločne pre právny štát

Spoločne pre právny štát

VIA IURIS

Udalosti posledných dvoch rokov ukazujú, že súdnictvo, prokuratúra a parlament, teda inštitúcie, ktoré by mali ochraňovať spravodlivosť a princípy právneho štátu na Slovensku, ich sami narúšajú. Preto sme pripravili odborné návrhy systémových zmien, ktoré zlepšia fungovanie prokuratúry, ústavného súdu a proces schvaľovania zákonov v parlamente.

Podporím
Napíšte nám

Náš cieľ na rok 2021

Máme už
0
Vďaka
0 darcom
Chýba nám
2 000

Udalosti posledných dvoch rokov ukazujú, že súdnictvo, prokuratúra a parlament, teda inštitúcie, ktoré by mali ochraňovať spravodlivosť a princípy právneho štátu na Slovensku, ich sami narúšajú. Preto sme pripravili odborné návrhy systémových zmien, ktoré zlepšia fungovanie prokuratúry, ústavného súdu a proces schvaľovania zákonov v parlamente.

www.viaiuris.sk
Našou snahou je, aby sa tieto návrhy dostali do programového vyhlásenia novej vlády. Následne budeme sledovať, či politici plnia svoje sľuby a pracovať na pretavení návrhov do reálnych zmien legislatívy. Buďte s nami pri tom! Viac o projekte.

25.11

Navrhujeme opatrenia na zvýšenie dôveryhodnosti prokuratúry

Prokurátori by mali byť nezávislí a nestranní odborníci so silnou vnútornou integritou. Viacero odkrytých káuz z posledného obdobia vzbudzuje pochybnosti o tom, či slovenskí prokurátori naozaj spĺňajú tieto predpoklady. Preto sme vo VIA IURIS vypracovali odborné návrhy opatrení, ktorých zavedenie môže zlepšiť fungovanie prokuratúry, otvoriť ju verejnej kontrole a zvýšiť jej dôveryhodnosť. Viac.

15.10

Ústavný súd je opäť plne funkčný

Minulý týždeň prezidentka vymenovala šiestich nových ústavných sudcov. Pozitívne je, že jedna z najdôležitejších inštitúcií v krajine sa po ôsmich mesiacoch opäť stane plne funkčnou. Nezabúdame však na všetko, čo všetko tomuto dňu predchádzalo. Viac.

01.10

Voľba ústavných sudcov: slovenská realita v piatich dejstvách

Poslanci minulý týždeň zvolili zvyšných štyroch kandidátov na sudcov ústavného súdu. Faktom však zostáva, že vinou parlamentu bol ústavný súd sedem mesiacov funkčný len na polovicu. Viac.

11.02

Na ústavnom súde budú rozhodovať do roku 2031. Bude voľba ústavných sudcov verejná?

Voľba kandidátov na nových ústavných sudcov sa blíži. Parlament bude hlasovať už zajtra. Viac.

27.06

Výber ústavných sudcov sa novelizuje, podávame hromadnú pripomienku

Vláda mení spôsob voľby sudcov ústavného súdu. Viaceré jej návrhy sú prínosom, ale niektoré sú škodlivé a nepriniesli by potrebnú zmenu. Preto podávame hromadnú pripomienku. Pridajte sa aj vy! Viac.

03.05

Fungovanie polície sa novelizuje, podávame hromadnú pripomienku

Ministerstvo vnútra zverejnilo, ako si predstavuje zmeny v polícii. Novela zákona o Policajnom zbore, ktorú pripravilo, je podľa nášho názoru nedostatočná a nevedie k odpolitizovaniu polície. Spoločne to máme možnosť ovplyvniť! Podporte našu hromadnú pripomienku k navrhovaným zmenám! Čím viac podpisov budeme mať, tým silnejšia bude naša pozícia pri rokovaní s ministerstvom. Čas sa kráti, pripomienka sa dá podporiť len do štvrtka 3. mája. Viac.

08.06

Ďalší balíček opatrení Štrngám za zmenu prijal parlament

Parlament schválil rozsiahle novely sudcovských zákonov, ktoré obsahujú aj naše návrhy. Nový výber sudcov bude efektívnejší a obmedzí rodinkárstvo. Viac.

25.10

Konečne poriadny protischránkový zákon

Veľmi sa tešíme, že sa s vami môžeme podeliť o výbornú správu Viac.

07.03

Ďakujeme, že nám pomáhate presadzovať zmeny

Aj vďaka Vašej podpore ​Iniciatíva Štrngám za zmenu reaguje na nekvalitu právneho štátu a mieru systémovej korupcie u nás. Viac.

Čo ďalej

Ak Vás tento projekt nezaujal, pozrite si ďalšie alternatívy v rámci rovnakej témy.
Z každého daru bude 5 % použitých na vykrytie nákladov s verejnou zbierkou a správou portálu DobraKrajina.sk. Ďakujeme.