www.vstupte.org
Nezisková organizácia Vstúpte pôsobí v Malackom okrese už viac ako desať rokov. Patrí medzi neverejných poskytovateľov sociálnych služieb pre ľudí s mentálnym postihnutím. Zabezpečuje hneď niekoľko druhov sociálnych služieb. Prevádzkuje rehabilitačné stredisko, od roku 2013 zariadenie podporovaného bývania.
V roku 2012 začali vo Vstúpte prevádzkovať chránenú dielňu. Našli v nej prácu štyria ľudia prevažne so strednou a ťažšou formou mentálneho postihnutia, ktorí pracujú pod dohľadom dvoch pracovných asistentov. Unikátom je otvorenie otvorenie samostatného obchodíku Vecičky s Dušou (v máji 2013), kde sa predávajú výrobky chránenej dielne, ale aj originálne ručne robené dielka klientov rehabilitačného strediska.
Udržať v prevádzke takýto typ chránenej dielne je však z roka na rok náročnejšie. Výrobky chránenej dielne musia byť konkurencieschopné, tie naše sú s pridanou hodnotou. Nesú pečať Vecičiek s Dušou, o ktorej význame sa môže presvedčiť každý jeden zákazník, ktorý našu chránenú dielňu navštívi a nakúpi.
"Strecha pre Vecičky s Dušou" je projekt zameraný na podporu činnosti našich zamestnancov s mentálnym a telesným postihnutím v chránenej dielni Vecičky s Dušou, ktorí sa denne venujú ručnej kreatívnej tvorivej činnosti výrobou rôznych vecičiek, ktorým dávajú svoju dušu tým, že každý výrobok je jedinečný a je vyrábaný s láskou. Postupnými investičnými krokmi chceme prispieť k podpore skvalitnenia podmienok k tvorbe našich klientov i k rozvoju ich pracovných návykov. Chceme tak zabezpečiť vhodné a stabilné prostredie, v ktorom by chránená dielňa mohla fungovať.
Vecičky s Dušou budú prezentované v rôznych kampaniach, do ktorých sa chceme zapojiť a ukázať širšej verejnosti, že aj ľudia s hendikepom sú talentovaní, komunikatívni, spoločenskí a dokážu sa podieľať pod vedením asistentov a dobrovoľníkov na organizácii podujatia, ktoré zážitkovou formou prezentuje ich zručnosti. Dôležitou zložkou projektu je podpora dobrovoľníctva, spolupráce a priateľstva.
Ciele projektu:
1. Skvalitniť pracovné prostredie a pracovné podmienky chránenej dielne klientov s mentálnym postihnutím, čo môže mať priamy dopad na lepšiu a plnohodnotnejšiu prácu.
2. Zvýšiť kvalitu života našich mladých ľudí s postihnutím a prispieť k zlepšeniu ich pracovných návykov.
3. Zvyšovať kvalitu života ľudí s postihnutím sociálnou interakciou a novými príležitosťami.
4. Prekonať vzájomné komunikačné bariéry a snažiť sa o sociálne priblíženie všetkých zúčastnených skupín.
5. Informovať verejnosť a intaktnú populáciu o živote, možnostiach, talentoch, ale i o obmedzeniach ľudí s mentálnym postihnutím.
6. Minimalizovať sociálnu izoláciu ľudí s postihnutím.
7. Podporiť možnosti, schopnosti, komunikáciu i sebadôveru ľudí s postihnutím, pripravovať ich na samostatný život v spoločnosti a vzájomnú akceptáciu.
8. Motivovať mladých ľudí k pomoci a podpore, informovať dobrovoľníkov o možnostiach dobrovoľníctva a vzdelávať ich v oblasti špeciálnej pedagogiky.