Samostatnosť, nie samota

Samostatnosť, nie samota

DSS Most

Ľudia s duševnou poruchou žijú medzi nami a ich počet narastá. Pre niekoho každodennosť, pre iného výzva - nadviazať medziľudský kontakt, cestovať MHD či zmysluplne tráviť voľný čas. Pomôžme ľuďom s duševnými poruchami viesť samostatnejší každodenný život.

Napíšte nám
Máme už
888,93
Vďaka
7 darcom
Chýba nám
211,07

To, že sú iní, ešte neznamená, že nedokážu byť samostatní. No čo je pre niekoho každodennosť, to môže byť pre človeka s duševnou poruchou veľkou výzvou. Nadviazať medziľudský kontakt, cestovať v MHD, plánovať si každodenné aktivity či voľný čas. To všetko sú činnosti, ktoré odlišujú pasívneho prijímateľa rehabilitačného programu od aktívneho človeka. Pomáhame ľuďom s duševnými poruchami na ich ceste k samostatnosti. S vašou podporou pomôžete rozvíjať ich schopnosť zapojiť sa do každodenného života. Dodajte im odvahu. Vďaka Vašej pomoci podávame ruku ľuďom s duševnou poruchou, aby mohli vyjsť zo svojej samoty. Dom sociálnych služieb – MOST, n.o. sa už 22 rokov zasadzuje za to, aby spoločnosť zaobchádzala s duševnými poruchami práve tak otvorene, ako to robí s telesnými ochoreniami. Viac o projekte.

11.09

Návšteva Schaubmarovho mlyna v Pezinku - insitné umenie

Perom nášho klienta - návšteva mlyna alebo výstava insitného umenia Viac.

10.07

Vitajte na literárnom popoludní a vstúpte :-)

Mosťácke literárne a hudobné popoludnie sa nieslo v duchu empatie, tolerancie a porozumenia. Viac.

23.06

Pomôžte prekonávať prekážky - vďaka športovému podujatiu TVRĎÁK

Podporte našich TVRĎÁKOV na náročnom prekážkovom behu. Tvrďáci zo spoločnosti Dell opäť prekonajú sami seba, aby svojim výkonom podporili nás - MOSTákov - ľudí s duševným ochorením, ktorí prekonávajú svoje prekážky v každodennom živote. Viac.

11.05

Radi tvoríte a čítate si? Pridajte sa k nám.

Pozývame Vás k nám do MOSTáckeho sveta, prosím usaďte sa a vyberte si. Viac.

06.04

Vitajte v MOSTackom svete

Prinášame Vám MOSTacky svet - časopis, ktorý vyrástol spod rúk našich klientov - deň ŠTVRTOK – Knižkovo. Pali (klient, 72 rokov): " Oddávna je kniha najlepší priateľ človeka. Psa nemám, takže u mňa víťazí kniha". Viac.

09.02

Aj ľuďom s duševným ochorením prináša krásu jedinečnej poézie - Ruženka Šípková

Ruženka Šípková - to nie je pseudonym ale skutočné rozprávkové meno poetky. Viac.

30.01

Ste stále s nami, ďakujeme, Vaši MOSTaci

Ďakujeme, že naši klienti neboli sami, pomáhali ste nám počas celého roka 2016 ♥ Viac.

19.12

Pokojné prežitie Vianočných sviatkov

Pokojné prežitie Vianočných sviatkov, pohodu a lásku v kruhu svojich najbližších Viac.

07.11

Šialený? No a!

Čo dnes ešte dokáže prekvapiť bratislavského stredoškoláka? Autenticita, bezprostredný dotyk s realitou. Ten im sprostredkúva medzinárodný vzdelávací projekt s názvom „Šialený? No a!“, ktorý Dss-MOST, n.o. realizuje. Viac.

04.11

Športovanie pre všetkých - aj pre ľudí s duševným ochorením

Ľudia s duševným ochorením (schizofrénia, depresia...) často len ťažko hľadajú motiváciu pre fyzickú aktivitu, ktorá pomáha ozdravovaciemu procesu. Pri snahe športovať v bežnom prostredí musia prekonávať sami seba, ochorenie s ktorým bojujú, ale aj predsudky okolia. Viac.

20.09

Dôstojnosť v zdraví aj v chorobe

Život prináša vrcholy aj pády, úspechy aj prehry, ale ľudská dôstojnosť je dôležitou súčasťou života nielen v zdraví ale aj v chorobe. Viac.

09.08

Slovami študentov o projekte Šialený? No a!

"Myslím si, že nám táto skúsenosť pomohla viac porozumieť ľuďom s duševnými poruchami a uvedomili sme si, že aj takíto ľudia žijú a fungujú medzi nami, o čom často ani nevieme. Naučili sme sa taktiež byť k ľuďom viac tolerantní." Viac.

10.06

Viete, že obľúbená kreatívna hmota FIMO, oslavuje tento rok 50 výročie?

Pri príležitosti 50 výročia FIMO existencie, sme sa aj my – MOSTáci, rozhodli, zúčastniť sa výzvy spoločnosti STAEDTLER -The FIMO 50 World Project - FIMO Zemegule Viac.

05.05

Výzva: 5.5. sme sa rozprávali 5 minút o duševnom zdraví

Poďte sa aj vy pridať ku kampani, ktorá nám radí, že je veľmi zdravé hovoriť o svojich citových a duševných veciach. Pridajte sa aj vy, odfotografujte sa s nápisom : “#5minut” a umiestnite ho na FB Liga za duševné zdravie SR. Viac.

13.04

Spájame mosty vďaka Dobrej krajine

Podporujeme a podnecujeme ľudí s duševnou poruchou prostredníctvom športu, aby sa stretávali nielen medzi sebou ale aj s inými ľuďmi, spoznávali nové veci vo svojom okolí a zažili aj príjemnú zábavu spojenú s pohybom. Darí sa nám to, aj vďaka Vám! Viac.

12.03

Šialený? No a!

Náš projekt “Šialený? No a!” sme zamerali na mladých ľudí vo veku 15 až 20 rokov, pre ktorých je otázka zmyslu života a vlastnej identity dôležitou témou. Mnohí mladiství už zažili aké to je, keď “duša vybočí z rovnováhy”. Viac.

10.02

Boli sme medzi prvými na Slovensku

Teraz je to už 5 rokov pre naše zariadenie podporovaného bývania Dss-MOST pre ľudí s duševnou poruchou. Zariadenie podporovaného bývania Dss-MOST oslávilo v januári päť rokov svojej činnosti. Šestnásteho januára 2011 sme otvorili prvý byt podporovaného bývania. V tom čase to bolo jedno z prvých zariadení podporovaného bývania pre ľudí s duševnou poruchou na Slovensku. Viac.

11.01

V roku 2015 ste boli s nami. Ďakujeme, naši klienti neboli sami, pomáhali ste nám počas celého roka.

Rok 2015 uplynul a preto je vhodný čas rekapitulovať. V MOSTe bol uplynulý rok veľmi pestrý a zaujímavý. Chceme sa poďakovať všetkým ľuďom, aj Vám naši dobrí darcovia, ktorí to umožnili. Boli ste pri nás a preto sa nám darilo, a v čom? Viac.

12.11

Volá sa Marta, naša bývala klientka a už s nami nie je.

My, máme z toho radosť! Prečo? Podarilo sa jej zamestnať. A nie je jediná. Čo si viac môžeme (aj im) priať! Majka, Peťo, Filip, Peter, Ondrej, Pali, Mišo, Róbert, .....ľudia s duševnou poruchou si plnia svoj sen. Pracujú. Viac.

15.10

Pozvánka na výstavu obrazov Lacka Mocika

Lacko Mocik:" Čo je vlastne pre mňa kreslenie? Trochu je to práca, trochu ničnerobenie. Spôsob ako si zhmotniť svoj únikový svet. Časť odrazu toho neviditeľného boja. Časť odpovede na otázku: Kto je to vlastne " ja"? Možno za to môže diagnóza depresia." Viac.

05.10

„Desatoro duševného zdravia“

Keď sa rozprávame o zdraví, často myslíme len na jednu časť nášho zdravia a to na tú telesnú. Navyše sa považujeme za zdravých, keď nás nič nebolí. Na otázku „Ako sa máš?“ už asi každý počul odpoveď „Nie je to veľmi dobré, ale hlavne že som zdravý/á.“ Viac.

16.09

Výstava umeleckých diel klientov a debaty o duševnom zdraví

Dom sociálnych služieb – MOST, n.o. v tomto roku zavŕšil dvadsať rokov svojej činnosti. Pri tejto príležitosti ponúka verejnosti výstavu umeleckej tvorby ľudí s duševnou poruchou. Návštevníci si budú môcť diela pozrieť v období od 9. septembra do 2. októbra každý pondelok a stredu od 15:00 do 19:00 a každý piatok od 10:00 do 14:00. Viac.

13.07

Trénujeme samostatnosť

Riaditeľka neziskovej organizácie Dss-MOST, Andrea Beňušková: „Klientom nedokážeme pomôcť. Dokážeme im vytvoriť len podmienky pre tréning k lepšej samostatnosti. Klient si buď pomáha sám alebo si pomáhajú navzájom.“ Viac.

10.06

Róbert: "Najviac zo všetkého si prajem zdravie a prácu!"

Diagnostikovali mu schizofréniu. Liečil sa aj na postraumatický syndróm. Rok nemohol spávať a s mamou sa prechádzali po okolí. „Mohol som si za to zväčša aj sám. Žil som búrlivým životom. Mal som problémy s alkoholom, drogami, bitkami... Zlé sny boli len vyústením mojich zážitkov,“ otvorene priznáva Róbert (22) z Bratislavy. Viac.

20.05

Existuje podpora v bývaní pre ľudí s duševným ochorením na Slovensku?

V roku 2011 to bolo v Bratislavskom samosprávnom kraji až 86 % ľudí s duševnou poruchou, ktorí využívali nejakú sociálnu službu. V domovoch sociálnych služieb sú títo ľudia často vytrhnutí zo svojho prirodzeného prostredia, strácajú kontakt s komunitou, na ktorú boli zvyknutí a tým, že bežná starostlivosť o nich je zabezpečovaná personálom zariadenia sa postupne učia bezmocnosti a návrat do bežného života je pre nich čím ďalej tým náročnejší. Viac.

24.04

"Ústami našich klientov"

Hovoria o nás: “MOST mi dáva zmysel ráno vstať” Viac.

14.04

Rozhovor: „Chceme, aby ľudia s duševnou poruchou boli s nami a nie sami!“

Každý človek má iné správanie, myslenie a cítenie. Ale stretli ste sa niekedy s človekom, ktorí je jednoducho „iný“? Viac.

10.03

Turnaj: Futsal MOST vs. DELL

25.2.2015 sme zrealizovali ďalší úspešný futsalový turnaj. V napínavých súbojoch sa utkali bojovníci MOSTu vs. bojovníci zo spol. DELL. Viac.

03.02

Turnaj : MOST kalčeto open 2015

28.1.2015, sme si spoločne s ľuďmi z DSS Samária a spoločnosti Dell znova užili športu na “MOST kalčeto open 2015″. Viac.

20.01

Novinka: Smaltovacia a fimo dielňa

Novinka: Smaltovacia a fimo dielňa Pribudli nám nové dielne v rámci nášho denného programu v Rehabilitačnom stredisku, vďaka darcom z Dobrej krajiny Viac.

02.10

Radničkine trhy boli opäť úspešné!

Radničkine trhy už máme za sebou, počasie nám prialo, atmosféra bola staromestská. Viac.