Radostná práca

Radostná práca

Radostná práca

Z mesta na kopanice. Sad u Harušťákov začal minulý rok písať svoj príbeh. Od tej doby rastieme, okrem starých odrôd ovocných stromov pribudli aj ovečky. Tento rok nastal čas na spracovanie úrody. Pomôžte nám budovať komunitu, ktorá dostane jedinečné ovocné chute späť na náš stôl.

Podporím
Napíšte nám

Náš cieľ na rok 2019

Máme už
473,23
Vďaka
14 darcom
Chýba nám
1 326,77

Z mesta na kopanice. Sad u Harušťákov začal minulý rok písať svoj príbeh. Od tej doby rastieme, okrem starých odrôd ovocných stromov pribudli aj ovečky. Tento rok nastal čas na spracovanie úrody. Pomôžte nám budovať komunitu, ktorá dostane jedinečné ovocné chute späť na náš stôl.

Sad u Harušťákov je na malebnom mieste. Ľudia sa u nás zastavia a oddýchnu si pri práci s výhľadom na Inovec. Pripravujeme permakultúrne i umelecké kurzy.​ Na kopaniciach je zvykom, že sa ľudia navštevujú a väčšie práce robia spoločne. Nadviazali sme na túto tradíciu. Sad sme s dobrovoľníkmi vyčistili a vysadili sme staré odrody ovocných stromov. Venujeme sa pôvodným stavebným technikám. Opravili sme rozpadnutú stodolu z nepálených tehál a kameňa. Staňte sa aj vy súčasťou nášho príbehu. Každý dar nám dáva väčšiu šancu zachovať slovenské prírodné bohatstvo. Viac o projekte.

12.09

Upracme (si) Slovensko

Do iniciatívy “World Cleanup Day” (v preklade Svetový čistiaci deň) sa 21. septembra zapojí 157 krajín s ambíciou zapojiť 5 % populácie a upratať okolie. Predstavte si 18 miliónov ľudí, ktorí zbierajú odpad a zanechávajú za sebou čistú prírodu a mestá. Viac.

12.08

Pridaj ruku k dielu

Už ste ochutnali jabĺčka alebo iné ovocie priamo zo sadu? S lokálnymi produktami sa lepšie zoznámite s naším krajom sveta. Na návšteve Sadu u Harušťákov môžete ochutnávať. Predstavíme vás našim ovciam a ukážeme vám ovocné stromy. V našom preslávenom regióne máme výbornú klímu na pestovanie ovocia, obzvlášť sliviek a hrušiek. Ochutnáme lokálne špeciality z ovocia. Uisťujeme vás, že výrazná chuť vám utkvie v pamäti.​​ Viac.

08.07

Up - cycling

Druhá šanca pre ovocné stromy, menia sa na ​up-cyklované produkty. Viac.

03.07

Kosenie pred slnovratom

Deň pred letným slnovratom, najdlhším dňom roka sme pokosili lúku plnú kvetov. Viac.

04.04

Jarné práce v sade

Ako zachytávať dažďovú vodu? Kde si pestovať zeleninu a čo so starými ovocnými stromami, ktoré už dorodili ovocie? Viac.

22.03

Druhý dych

U nás v Sade u Harušťákov sme minulý rok prvý krát vyrábali jablčný mušt. Najviacej ho išlo do sedem decových fliaš. Po vypití nám ich bolo ľúto vyhodiť, začali sme ich teda zbierať, aby sme ich mohli použiť na ďalší rok. Okrem muštu máme radi aj víno. Fľaše z vína zvyčajne končia svoju púť v kontajneri so sklom. Nie sú vratné. Pritom majú mnohé veľmi pekné tvary. Rozhodli sme sa teda vyskúšať vdýchnuť im nový život a povýšiť ich funkciu o nový rozmer. Tak vznikla naša sada výrobkov nazvaná “Druhý dych”. Viac.

08.02

Nastal čas štepenia ovocných stromov

Máte novo vysadené stromy, ktoré nerastú, alebo staré jablone a hrušky, ktoré radšej nerežete, aby ste nenarobili viac škody ako úžitku? Lámete si hlavu, ako stromy orezať, aby sa im lepšie darilo a zároveň dostatočne plodili? Alebo ovocné stromy už režete, ale nie ste si istí, či to robíte správne? Príďte sa ku nám poradiť. Viac.

Čo ďalej

Ak Vás tento projekt nezaujal, pozrite si ďalšie alternatívy v rámci rovnakej témy.
Z každého daru bude 5 % použitých na vykrytie nákladov s verejnou zbierkou a správou portálu DobraKrajina.sk. Ďakujeme.