Prečítaj živú knižku a búraj predsudky

Prečítaj živú knižku a búraj predsudky

Amnesty International

Sú objektom predsudkov, kvôli vojne opustili svoje domovy, bývali na ulici, žijú s zdravotným znevýhodnením, boli šikanovaní... Pomôžte nám búrať predsudky a namiesto teórie, prednášky či filmu o ľudských právach mladým ľuďom svoj výnimočný životný príbeh budú môcť rozpovedať jeho skutoční hrdinovia/ky.

Podporím
Napíšte nám

Náš cieľ na rok 2019

Máme už
97,51
Vďaka
3 darcom
Chýba nám
902,49

Sú objektom predsudkov, kvôli vojne opustili svoje domovy, bývali na ulici, žijú s zdravotným znevýhodnením, boli šikanovaní... Pomôžte nám búrať predsudky a namiesto teórie, prednášky či filmu o ľudských právach mladým ľuďom svoj výnimočný životný príbeh budú môcť rozpovedať jeho skutoční hrdinovia/ky.

Nie je nič silnejšie pri búraní predsudkov ako osobná skúsenosť. Ako si na vlastnej koži zažiť ten pocit, že ľudia sú v prvom rade ľudia. Že ľudí by sme mali hodnotiť na základe ich činov. Nie podľa toho, či sú na prvý pohľad iní. Či majú inú farbu pokožky, iné vierovyznanie, orientáciu alebo len iný životný štýl. To, že to naozaj funguje dokumentuje množstvo príbehov: „Potom sme mali príbeh jedného bratislavského bezdomovca. Porozprával nám o tom ako sa dostal na ulicu, ako začal pracovať. Tiež ma to zaskočilo a zmenilo mi to obraz o bezdomovcoch. Už si nemyslím, že sú len takí čo pijú a môžu si za to sami, ale vidím, že sú aj taká, ktorí sa snažia a nemôžu za to, že sú na ulici. Odvtedy, keď vidím nejakých, ktorí vyzerajú slušne, tak sa im snažím nejak pomôcť a prispieť im.“(Patrik, Bratislava) Darovaním 20 eur umožníte priniesť zmenu 15 ľuďom. Darujte a podporte zmenu k lepšiemu svetu. Viac o projekte.

10.10

Živá knižnica z pohľadu organizátora

Živá knižnica je úžasný nástroj na búranie predsudkov. Hlavné hviezdy sú vždy knihy, teda ľudia, ktorí hovoria o svojom osude. Ale čo tí, ktorí knižnice organizujú? Ako to vyzerá z ich strany? Viac.

19.04

Živá knižnica pre pedagógov a pedagogičky na tému Ľudia na úteku

Amnesty International Slovensko spustila v októbri minulého roka nový vzdelávací projekt Start the Change! ktorého súčasťou sú aj Živé knižnice. Viac.

28.03

Marec-mesiac knihy so Živou knižnicou

Akým spôsobom sa o človeku, jeho živote, príbehu, každodenných problémoch a radostiach dozviete najviac? Môžete sa na neho alebo ňu opýtať jej priateľov a známych, prípadne si pozrieť ich profily na sociálnych sieťach, prečítať si o nich na internete... Najpríjemnejšou, a veľakrát najjednoduchšou cestou, ako nahliadnuť do života človeka a dozvedieť sa o ňom viac je však rozhovor. Pri rozhovore dochádza k intenzívnemu kontaktu medzi dvoma alebo viacerými ľuďmi a iba rozhovor Vám umožní príbeh si vypočuť a zároveň sa pýtať otázky, ktoré Vás zaujímajú. Aj o tom sú naše Amnesty International Slovensko Živé knižnice. Viac.

07.02

Roztrúsený život

Volám sa Martin Sýkora a pracujem v Amnesty International, kde okrem iného organizujem Živé knižnice. Nikdy by ma nenapadlo, že aj ja sa raz stanem živou knihou. Viac.

12.01

Čítali sme aj v roku 2017

O tom, že naše knižnice naozaj fungujú svedčia aj príbehy študentov a študentiek, ktorí nám povedali ako im Živá knižnica zmenila život niekoľko mesiacov potom ako ju zažili. Viac.

30.08

Pozvánka na Živú knižnicu v Košiciach

Do roka a do dňa sa v spolupráci s Pride Košice 2017 - festival a sprievod vraciame do Košíc s Živou knižnicou. Viac.

14.08

Pozvánka na Dúhovú Živú knižnicu

Ak by ste si radi niečo prečítali, ale bolia vás oči od neustáleho pozerania do počítača, alebo vám je príliš teplo na klasické čítanie, príďte si od nás požičať Živú knihu v utorok 15.8.2017. o 18 hod. na Zámockej 5, Bratislava. Viac.

04.08

Také obyčajné dievča

Kristína Zaťková je zamestnaná, vysokoškolsky vzdelaná mladá žena. To, čo sa môže mnohým zdať samozrejmé, nebolo pre ňu vôbec jednoduché. Viac.

10.05

Ukrajinka pripravená na všeličo

Yasmina sa narodila v Kyjeve, kde prežila svoje detstvo a odkiaľ prišla do Banskej Bystrice. Často cestuje, ale hovorí, že na Slovensko sa vždy rada vracia, pretože je to už jej domov. Rozhodnutie prísť na Slovensko považuje za jedno z najlepších v jej živote. Viac.

18.01

Kniha plná dobrodružstva

Andrej Skok je študent strednej školy, živá knižka a cestovateľ. Počas svojho stále krátkeho života už stihol žiť v USA, precestovať Strednú Ameriku, navštíviť Palestínu, ale aj pracovať na stavbách v New Yorku. Viac.

14.12

Bežný deň Živých knižníc na školách

23. novembra 2016 sme zorganizovali ďalšiu Živú knižnicu na Strednej odbornej škole chemickej, Vlčie hrdlo, Bratislava. Tentoraz sa k nám však pridala aj TABLET.TV. Viac.

27.10

Videonávrat k Živej knižnici

Cez leto sme našu Živú knižnicu úspešne priniesli aj na festival Pohoda. Leto je už nenávratne za nami, no keďže na dobré veci netreba zabúdať, pripomenieme si ju letným videonávratom. Viac.

16.09

Pomáham ľuďom na úteku. A prečo?

Kaja je Živou knižkou v Živej knižnici Amnesty International. Svoj príbeh, ktorý sa najskôr volal "Kajine gaťky" sa vám dnes rozhodla prerozprávať sama. Viac.

04.08

Narodila som sa v roku 1372

Fatima Rahimi je študentka, reportérka, živá knižka. Do Česka prišla spolu s rodinou pred 16 rokmi z Afganistanu. To, že skončili v Česku bola vlastne náhoda. Viac.

15.06

Živé knižnice pomáhajú a.k.a vzdelávanie má zmysel

Živé knižnice organizované na stredných školách sú skvelou príležitosťou spoznať pozoruhodné osudy “živých kníh“, teda ľudí s jedinečným príbehom. Pre mnohých mladých ľudí predstavuje kontakt s knihami často prvé stretnutie s nejakou menšinou. Keď sa rozprávame o tom, čo by študenti a študentky zmenili, dostávame odpovede ako : „bolo málo času“ a „chceme viac čítaní“. Viac.

27.04

Chlieb si váži ten,kto okúsil hlad,slobodu si váži ten,kto žil v neslobode.

Juraj Alner patrí k pamätníkom historických zvratov na Slovensku a je jednou z najstarších Živých knižiek na Slovensku. Porozprával nám o tom, ako na vlastnej koži zažil prenasledovanie fašistickým a komunistickým režimom, aj o tom, prečo by sa mali mladí ľudia viac zaujímať o minulosť. Viac.

09.03

Krátke poohliadnutie sa za Živými knižnicami

Ak sa zaujímate o oblasť ľudských práv a najmä o projekty Amnesty International, neprehliadnite náš stručný prierez Živej knižnice za rok 2015. Nájdete tu množstvo fotografií, ktoré sú sprevádzané citáciami zúčastnených osôb. Tie sa vyjadrujú o svojich skúsenostiach so Živou knižnicou a aj o tom aký vplyv na nich mal daný projekt. Veríme, že Vás poteší a že získate vďaka nemu tiež menší prehľad a možno aj chuť zúčastniť sa, či prispieť inak do nášho projektu v budúcnosti. Viac.

04.11

Učiteľ z neviditeľnej menšiny

Milan sa sám definuje ako človek odvážny, aktívny, ktorý rád prekonáva prekážky. Dráhu živej knižky si vybral, pretože chce pomáhať ľuďom. Najmä tým, ktorí patria do menšín, a ktorí v živote čelili podobným predsudkom ako on sám. Pôsobením v projekte by rád prispel k zmene postojov ľudí . „Lebo nikto z nás nevie, kedy sa my sami ocitneme v menšine,“ tak Milan argumentuje, prečo by sa ľudia mali o menšiny zaujímať a pomáhať im. Viac.

19.10

Menšina v menšine

Martin sa sám označuje za „menšinu v menšine.“ Patrí do LGBT komunity, je gej, ale ľudí to nezaujíma, keď vidia, že nemá ruky. Viac.

13.10

Čierna v bielom svete

Natália Kubičková je 19-ročná tanečnica, maturantka a živá knižka. Na projekte živých knižníc sa začala podieľať pred 3 rokmi aj so svojimi rodičmi, na čítaniach hovorí o svojej skúsenosti so životom v adoptívnej rodine. Viac.

09.09

Cestujem, lebo som Cigán

Marek Mazini má len 22 rokov, no napriek tomu už šiesty rok v rámci Živých knižníc rozpráva o svojej skúsenosti života ako 'Cigána'. Prečítajte si o Marekovom fascinujúcom príbehu, ktorý okrem iného zahŕňa učenie angličtiny v Uruguaji, či rokovania v Európskom parlamente. Viac.

Čo ďalej

Ak Vás tento projekt nezaujal, pozrite si ďalšie alternatívy v rámci rovnakej témy.
Z každého daru bude 5 % použitých na vykrytie nákladov s verejnou zbierkou a správou portálu DobraKrajina.sk. Ďakujeme.