Ťaháme kauzy do konca

Ťaháme kauzy do konca

Aliancia Fair-play

Staňte sa osobným sponzorom tímu analytikov Aliancie Fair-play. Ten zisťuje a odhaľuje, ale predovšetkým tlačí na vyvodzovanie dôsledkov.

Podporím
Napíšte nám

Náš cieľ na rok 2021

Máme už
0
Vďaka
0 darcom
Chýba nám
1 200

Staňte sa osobným sponzorom tímu analytikov Aliancie Fair-play. Ten zisťuje a odhaľuje, ale predovšetkým tlačí na vyvodzovanie dôsledkov.

www.fair-play.sk
Analytický tím Aliancie Fair-play má dlhoročné skúsenosti ako z verejných dát zistiť porušovanie zákona a plytvanie verejnými prostriedkami. Na našu analytickú prácu nadväzujú podania, sťažnosti, podnety na kontrolu a trestné oznámenia. Sledujeme ako sa polícia, prokuratúra a kontrolné orgány venujú naším podnetom – a snažíme sa na ich prácu reagovať tak, aby sme minimalizovali šance zamiesť problémy pod koberec. Často sa vraciame aj ku kauzám, ktoré sa už podarilo "zamiesť pod koberec", aby páchatelia zločinov nakoniec predsa len stáli pred súdom. Podporou tímu Aliancie Fair-play sa stanete súčasťou aktivít, aby zákon platil rovnako pre všetkých. Viac o projekte.

18.01

Ako štát nezvládol elektronizáciu zdravotníctva

Aj v roku 2018 chceme kontrolovať politikov, krotiť mocných a bojovať za slobodné inštitúcie, ktoré budú prinášať užitočné riešenia. Viac.

27.12

ZUZANA WIENK: Učím sa byť šťastná za akýchkoľvek okolností

Zuzana Wienk z Aliancie Fair-play pozerá politikom na prsty. Prečítajte si jej odpovede v netradičnom dotazníku zo série Vianočných miniportrétov z Dobrej krajiny. Viac.

17.08

Osudy peňazí v zdravotníctve

V posledných mesiacoch sme sa v Aliancii Fair-play pozerali na ziskovosť, zadlženosť a reguláciu v zdravotníctve. Viac.

10.02

Zbytočným e-kartičkám poistenca odzvonilo

Parlament zastavil nezmyselný nákup e-preukazov, na ktorý sme so Slovensko.Digital poukazovali už v roku 2015. Tiež sme sa pýtali prečo sa štát pri rušení firiem správa tak, akoby im chcel ulahodiť a upozornili na to, ako to bolo s naším údajným pozitívnym hodnotením rezortu vnútra, ktorým sa pochválil minister Kaliňák. Viac.

19.12

Cítime, že triafame do čierneho

Tento rok sme sa viac zahryzli aj do zdravotníctva. Ukázali sme napríklad, že štát toleruje v zdravotníckom biznise výnosnosť, za akú by sa nehanbili ani špekulanti na burzách. Naša robota zaujala Protimonopolný úrad aj Ministerstvo zdravotníctva. Viac.

09.11

Pozývame vás na Večer bielych vrán 2016

Príďte vo štvrtok 17. novembra o 17:11 do Mestského divadla P. O. Hviezdoslava spoznať nové biele vrany, nabiť sa energiou a osláviť s nami výročie Novembra ´89. Tento rok, myslím, prekvapíme a dúfame, že povzbudíme k premýšľaniu o tom, ako blízko môže byť odvaha pri každom z nás. Viac.

17.09

Network – Spojenia pre ťažké časy

Aj dobro a verejný záujem potrebujú svoj silný network. Aby čoraz silnejšie zaznievalo, že sa slušnosť vypláca a férovosť či ľudskosť nie sú na smiech. Viac.

27.06

Rozhodli sme sa kúpiť Kaliňákovu firmu

Minister Kaliňák urobil sériu vyhlásení, kde odmietol pripustiť, že cena, za ktorú podiel vo firme kúpil, bola neprimeraná. Sme ochotní zaplatiť mu za firmu, ktorú vlastní spolu s Jánom Počiatekom, desaťnásobok – teda celých 120 €. Viac.

15.06

Biznis à la Kaliňák

​Milí priatelia, ostatné dni prežívame v Aliancii mimoriadne intenzívne. Naša investigatíva sa poriadne zakusla do kauzy Baštrnák, rozbehli sme FB event na podporu odvážneho policajta a začiatkom týždňa sme urobili najťažšie rozhodnutie v histórii Bielej vrany. Viac.

02.03

Volím, ale vidím vás!

5. marca sa nám vôbec nebude voliť ľahko. Ale pôjdeme, lebo tu chceme žiť. Voľbou zároveň odkazujeme, že rozdaním kariet pre nás nič nekončí. Viac.

25.01

Podnikanie v zdravotníctve? K nákupnej cene si prihodíte ešte 150 %

Bruchá na slovenskom zdravotníctve si mastia „cyperskí“ podnikatelia. A to napriek štátom ohlásenému boju proti schránkovým firmám. Viac.

23.12

Pokojné Vianoce a šťastný nový rok

Ak sú Vianoce sviatkom nádeje a Nový rok symbolom snahy byť lepší, prajeme nám všetkým, aby nám tieto emócie nevyprchali so silvestrovským šampanským. Viac.

22.12

Idú voľby, kauzy sa hýbu

Týždeň pred Vianocami sa pohlo dopredu niekoľko dôležitých káuz, na ktorých sme v ostatnom čase pracovali. Tešíme sa víťazstvu zdravého rozumu. Kľúčové teraz bude, aby nešlo len o ojedinelé predvolebné gesto a nedopadlo to ako s emisiami, Gorilou či hlasom podobným hlasu... Viac.

09.12

Vyhodené milióny. Úrady na e-schránky kašlú

Drvivá väčšina úradov a inštitúcií si svoje e-schránky neotvára. Nie dnes, či tento týždeň. Nikdy. Viac.

06.12

Zbytočné kartičky za 20 miliónov eur

Spojili sme sa s Platformou slovensko.digital, aby sme stopli zbytočný nákup e-preukazov poistencov za desiatky miliónov eur. Viac.

25.11

Novoprijaté zákony nestopli schránky v tendroch

Doterajšia stopka pre schránkové firmy v tendroch bola deravá. Pozreli sme sa na dve desiatky prípadov, kde sme mali problém vypátrať vlastníka firmy. Viac.

20.11

Biele vrany 2015

Aj tento rok sme výročie Nežnej revolúcie oslávili slávnostným Večerom bielych vrán. Tentoraz v Mestskom divadle P. O. Hviezdoslava a za účasti prezidenta SR Andreja Kisku. Ocenenie sme už po ôsmy raz odovzdali 4 odvážnym ľuďom. Viac.

04.11

Za čisté cesty z eurofondov sme draho zaplatili

5 čistiacich áut za milión eur pre obec, ktorá má 10,8 km ciest. Aj tak vyzerajú eurofondové nákupy na Slovensku. Viac.

04.11

Pozývame vás na Večer bielych vrán 2015

Príďte v utorok 17. novembra o 17:11 do Mestského divadla P. O. Hviezdoslava spoznať nové biele vrany a osláviť s nami výročie Novembra ´89. Viac.

23.10

Ak stál TechMatch 1,1 milióna eur, zjem kefu

Vyspovedali sme účastníka najkontroverznejšej konferencie. Ukazuje sa, že hoci sme ju platili všetci, naše startupy ťahali za kratší koniec. Viac.

15.10

TechMatch – vopred dohodnutý obchod?

Internetom prebehla vlna odporu proti predraženej konferencii. Riaditeľ Slovak Business Agency nás vyzval, aby sme výdavky nezávisle posúdili. Prijímame a tu je naša odpoveď. Viac.

07.10

Petícia: Handzušovci, vydržte!

Vyše päťdesiatka hokejistov okolo Michala Handzuša bojuje za férové a transparentné pravidlá v slovenskom hokeji. Viac.

02.10

Kurz investigatívnej žurnalistiky 2015/2016

Začíname 15. októbra celodenným seminárom Investigatíva na Slovensku i za jeho hranicami so špičkovými európskymi lektormi. Viac.

21.08

Ďakujeme

Vďaka vám sme vyhrali včerajšiu 24-hodinovku. Spolu s tisíc eurovým bonusom ste nám darovali 4368,49 eur. Viac.

20.08

Pár hodín pred koncom 24-hodinovky si držíme 1. miesto

Držme si palce, nech sa to podarí. Klop, klop :) Viac.

07.08

E-kniha: Jeden za všetkých, nikto za jedného

Publikácia mapuje prekážky, ktorým čelia odvážni ľudia nahlasujúci nekalosti vo svojom pracovnom okolí, ako aj postupy, ktoré im pomáhajú. Viac.

17.07

Širokého spolupráca s Koženým našu políciu nezaujíma

Český súd vrhol na Juraja Širokého temný tieň. Pri časti obchodov, ktorými boli rozkrádané harvardské fondy, ho označil za „spolupracovníka” Viktora Koženého. Podpísal totiž zmluvy, ktoré fondy pripravili o vyše štvrť miliardy korún. Viac.

08.07

Fair-play na Pohode

Tento rok sa chystáme už na náš 10. festival Pohoda. Mimochodom, práve tam sme v roku 2008 ocenili prvé biele vrany. Teraz sme si pre vás pripravili diskusie o kauze Váhostav a zákutiach morálky a TEDx talk o hrdinstve. Viac.

02.06

Ľud verzus Široký – 0:1

Juraj Široký vyhral. Príbeh nedotknuteľných, ktorí stoja nad zákonom, sa opakuje už roky. Dokonale ovládli štát, politikov i inštitúcie. Dokedy im to dovolíme? Viac.

13.05

Škrtanie dlhov možno potopí samotná správkyňa

Váhostav dlhuje takmer 15 tisíc eur bývalému členovi predstavenstva. Správkyňa ho zaradila medzi veriteľov, ktorí v ozdravení dostanú viac, ako by podľa zákona mali. Viac.

29.04

Šéf Váhostavu riadil schránkové firmy

Získali sme dôkazy o tom, že riaditeľ Váhostavu Marián Moravčík zastupoval jednu zo schránkových firiem, ktorej tento stavebný kolos dlhuje financie. Viac.

28.04

Zverejnili sme 22 tisíc zmlúv Pozemkového fondu!

Vyhľadávanie škandalóznych zmlúv nikdy nebolo jednoduchšie... Viac.

27.04

Fico a Široky nás dobehli

Veľký tresk vo Váhostave je na konci. Premiér a hlava Váhostavu si môžu vydýchnuť. Podarilo sa im odvrátiť pozornosť od toho podstatného. Viac.

17.04

Výzva: Širokého dlhy Širokému

Dlhy, ktoré vo Váhostave spôsobil Juraj Široký a jeho nezodpovedné vedenie, by mali zaplatiť sami. Píšeme premiérovi, že nie sme "oslík, otras sa" a pýtame sa, akú zodpovednosť za dlhy vo Váhostave prevezme Juraj Široký. Pridať sa môžete aj vy! Viac.

08.04

Na ozdravenie Váhostavu dohliada mladá neskúsená právnička

Aby Váhostav nedobehol drobných veriteľov, mala by ho postrážiť nezávislá správkyňa. Vyzerá to však tak, že k jednému z veriteľov by mohla mať bližšie ako k ostatným. Viac.

07.04

Širokému sa rozpadá Plastika

Rúca sa ďalšia fabrika zo Širokého skupiny. A to aj napriek tomu, že do jej záchrany zatiahli majitelia vo veľkom i štát. Viac.

17.03

Plátame diery v Centrálnom registri

Centrálny register zmlúv je superzbraň proti korupcii, no štát na ňu kašle. Aby sme utesnili diery, ktoré sme našli, pomohli sme do návrhu infozákona presadiť niekoľko vylepšení. Viac.

05.03

Na zmluvy štát kašle

Revolučný nástroj proti korupcii, ktorý nám závidí celý svet, dostáva trhliny. Viac.

10.02

Novela infozákona zlepší súčasný stav - k ideálu má ale ďaleko

Včera sme uzatvorili vyše 2-ročné diskusie a rokovania o novele infozákona na Ministerstve spravodlivosti. Spolu s VIA IURIS a Transparency International Slovensko sme obhajovali to, čo pokladáme za verejný a občiansky záujem. Viac.

02.02

Na súde s Bielou Vranou Otom Žarnayom

Dnes sme sa zúčastnili ďalšieho pojednávania o neplatnosť výpovede zo strany Obchodnej akadémie Polárna 1. Okrem Ota vypovedal aj riaditeľ školy Peter Ivan. Ďalšie pojednávanie bude 11. mája 2015. Viac.

27.01

Súdna rada s ťažkosťami vybrala tretie meno do Štrasburgu

Bolo to o chlp, ale predsa - Slovensko má kompletnú kandidátku na sudcov štrasburského súdu pre ľudské práva. Pozrite si to naj zo Súdnej rady. Viac.

05.12

Parlament otvoril schránkovým firmám nové možnosti

Priatelia, poslancom sa tento týždeň podaril husársky kúsok. Po ich novele zákona už schránkové firmy nebudú musieť o niektoré štátne kšefty súťažiť - a nikto sa to nedozvie. Viac.

03.12

Žiadame skutočné riešenie, nie potemkinovskú dedinu!

Vláda a parlament sa tvária, že chcú stopnúť schránkové firmy v tendroch. Je to však len naoko. Viac.

14.11

Nové Biele Vrany

Príďte v pondelok 17. novembra o 17:11 do KC Dunaj v BA spoznať nové Biele Vrany a osláviť spolu s nami 25 rokov od Novembra ´89. Viac.

21.10

Harabina na Súdnej rade stále cítiť

Ak vás zaujíma, čo ešte sa na októbrovej rade udialo, prečítajte si naše zhrnutie pre zaneprázdnených. Viac.

24.09

Novinky k emisnej kauze

Máme pre Vás novinky ku kauze emisie, ktorá aj vďaka Vám a Vášmu tlaku na generálnu prokuratúru neodišla do stratena. Viac.

17.09

Zmeny na vrchných justičných poschodiach

Priatelia, Súdna rada včera dostala po piatich rokoch novú šéfku - Janu Bajánkovú. Viac.

12.09

Ako sa darí Poórovým firmám v tendroch za rôznych vlád?

Priatelia, Vladimír Poór sa v polovici augusta čudoval otázke, ći miliónová dotácia na trnavský štadión nesúvisí s jeho kontaktmi na politikov SMERu. Ako sme však zistili, nemá sa prečo. Viac.

12.09

Súdna rada by mala odkryť karty

Priatelia, v utorok bude Súdna rada voliť šéfa Najvyššieho súdu. Tentokrát ale tajne. Viac.

Čo ďalej

Ak Vás tento projekt nezaujal, pozrite si ďalšie alternatívy v rámci rovnakej témy.
Z každého daru bude 5 % použitých na vykrytie nákladov s verejnou zbierkou a správou portálu DobraKrajina.sk. Ďakujeme.