Sebestačné oravské rodiny

Sebestačné oravské rodiny

Misia mladých

Deti prišli o otca, matky o manžela ako živiteľa rodiny vinou choroby alebo úrazu. Mnohé rodiny v oravskom regióne sa tak ocitli v náročnej životnej situácii a vo finančných ťažkostiach. S pomocou občianskeho združenia Misia mladých sa učia sebestačnosti. Bezplatným darovaním hospodárskych zvierat, ovocných stromčekov, semien plodovej, listovej a koreňovej zeleniny môžete pomôcť týmto rodinám v samostatnom hospodárení a zvyšovaní sebestačnosti aj vy. Súčasťou pomoci je aj vzdelávanie matiek a detí z týchto rodín v oblasti spracovania produktov zo zeleniny a ovocia, zberu, využívania a poznania byliniek.

Podporím
Napíšte nám

Náš cieľ na rok 2021

Máme už
0
Vďaka
0 darcom
Chýba nám
3 000

Deti prišli o otca, matky o manžela ako živiteľa rodiny vinou choroby alebo úrazu. Mnohé rodiny v oravskom regióne sa tak ocitli v náročnej životnej situácii a vo finančných ťažkostiach. S pomocou občianskeho združenia Misia mladých sa učia sebestačnosti. Bezplatným darovaním hospodárskych zvierat, ovocných stromčekov, semien plodovej, listovej a koreňovej zeleniny môžete pomôcť týmto rodinám v samostatnom hospodárení a zvyšovaní sebestačnosti aj vy. Súčasťou pomoci je aj vzdelávanie matiek a detí z týchto rodín v oblasti spracovania produktov zo zeleniny a ovocia, zberu, využívania a poznania byliniek.

www.misiamladych.sk
Rodiny, ktoré stratili najbližších, čelia smútku aj finančným ťažkostiam. S pomocou Misie mladých, ktorá pôsobí na Orave a v súčasnosti pomáha 30 takýmto rodinám, sa učia sebestačnosti. Staňte sa darcami Misie mladých a aj vďaka vám bude môcť pomáhať tým, ktorí sa nie vlastnou vinou ocitli v nepriaznivej situácii. Za 5 eur daruje jednej z rodín v núdzi sliepku nosnicu. Za 15 eur dostane rodina semiačka, aby si mohla vypestovať chutnú a zdravú zeleninu (šalát, cvikla, kvaka, tekvice, cukety,...). Ak darujete 30 eur, vyškolia matky z rodín v núdzi, ako spracovať produkty zo zeleniny a ovocia, zbierať a využívať bylinky a lesné plody. Ďakujeme. Viac o projekte.

02.02

Plány na rok 2020

Milí naši podporovatelia. Dovoľte nám poďakovať sa Vám za podporu v roku 2019. Ten bol pre nás mimoriadne plodný a úspešný, naštartovali sme viaceré projekty a výzvy a zväčšili počet zapojených rodín. A aké sú naše plány na rok 2020? Viac.

25.10

Cviklové a hokkaido sušienky

Na začiatku stála myšlienka, ako využiť zeleninu, ktorú pestujú naše rodiny. Na našich spoločných letných festivaloch sme videli, ako našim návštevníkom chutia sladké zeleninové koláče a torty. Viac.

21.07

Príďte k nám na Oravu!

Ak vás už nebaví umelý svet zábavných parkov, kín a obchodných centier, vyrazte za krásnou prírodou a pohostinnými ľuďmi na Oravu. Viac.

18.05

Tekvice sú už v zemi!

Sviatok práce sme spolu s našimi rodinami oslávili spoločným sadením na tekvicovom poli. Viac.

14.01

Ako sme pomáhali rodinám v roku 2018

Milý náš darca! Aj vďaka Vášmu príspevku sme v roku 2018 mohli pomáhať oravským rodinám v náročných životných situáciách zvyšovať svoju sebestačnosť a hľadať pre nich nové cesty a možnosti, ako posúvať svoj život vpred! Viac.

27.11

Vďaka zaváraniu môžu rodiny ušetriť nemalé peniaze

Jeseň v Misii mladých bola spojená s vôňou ovocia a množstvom zaváraninových fliaš :-) Viac.

25.09

Leto v Misii bolo plné a mimoriadne chutné!

V našom novom vzdelávacom centre sme deti z našich rodín v náročných životných situáciách učili pripravovať lacné, zdravé a chutné jedlá. Vlastná zmrzlina, domáci chlebík aj tekvicová polievka pomôže deťom žiť zdravšie a zároveň získať nové zručnosti a schopnosti. Viac.

26.07

Cviklový festival - pozvánka

Príďte v nedeľu 12. augusta na Oravu a zažite neopakovateľný zážitok. Prvý festival cvikle na Slovensku vôbec! Tradičné a netradičné cviklové dobroty, ktoré pre Vás pripravia oravské rodiny v náročných životných situáciach. Okrem dobrého jedla na Vás čakajú súťaže (pre deti aj dospelých), miestni remeselníci a super tombola. Tešíme sa na Vás! Viac.

30.05

Otvorenie Vzdelávacieho a poradenského centra pre rodiny

Dátum 18. 5. 2018 bol pre nás dňom, kedy sa nám podarilo splniť si náš dlhodobý sen. Oficiálne sme otvorili priestory Vzdelávacieho a poradenského centra pre rodiny. Viac.

24.03

Stretnutie rodín a pestovateľské plány

Začiatkom marca sa stretli viaceré oravské rodiny, aby si vymenili pestovateľské skúsenosti a získali od nás semiačka zeleniny. Tento rok chceme, aby sa rodiny zapojili nielen do klasického, ale aj skleníkového a vertikálneho pestovania. Viac.

01.02

Návrat k tradíciám alebo pečieme chlieb a poznávame bylinky

Chlieb je súčasťou obživy každej domácnosti a patrí medzi potravinu, bez ktorej si nevieme predstaviť život. Už sme však zabudli na čaro vône a chuti čerstvo upečeného chleba a radšej si chlieb kúpime v obchode. Mnohokrát si neuvedomujeme, že domáci chlieb je oproti kupovanému lacnejší, zdravší (bez farbív, umelých prísad) a chutí lepšie. Viac.

30.12

ANTON MICHALICA: Netreba byť tolerantný k tomu, čo ubližuje

Anton Michalica stojí za občianskym združením Misia mladých, ktoré pomáha deťom a rodinám, ktoré sa ocitli v krízovej životnej situácii. Prečítajte si Vianočný miniportrét z Dobrej krajiny. Viac.

08.11

Buďme v pomoci ľuďom prezieraví

Koniec roka a vianočné sviatky sa blížia nezadržateľnou rýchlosťou. Čochvíľa na nás okrem reklamy na tisíce zbytočných vecí začne útočiť aj pocit, že "treba" pomôcť. Srdcervúce reportáže a príbehy rodín na nás doľahnú v tomto období oveľa silnejšie ako počas zvyšku roka. Ťažko skúšaných rodín, ktoré sa ocitajú v existenčnej biede alebo na jej hranici v posledných rokoch pribúda. Budú sa organizovať predvianočné zbierky, festivaly, koncerty, firemné večierky s cieľom pomôcť ľuďom. Vôbec nespochybňujem význam tejto dobročinnosti (veď sami ju často využívame na pomoc rodinám), len sa chcem dnes dotknúť zložitejšej a komplexnejšej otázky, nad ktorou sa musíme zamyslieť, ak nechceme v pomoci ľuďom kĺzať len po povrchu. Viac.

04.10

Kozy a prasiatka už robia radosť v rodinách

Vďaka podpore vás, našich darcov, sme minulý týždeň darovali ďalšie hospodárske zvieratká oravským rodinám v náročných životných situáciách. Viac.

23.08

Ako si na Orave vzájomne pomáhame

Čo si na nás Oravcoch vážim? Určite našu pracovitosť a odvahu mať veľkú rodinu. Viem, že niektorí budú oponovať a namietať, že mať dnes veľkú rodinu je hotové ekonomické šialenstvo. Áno, v meste to je takmer nepredstaviteľné, ale dedina prináša veľa príležitostí. Ponúkam Vám krátky príbeh života oravskej rodinky, ktorá to nemá ľahké, napriek tomu v nej nájdete veľa lásky, túžby po živote a tak trocha romantiky :-) Viac.

30.07

Fazuľový festival - pozvánka

Pozývame Vás na fazuľový festival, ktorý sa uskutoční v nedeľu 6. augusta od 14:00 hod. na Trojičnom námestí v Tvrdošíne. Bližšie informácie nájdete na plagáte. Tešíme sa na Vás! Viac.

17.07

Pozývame Vás zažiť chutné oravské leto!

Máte radi zeleninu a krásnu oravskú prírodu? Pozývame Vás stráviť pár pekných dní na Orave (poradíme Vám dobré ubytovanie), navštíviť naše rodiny a kúpiť si od nich čerstvú zeleninu, prípadne ochutnať domáce korbáčiky. Viac.

24.05

Hľadáme bazového hrdinu...

...človeka s dobrým srdcom, ktorému záleží na zdraví detí a mladých ľudí. Viac.

13.05

Začíname pestovať!

Premenlivé, chladné a upršané počasie nám tohto roku posunulo plány s pestovaním. Kým minulý rok sme o tomto čase už mali vysadenú a vzídenú prvú zeleninu, tohto roku sa nám sadenie presunulo až na 1. mája. Viac.

16.04

Traktor pre deväťčlennú rodinu

Peter a Darinka žijú v malej podhorskej oravskej obci. Spoznali sme sa s nimi minulý rok na našom stretnutí rodín. Prišli na prednášku o pestovaní drobného ovocia, z ktorého si zobrali pár kríkov ríbezlí a ovocných stromov. Viac.

05.04

Zvieratká sa tešia zo svojich nových rodín

Oravské rodiny v náročných životných situáciách nezaháľajú a hneď začiatkom jari zakladajú a obnovujú chovy hospodárskych zvierat. Viac.

04.03

Smelé plány oravských žien

Jar zavítala aj na Oravu! A my sa pilne pripravujeme na nastávajúcu pestovateľskú sezónu. Pre rok 2017 máme nové ciele a výzvy. Viac.

27.10

Kríky drobného ovocia, nosnice a sliepky sú už u svojich rodín

Podporili sme 6 rodín aj Zariadenie núdzového bývania pre matky s deťmi. Aj keď na Orave nás už privítal prvý sneh a mráz, oravské rodiny v náročných životných situáciách sa nevzdávajú a zakladajú si chovy hospodárskych zvierat a malé sady drobného ovocia. Viac.

30.09

Lokálne podnikanie a ekonomika - výzvy a príležitosti pre riešenie sociálnych otázok

V utorok 27. septembra zorganizovalo Občianske združenie Misia mladých konferenciu s rovnomenným názvom. Jej cieľom bolo oboznámiť verejnosť s projektom Oravská zelenina a priblížiť život a dielo jednej výraznej osobnosti histórie Oravy, ktorá je inšpiráciou aj pre súčasnosť. Viac.

12.08

Letný zeleninový festival

V nedeľu 7. augusta popoludní sme organizovali na Trojičnom námestí v Tvrdošíne festival, ktorému dominovala zelenina. Viac.

15.07

Letný zeleninový festival - pozvánka

Pozývame Vás na letný zeleninový festival, ktorý sa uskutoční v nedeľu 7. augusta o 14:00 hod. na Trojičnom námestí v Tvrdošíne. Bližšie informácie nájdete na plagáte. Tešíme sa na Vás! Viac.

30.06

Misia mladých na festivale Dni pre všetkých

V rámci Dní pre všetkých (24.-26. júna v Námestove) pripravilo občianske združenie Misia mladých prezentáciu svojej činnosti aj zaujímavé aktivity pre dospelých a deti. Viac.

31.05

Spoločné zážitkové stretnutia rodín

OZ Misia mladých pomáha oravským rodinám, ktoré sa nachádzajú v náročných životných situáciách, nielen individuálne a to darovaním hospodárskych zvierat, ovocných stromčekov, semien zeleniny, poradenstvom. Okrem toho pokračuje v roku 2016 prostredníctvom iných projektov aj v realizácii pravidelných spoločných zážitkových stretnutí pre deti a matky z týchto rodín. Viac.

27.04

Príprava polí, vyvýšených záhonov a výsadba prvých semien zeleniny

Počas celého mesiaca apríl sme pokračovali v prípravách na pestovanie zeleniny. Upravovali sme polia, na ktorých sme robili hriadky, prípadne jamy. Niektorým rodinám, ktoré nemajú vhodné políčka, sme pomohli výrobou vyvýšených záhonov. Podarilo sa tiež vysadiť niektoré skoré druhy zeleniny, ako je hrach, šalát, fazuľa, reďkovka. Pozrite si nasledujúcu fotoreportáž. Viac.

31.03

Hospodárske zvieratá rodinám

Vďaka vašim príspevkom na Dobrej krajine sme v stredu 30. marca obdarovali šesť rodín v núdzi. Viac.

04.03

Pripravujeme sa na pestovanie zeleniny

Pozdravujeme Vás! Jar sa pomaly blíži aj na Oravu a s jej príchodom sa pripravujeme na realizáciu veľkého tohtoročného plánu. Viac.

18.12

Vianočné posedenie s rodinami

Rok plný nielen tvorivých, vzdelávacích a zážitkových stretnutí, ale aj aktivít zameraných na zvyšovanie sebestačnosti oravských rodín v núdzi sme zakončili v nedeľu 13. decembra vianočným stretnutím s týmito rodinami. Viac.

09.12

Zabudnuté prírodné recepty

V dňoch 28.-29.11.2015 sme organizovali praktický seminár, na ktorom sa rodiny okrem iného dozvedeli, ako využiť rôzne staré receptúry v súčasnej domácnosti. Viac.

29.10

Sadenie cesnaku a ovocných stromčekov v ZNB

Sadenice ovocných stromčekov a kríkov sme v októbri darovali aj Zariadeniu núdzového bývania v Dolnom Kubíne. Okrem toho sme im tiež zabezpečili kvalitný sadbový cesnak. Viac.

26.10

Ovocné stromčeky a kríky už v rodinách!

Pred niekoľkými dňami sme rodinám v núdzi zabezpečili a darovali sadenice ovocných stromčekov a kríkov. Viac.

11.09

Zvieratká robia radosť rodinám!

Tento týždeň sme rodinám v núdzi zabezpečili a darovali hospodárske zvieratá. Viac.

04.09

Oravské tekvicové dielne

V nedeľu 23. augusta popoludní sme organizovali na Trojičnom námestí v Tvrdošíne tekvicové dielne. Návštevníci dielní - rodiny s deťmi, starší i mladší, mali možnosť oboznámiť sa s tým, ako sa dajú zúžitkovať tekvice, cukety a patizóny. Viac.

27.08

Letný tábor pre deti z oravských rodín v núdzi

Pekný deň z Misie mladých! Viac.

21.08

ĎAKUJEME!

Počas včerajšej 24-hodinovky sa vďaka Vám vyzbieralo na náš projekt takmer 1000 EUR. Viac.

24.07

O chcení a pomoci

Dá sa pomocou ublížiť? A môže byť rodina sebestačná aj vďaka koze či ovocnému stromu? V júli sme na Orave navštívili Misiu mladých. Viac.

30.06

Letná škola varenia - bazový sirup

V rámci ďalších stretnutí letnej školy varenia v júni sa matky s deťmi z rodín v náročných životných situáciách učili pripraviť si bazový sirup. Viac.

08.06

Letná škola varenia

Koncom mája sme začali s realizáciou stretnutí v rámci letnej školy varenia. Matky s deťmi z rodín v náročných životných situáciách sa na stretnutiach učia spoznávať bylinky a pripravovať jednoduché a zdravé jedlá. Viac.

12.05

Sliepky pre rodiny v núdzi

Slnečný piatok 8. máj sme využili na rozvoz sliepok do oravských rodín v núdzi. Viac.

21.04

Prvá koza už prináša radosť a úžitok!

Prvá tohtoročná koza spolu s dvoma malými kozliatkami putovala vdove so siedmimi deťmi v dedinke na hornej Orave. Viac.

21.04

Začíname s pestovaním tekvíc, cukiet a patizónov

Jar zavítala aj na Oravu (áno, naozaj!). A s ňou naše veľké pestovateľské plány. Viac.

Čo ďalej

Ak Vás tento projekt nezaujal, pozrite si ďalšie alternatívy v rámci rovnakej témy.
Z každého daru bude 5 % použitých na vykrytie nákladov s verejnou zbierkou a správou portálu DobraKrajina.sk. Ďakujeme.