Chceme viac vnímavých škôl na Slovensku

Chceme viac vnímavých škôl na Slovensku

Od emócií k poznaniu - EDUMA

Chceme na Slovensku tvoriť vnímavú spoločnosť. Snažíme sa odbúravať strach a predsudky voči zraniteľným skupinám ľudí cez porozumenie ich potrieb, prekážok a prežívanie. Na to, aby sme im rozumeli viac, využívame storytelling a emocionálne učenie a práve o tom je aj naša 4vé Akadémia rozvoja kritického myslenia.

Napíšte nám
Máme už
5,7
Vďaka
2 darcom
Chýba nám
1 994,3

Veľa mladých ľudí s prekážkami sa dnes rúti do priepasti zvanej sociálne vylúčenie. V Edume sa zaoberáme ich problémami, počúvame, čo ich naozaj trápi a ich potreby posúvame k mladým ľuďom. Veríme, že práve cez vlastné zážitky a pochopenie vlastných predsudkov, emócií a strachov môžeme rozumieť druhým a spoločne hľadať pre nich riešenia. Viac o projekte.

11.01

Otvárame dvere k vnímavosti

Chceme podávať čo najlepší výkon v zamestnaní. Dosiahnuť čo najlepšie študijné výsledky. Snažíme sa o nasadenie a vysoké pracovné tempo. Byť najlepší. V škole mať samé jednotky. „Ale bude sa nám takto žiť lepšie?" pýta sa Anka Chlupíková, riaditeľka Základnej školy Nováky. Viac.

02.01

Poďte s nami tvoriť Vnímavú komunitu

V decembri sme sa v Edume nesmierne tešili. Pozvali sme našich známych a priateľov do kaviarne Berlinka v Bratislave, aby sme spoločne ocenili prvú Vnímavú školu a Vnímavú firmu. Pozývame aj vás, aby ste s nami tento rok budovali Vnímavú komunitu na Slovensku. Viac.

29.12

JANETTE MOTLOVÁ: Najcennejšie pre mňa sú moje deti, skúsenosti a chyby

Janette Motlová je šéfkou organizácie Eduma – Od emócií k poznaniu. Pozrite si, ako odpovedala na otázky z kolekcie Vianočných miniportrétov z Dobrej krajiny. Viac.

13.07

Ktoré z detí túži byť nezamestnaným či kradnúť?

Autobus plný budúcich mladých učiteľov prichádza pred obecný úrad v Krížovej Vsi neďaleko Kežmarku. Slovenská dedina ako každá iná. Avšak keď po niekoľkých metroch zahneme za roh, naskytne sa nám pohľad na miesto, ktoré sa mi bude dlho vynárať v mysli. Domy malé i veľké, bez omietky, hýriace rôznymi farbami, veľakrát bez okien či dverí. Mierime do miestnej osady. Viac.

04.07

Mosty sú lepšie ako múry, za ktorými kvasia predsudky

Tento rok sme získali ocenenie Generácia 3.0 za inovatívny prístup vo vzdelávaní. Spolu s nami ocenenie od Nadácie Pontis získalo aj Bilingválne gymnázium CS Lewisa v Bratislave. Netrvalo dlho a spojili sme sa pre dobrú vec. Máme za sebou prvý spoločný tréning pre učiteľov, ktorých sa chcú učiť viac o inklúzii a pracovať s ňou aj na škole. Prečítajte si náš zaujímavý rozhovor s riaditeľom Dušanom Jaurom a možno inšpirujeme aj vás. Viac.

12.05

Restaurant Day: Príďte si zamaškrtiť do Čitárne so Živými knihami

Rizoto tisíc a jednej noci, cigánske „divoké“ marikle, povzbudivý čajík, emočný elixír alebo koláčiky s príbehom. Na to všetko sa môžete tešiť v našej Čitárni so živými knihami počas Restaurant Day. Čakáme vás v sobotu 20.mája v Starej tržnici v Bratislave. Viac.

27.04

Chceli by ste spolužiaka bez rúk?

Aký život majú ľudia s hendikepom a akí sú? Aj o tom bola jedna z hodín, ktorú som odučila vďaka našej Online živej knižnici šiestakom v Malackách. Pustili sme si silný príbeh Maťa bez rúk a reakcie detí na seba dlho nenechali čakať. Viac.

18.04

Badáte to? V našej spoločnosti sa tvorí niečo nové

Čo by ste urobili, keby vám dal niekto za úlohu, aby ste na ulici nafotili stereotypy? Podobnú dostali študenti Gymnázia Jura Hronca, ktoré vraj patrí k jedným z najlepších v Bratislave. Dostala som možnosť sa o tom presvedčiť aj vďaka pozvaniu od organizácie Amnesty International, kde som hovorila mladým ľuďom o tom, ako môžeme pracovať s našimi stereotypmi a predsudkami cez storytelling a prostredníctvom Online živej knižnice. Viac.

13.04

Strach? Prázdne papiere a neistý nútený smiech

Ak som doteraz čakala na výzvy súvisiace s búraním predsudkov, tak som si po nich do Malaciek prišla správne. Navštívila som tri triedy – dve s deviatakmi a jednu so šiestakmi. Tešila som sa najmä na deviatakov, pretože je to vždy výzva. A práve im chcem venovať tento blog. Viac.

28.03

Odkaz žiaka Maťovi bez rúk: Ďakujem, tvoj príbeh mi otvoril oči

Po nejakom čase som sa opäť postavila pred školské lavice. O Základnej škole v Budimíri pri Košiciach sa hovorí, že tam dávajú rodičia svoje deti vtedy, keď sa chcú vyhnúť rómskym školám v okolí. Nie je to pravda. V triedach nájdete aj rómske deti a všetci sa spoločne učia. Viac.

23.03

Knihy nám na školách nestačia, aj preto učíme cez príbehy

Prečo potrebujeme na Slovensku vnímavú spoločnosť? Naozaj nás zužuje strach z nepoznaného? Ukazuje sa, že áno. Že nedokážeme pracovať s vlastnými predsudkami a že odsúvame druhých na okraj skôr, ako by sme ich poznali a zaoberali sa ich problémami. A to sa v EDUMA snažíme zmeniť. Viac.

Čo ďalej

Ak Vás tento projekt nezaujal, pozrite si ďalšie alternatívy v rámci rovnakej témy.
Z každého daru bude 5 % použitých na vykrytie nákladov s verejnou zbierkou a správou portálu DobraKrajina.sk. Ďakujeme.