www.nezabudkasenec.sk
Pravidelné skupinové a individuálne terapie v Dome Nezábudka sú základným pilierom napredovania našich malých i veľkých klientov. Je to vzdelávanie a výchova so špeciálnym pedagógom a vychovávateľom, výtvarná terapia (arteterapia), hudobná terapia (muzikoterapia), logopedická činnosť, zdravotná a sociálna rehabilitácia. V lete chodíme plávať a na hipoterapiu s koníkmi. Chodíme na krátke výlety, prehliadky výstav, pripravujeme kultúrne vystúpenia k rôznym príležitostiam. V rámci pracovnej terapie varíme, pečieme a pripravujeme tie najzákladnejšie jedlá.
Pravidelnou kreatívnou činnosťou umožníme deťom so znevýhodnením spoznávať nové materiály, techniky, rozvíjať motorické zručnosti, napomáhať samostatnosti a radosti z vlastných úspechov. Pre ťažko zdravotne znevýhodnené dieťa je úspechom aj celkom jednoduchá činnosť, ako je strihanie papiera, vykrajovanie hliny, modelovanie z plastelíny, maľovanie štetcom, lepenie,pečiatkovanie, servítkovanie, šitie, výroba bylinných vrecúšok.
Muzikoterapia poskytuje hlboký citový zážitok už samotným vnímaním hudby, vplýva na najhlbšie vrstvy mozgu a ovplyvňuje osobnosť človeka. Spev, hra na špeciálnych Orrfových hudobných nástrojoch, prežívanie rytmu hudby patria medzi najobľúbenejšie terapie. Skupinová muzikoterapia s (nielen) ľudovou hudbou vo forme tanečného domu (alebo diskotéky) dodáva energiu a silu bojovať s každodennými zdravotnými prekážkami. Tancom končí každá naša veľká akcia, Karneval, Deň Matiek, juniáles, Mikuláš, aj hudobno-divadelné predstavenia, ktoré pozývame k nám. Naši členovia pripravujú s vychovávateľkou a opatrovateľkami vystúpenia k rôznym príležitostiam, recitujú, spievajú. Milujú potlesk a túžia po podobných veciach ako my.
Naši malí aj veľkí klienti u nás denne absolvujú masáže a rehabilitáciu použitím špeciálnych prístrojov a špeciálnych pomôcok pod dohľadom zdravotno-rehabilitačnej sestry podľa odporučenia rehabilitačného lekára. Tieto techniky napomáhajú zdravotne znevýhodneným deťom posilniť kondíciu a zdravotný stav, ktorý je pre ich plnohodnotný život dôležitý. Pohybové hry sú každodennou súčasťou nášho života a za pekného počasia trávime veľa času na dvore v tráve, v pieskovisku, ihrisku, na prechádzke po okolí.
Pravidelnou spoluprácou so špeciálnym a liečebným pedagógom, klinickým logopédom a vychovávateľkou vzdelávame zaujímavou formou, rozvíjame schopnosti a zručnosti rečové, komunikačné, pohybové, sociálne, aj oblasť správnych návykov. Bazálna stimulácia a handle technika v terapeutických, vzdelávacích a herných činnostiach prospieva rozvoju ťažšie a kombinovane postihnutých detí. V učebni prebieha individuálne vyučovanie, v ostatných priestoroch skupinové. Počítače s dotykovým monitorom pre postihnutých umožňuje deťom získať zručnosti a vedomostí v digitálnej oblasti. Vzdelávanie pomocou hry, pohybu, dotyku a viaczmyslové techniky patria k základným pilierom nášho prístupu. Spolupráca odborníkov s rodičmi detí je toho prirodzeným základom.
Jednotlivé aktivity na seba nadväzujú a dieťa si vyberá, čo v danej chvíli chce robiť. Vykonáva svoju vôľu, má možnosť výberu, ale pritom je citlivo vedené podľa jeho individuálneho rozvojového plánu vpred. Rozhovory a hra so seberovnými kamarátmi veľmi silno motivujú našich zverencov, človek je predsa tvor spoločenský, v hocijakých ťažkostiach sa nachádza. Priateľstvo dodáva silu.
Naším cieľom je poskytnúť dostatočný čas a priestor na napredovanie zdravotne ťažko znevýhodnených deti a mladých ľudí, vychovávať, vzdelávať, zvyšovať ich kreativitu, rozvíjať individuálne schopnosti a komunikačné zručnosti. Našim členom pomôžeme pri objavovaní vlastných schopností,vedomostí, talentu a systematicky rozširujeme obmedzený životný priestor zdravotne ťažko znevýhodnených.
Prostredníctvom zážitkov, udalostí, hier, každodenných zaujímavých možností vedieme ťažko zdravotne znevýhodnené deti k radosti z tvorenia, k samostatnosti, pocit zodpovednosti. Učia sa tešiť z vlastných úspechov a byť hrdí na seba. Prispievame k lepšej adaptácii a výrazne prispejeme k rozvoju a udržaniu ich krehkého zdravotného stavu.
Získané dary využijeme na financovanie odborníkov - špecialistov,, napr. výchovno- vzdelávacích pracovníkov, logopéda, na pomôcky použité pri všetkých terapiách, hudobnú terapiu, pomôcky na umelecké činnosti,hudobné nástroje, výlet spojený s rehabilitačným plávaním, kultúrne podujatia realizované u nás, divadielka, koncerty, pohybové a športové dni, skvalitnenie zmyslovej terapie SNOEZELEN. Po malých častiach, po miestnostiach budujeme podkrovie Domu Nezábudka, aby sme neustále zväčšovali priestor a možnosti detí s postihnutím.