Nezábudka

Nezábudka

Nezábudka

Život rodiny s ťažko zdravotne znevýhodneným dieťaťom je náročný a silno ohraničený špeciálnymi potrebami dieťaťa. Pomôžte nám dopriať dostatok času špeciálnemu vzdelávaniu, zlepšiť zdravotný stav rehabilitáciou a naplniť život týchto detí a mladých radosťou. Vašich 10 Eur umožní 1 dieťaťu 2 špeciálne terapie za deň.

Voňavé bylinkové vrecúška
{{ object.organization|i18n_field:'name'
Podporím
Napíšte nám

Náš cieľ na rok 2021

Máme už
0
Vďaka
0 darcom
Chýba nám
4 000

Život rodiny s ťažko zdravotne znevýhodneným dieťaťom je náročný a silno ohraničený špeciálnymi potrebami dieťaťa. Pomôžte nám dopriať dostatok času špeciálnemu vzdelávaniu, zlepšiť zdravotný stav rehabilitáciou a naplniť život týchto detí a mladých radosťou. Vašich 10 Eur umožní 1 dieťaťu 2 špeciálne terapie za deň.

www.nezabudkasenec.sk
Dom Nezábudka denne navštevuje 50detí a mladých s ťažkým zdravotným znevýhodnením. Sme školou, škôlkou, klubom. Pre väčšinu detí sme jediný kolektív, ktorý môžu navštevovať. Vzdelávanie a výchova formou terapií so špecialistami a sociálne väzby v známom prostredí dokážu naše deti významne posúvať vpred. Deti absolvujú prepotrebnú odbornú rehabilitáciu a masáže. Obľúbená muzikoterapia poskytuje hlboké zmyslové zážitky, arteterapia rozvíja kreativitu, sebahodnotenie. Vaša pomoc nám umožňuje tieto terapie realizovať. Kým sa o dieťa stará pedagóg, logopéd, psychológ, odbremeníme aj rodičov znevýhodnených detí, lebo tieto rodiny sú veľmi viazané a čelia množstvu obmedzení. Viac o projekte.

Voňavé bylinkové vrecúška

Ešte 4 000 € a podarí sa nám splniť náš ďalší cieľ.

Čas strávený v Nezábudke je pre našich členov je nielen stimulujúci a radostný, ale aj užitočný. Všetci nezábudkári, malí,aj veľkí, vyrábajú v rámci pracovnej terapie voňavé bylinkové vankúšiky - levanduľové, mätové, medovkové, zmiešané. Darujte nám 15 Eur = 3 rehabilitačné terapie pre 1 dieťa, alebo 15 Eur = 1 hodina s logopédom, špeciálnym pedagógom a pošlite nám svoju poštovú adresu na nezabudkasenec@gmail.com. My Vám poštou pošleme 3x voňavé potešenie podľa vášho výberu. Ďakujeme.

Voňavé bylinkové vrecúška
12.11

„Nezábudka“ nezabudni, že ťa potrebujeme!

Vo väčšine prípadov si člen rodiny so zdravotným znevýhodnením vyžaduje celodennú starostlivosť, čo pre rodičov predstavuje enormnú záťaž. Tí, ktorým osud nadelil túto úlohu, poznajú všetky úskalia starostlivosti v domácom prostredí. Hoc sa každá politická garnitúra oháňa radom sociálnych opatrení, postoj spoločnosti ešte vôbec nie je ideálny. Ba naopak! Stále je nedostatok ambulantných zariadení, kde by sa venovali ľuďom so špeciálnymi potrebami, a maďarských už vonkoncom niet. Pritom takéto zariadenia sú prepotrebné k tomu, aby človeku žijúcemu s hendikepom neostávala jediná možnosť – pobytová forma starostlivosti. Rodina by mala dostať na výber - šancu starať sa o dieťa vo vlastnej réžii, a pritom nebyť väzňom vo vlastnom dome; môcť si občas aj vydýchnuť. Viac.

17.09

Význam viacdenného rehabilitačno-rekreačného pobytu pre rodiny so zdravotne postihnutými deťmi

Pohľad zúčastneného poradenského psychológa. /Tento text vznikol niekedy na počiatku samotnej Nezábudky, pred vyše 20 rokmi z pera PhDr. Kasnyikovej (*1943 - †2008). Jeho aktuálnosť je až šokujúca. Posúďte sami.../ Viac.

22.07

Žena s veľkým srdcom

Mnohým ľuďom nie je senecký Dom Nezábudka neznámy, minimálne o ňom počuli, alebo čítali. Pred 25 rokmi ho pre mentálne a telesne postihnuté deti a mladistvých stvorila Ildikó Madarászová doslova z ničoho. V okrese a vlastne široko-ďaleko to bolo prvé (a dodnes jediné) neštátne zariadenie sociálnych služieb fungujúce ako denné centrum. Zakladateľka-riaditeľka si prešla všetkými fázami tvorenia, nevynímajúc radosti ani starosti. Pred pár rokmi odovzdala štafetu svojej dcére, Ildikó Popálenej, a pokračovala v práci na skrátený úväzok ako zástupkyňa riaditeľky. V marci sa už nadobro rozlúčila so svojimi chránencami, no keď môže, často ich navštívi. Mnohí rodičia vyjadrili prostredníctvom listov svoju vďaku za to všetko, čo robila a robí pre ich deti. V nasledujúcich riadkoch sa pokúsime vykresliť 25 ročné životné dielo a portrét pani Ildikó. Viac.

16.06

Erich ostal bez mamičky

„Milá Klára! Musím Vám oznámiť neuveriteľne hroznú správu: Oteckovi Achsovi, s ktorým ste sa zhovárali, zomrela manželka Dominika vo veku 31 rokov. Pravdepodobne mala embóliu, už ju nedokázali zachrániť. Zrejme sa to udialo pred očami malého Ericha. Sme v šoku. Ildikó Popálená“ Viac.

04.05

Ildikó Madarászová a 25 rokov Nezábudky

Dom Nezábudka bude oslavovať 25 rokov založenia v júni 2020. Kvôli pandémii môžeme oslavovať zatiaľ len virtuálne. Dovoľte nám zverejniť portrét našej zakladateľky a poďakovanie za 25 rokov obetavej práce. Viac.

27.03

Psí doktori

Canisterapia môže pomôcť nielen chorým. Špeciálne vycvičené psy vedia svojich pacientov vyprovokovať k reakciám, gestám, vyvolať rôzne pocity, vďaka tomu sa fyzický a mentálny stav účastníkov stabilizuje, ba často i zlepšuje. V Dome Nezábudka tento fakt platí dvojnásobne. Viac.

02.03

Poďakovanie darcom za rok 2019

Zverejnili sme poďakovanie darcom za rok 2019. Všetkým životným pesimistom oznamujeme, že dobrých ľudí s veľkým srdcom je aj v dnešných časoch veľmi veľa a tento možno prekvapivý fakt dáva našej práci hlboký zmysel. Ďakujeme! Viac.

19.12

Vianočný pozdrav z Domu Nezábudka

Vážení priatelia, ctení darcovia, Opäť tu máme čas vianočný, zázračný, a sme už jednou nohou v novom roku 2020. Bilancujeme to minulé, a plánujeme budúce. Viac.

22.08

24 hodín pomoci Nezábudke

Pomoc Domu Nezábudka počas 24 -hodinovky má hodnotu zlata. Je to sociálna rehabilitácia, výchova a terapie dieťaťu a mladému človeku s postihnutím, sila a nádej ich rodičovi. Veľmi to potrebujú, aby sme pri nich všetci stáli. Buďte pritom aj Vy. DNES, vo štvrtok 22.8.2019. Viac.

09.08

Čo je vlastne nášmu Maximkovi?

Maxim si nás nedôverčivo obzerá. Práve papá a bojí sa, aby sme mu nezobrali sústo. ,,Neustále by jedol“ – hovorí mama Lenka. Trojročný chlapček je neprimerane veľký na svoj vek, má 120 centimetrov a 22 kilogramov, nerozpráva, nechodí, iba sa plazí po zemi. Rodičia už absolvovali celý rad vyšetrení, ale stále nevedia akú diagnózu ich synček má. Viac.

26.07

Deň matiek a juniáles v Dome Nezábudka

Milí priatelia, radi by sme Vám sprostredkovali atmosféru dvoch veľkých udalostí v živote nášho domova sociálnych služieb. Pozývame Vás nahliadnuť na chvíľu pod pokrievku, čím sme žili a žijeme posledné mesiace. Viac.

11.04

Poďakovanie darcom za rok 2018

Zverejnili sme poďakovanie darcom za rok 2018. Ďakujeme! Viac.

20.02

Osudy: Rodina Bátoryová a jej cesta peklom

Počas dovolenky v Turecku v lete 2015 zomrel 37-ročný otec na infarkt. Zanechal siroty, 10-ročného Adama a o rok mladšieho Filipa, autistu. Rok na to 20-ročného syna z prvého manželstva vdovy Dagmar zrazil vlak. Viac.

21.01

Osudy: Naučili sme sa žiť s ranami osudu

Rodina Mariky Říhovej stratila pred 17 rokmi svojho syna, vtedy 17 ročného Mirka - na chlapca spadla futbalová brána. Ich dcéra Barborka mala vtedy 14 rokov a Downov syndróm. Viac.

28.12

Novoročný pozdrav z Domu Nezábudka

Ďakujeme! Viac.

22.08

Na tvárach majú slzy anjelov II.

Sú milí, usmiati, dávajú kopec lásky. Možno práve preto, že sú iní. Narodili sa telesne a duševne znevýhodnení. Napriek tomu sú hodní lásky. Ponúkame Vám ďalšie životné príbehy našich rodín. Zároveň Vás zajtra vyzývame k podpore Domu Nezábudka počas 24-hodinovky. Je to sociálna rehabilitácia, výchova a terapie dieťaťu a mladému človeku s postihnutím, sila a nádej ich rodičovi. Potrebujú, aby sme pri nich všetci stáli. Buďte pritom aj Vy. ZAJTRA, vo štvrtok 23.8.2018. Viac.

08.08

Na tvárach majú slzy anjelov I.

Sú milí, usmiati, dávajú kopec lásky. Možno práve preto, že sú iní. Narodili sa iní. Narodili sa telesne, duševne, zrakovo znevýhodnení. Napriek tomu sú hodní lásky. Až priveľmi. Pozývame Vás nahliadnuť do životných osudov niektorých našich rodín a prečítať príbehy na pokračovanie. Viac.

11.05

Májové správy z Domu Nezábudka

Haló, haló priatelia! Podávame hlásenie z nezábudkovej planéty, presnejšie zo seneckej oázy radosti pre naše znevýhodnené malé aj veľké deti. Ste tam? Máme za sebou obdobie, ktoré bolo od začiatku roka bohaté na malé aj veľké udalosti. Typické pre život je, že sa radostné veci striedajú s menej radostnými. Napriek tomu nás optimizmus neopúšťa, lebo naším heslom je žiť pre prítomnú chvíľu. Viac.

31.12

ILDIKÓ POPÁLENÁ: Pomáhať je mojou psou povinnosťou

Ildikó Popálená pomáha ťažko zdravotne znevýhodneným deťom v Dome Nezábudka. Prečítajte si jej príspevok do kolekcie Vianočných miniportrétov z Dobrej krajiny. Viac.

21.12

Vianočný pozdrav z domu Nezábudka

Ďakujeme. Viac.

19.10

Jesenné hlásenie z Nezábudky

Je október a krásne babie leto. Nadšene sa hráme a pretekáme na dvore, na prechádzkach lovíme slnečné vitamíny a ukladáme na sychravé časy. Pretekári vo voľnom štýle jazdia s vetrom opreteky na špeciálnych tátošoch: veľká trojkolka, odrážadlo, vozík. Dokonca sme boli aj na výlete v ZOO v zahraničí! Nakuknite k nám, objímeme Vás a zabudnete na dospelácke povinnosti. Na chvíľu sa ponoríte do večného detstva. Viac.

13.05

Deň Matiek v Nezábudke

Deň Matiek slávime každý rok. Materinská láska je predsa univerzálny základ ľudského bytia. Poskytuje istotu a je ako mohutný košatý, hlboko zakorenený strom, o ktorý sa potrebujeme všetci oprieť. Každé dieťa ju bytostne potrebuje. Ak je to potrebné, mama vie zájsť za hranice možného, ako napríklad matky zdravotne postihnutého dieťaťa. Celý život, každý deň sa vzdávajú všetkých svojich potrieb, aby mohli byť 24hodín k dispozícii svojmu dieťaťu so špeciálnymi potrebami. Viac.

31.03

Jarné listy z Nezábudky

Konečne sa nám zohrialo počasie a jarný vetrík fúka do vlasov. S veľkým nadšením chodíme každý deň na prechádzky a vstrebávame teplo slnečných lúčov. Kto môže, skáče ako o život na trampolíne na dvore, kto nemôže, loví D vitamín posediačky. A keď sa slnka nabažíme? Schováme sa do tmavej zázračnej snoezelen izby a relaxujeme. Alebo sa venujeme učeniu, kultúre, umeniu, hudbe. Dobre sa tu máme. Viac.

09.02

Zimné listy z Nezábudky

Posielame zimné pozdravy z našich končín. Napriek mrazivému počasiu nás zaujímavé udalosti posledných mesiacov vôbec nenechali vychladnúť. Na našom svetadieli pulzuje život, nech sa páči, nakuknite k nám a pozrite bližšie. Máme dôvod na radosť, spokojnosť, aj hrdosť. V neposlednom rade na veľkú vďačnosť. Viac.

23.12

Vianočné prianie z Nezábudky

Ďakujeme! Viac.

25.10

Jesenné listy z Nezábudky

Posielame Vám jesenné pozdravy plné farieb, slnka, hudby, vôní a úsmevov. My sme boli veľmi úspešní. Vyhrali sme hneď 2 ceny poroty Výtvarného salónu ZPMP 2016 a ešte sme boli aj na výlete. Pocit úspechu chceme zažiť aj my, lebo aj my chceme byť dôležití a užitoční. Viac.

28.07

Letný špeciál z Nezábudky

Horúce dni sa každý snaží stráviť spomalením, relaxom v horách, alebo pri vode. My sa šplhať po horách nedokážeme, lebo niekedy aj pár kilometrov autom, 4 schody do budovy, alebo jediný krok sú iba nesplneným snom. Pohyb a vodu milujeme ako Vy a s pomocou zvládneme skoro všetko. Viac.

31.05

Deň Matiek

Poďakovať mame za starostlivosť a lásku je krásna povinnosť. S trochou pomoci a trpezlivosti to dokáže aj ťažko zdravotne znevýhodnené dieťa. Lebo obrovskú lásku a vďačnosť v sebe má, akurát ju vyjadruje menej štandardným spôsobom. Dennodenne sa snažíme, aby sme vytvárali prepájavacie mosty medzi "našimi" deťmi a mladými a ich okolím. Aby cítili viac porozumenia, pochopenia a lásky. Pomôžte nám v tom. Viac.

26.04

Aprílové novinky z Nezábudky

Čo je u nás nové? Testujeme špeciálny rehabilitačný prístroj pre pasívno-aktívny pohyb, recitovali sme na recitačnom festivale, pripravujeme kultúrny program ku Dňu Matiek. A nadôvažok kvitnú ozajstné nezábudky! Máme jar na našom dvore, aj v našich aktivitách. Viac.

22.03

Úprimná radosť z karnevalu

Karnevalové potešenie je tu pre všetkých a nerobí rozdiely. Stačí sa správne naladiť a obklopiť tými správnymi ľuďmi, s ktorými sa vieme zabaviť a v ich spoločnosti sa cítime príjemne. Vieme sa uvoľniť, pocit šťastia a spokojnosti naplní naše vnútro. Bolo to tak aj u nás. Tešili sme sa zo života, tu a teraz. Viac.

29.02

Nová terapia v Nezábudke

Snoezelen. Zvláštne holandské slovo, ktoré označuje viaczmyslovú terapiu s čarovnými účinkami. Vďaka Vašim darom sme mohli inštalovať prvú špeciálnu pomôcku, farebný bublinkový valec s rybičkami. Ďakujeme, vďaka Vám môžeme pomáhať ťažko zdravotne znevýhodneným deťom aj týmto "vesmírnym" spôsobom. Viac.

18.11

Nezábudky kvitnú aj v novembri

Keď Vás obklopujú ľudia, ktorí Vám rozumejú a pomáhajú, slnko v duši Vám žiari napriek sychravému novembru. Zohrieva srdce, v ktorom dobrý pocit kvitne ako tie jarné nezábudky. Viac.

21.08

Ďakujeme darcom 24-hodinovky

​Milí naši darcovia, sme nesmierne vďační za každučký príspevok a pomohli Ste dobrej veci. Pomohli Ste tým, ktorí si o pomoc sami zažiadať nedokážu a potrebujú pomoc dobrodincov, aby mali svoj komplikovaný život ľahší, znesiteľnejší. Viac.

11.08

Dominika oslavovala narodeniny

Dominka vie povedať iba áno-nie. Oslavovala narodeniny v Nezábudke a svoju radosť vyjadrila telom jasnejšie, ako tisíc banálnych slov. Vaša podpora Domu Nezábudka prináša okrem pomoci aj hlboké, úprimné šťastie. Viac.

23.06

Deň Matiek v Nezábudke

Žiadne dieťa nepotrebuje slová na to, aby prejavilo lásku svojej mamičke. Zdravotne znevýhodnené dieťa dokáže prejaviť lásku a vďačnosť oveľa intenzívnejšie ako zdravé, napriek tomu, že veľakrát nedokáže povedať ani slovo. Viac.

Čo ďalej

Ak Vás tento projekt nezaujal, pozrite si ďalšie alternatívy v rámci rovnakej témy.
Z každého daru bude 5 % použitých na vykrytie nákladov s verejnou zbierkou a správou portálu DobraKrajina.sk. Ďakujeme.