Dajme šancu utečencom

Dajme šancu utečencom

Liga za ľudské práva

Pomáhame utečencom, ktorí na Slovensku žiadajú o azyl, ako aj tým, ktorým už bola poskytnutá medzinárodná ochrana. Snažia sa tu žiť, naučiť sa slovenský jazyk, nájsť si prácu, začleniť sa do našej spoločnosti... začiatky sú ťažké a my našim klientom pomáha ich prekonať a viesť plnohodnotný život.

Podporím
Napíšte nám

Náš cieľ na rok 2021

Máme už
0
Vďaka
0 darcom
Chýba nám
5 450

Pomáhame utečencom, ktorí na Slovensku žiadajú o azyl, ako aj tým, ktorým už bola poskytnutá medzinárodná ochrana. Snažia sa tu žiť, naučiť sa slovenský jazyk, nájsť si prácu, začleniť sa do našej spoločnosti... začiatky sú ťažké a my našim klientom pomáha ich prekonať a viesť plnohodnotný život.

www.hrl.sk
Predstavte si, že na Slovensku je vojna a musíte ujsť. Snažíte sa zachrániť si život a nemáte čas plánovať, baliť, vybavovať doklady. Vaša krajina je vo vojne a má iné starosti ako Vám teraz vystavovať pas a víza. Možno ste už na niekoľko rokov uviazli v tábore v Libanone, Turecku. Možno ste skúsili žiť v Egypte. Míňajú sa vám prostriedky na živobytie a situácia u vás doma nevyzerá lepšie. Cestujete niekoľko mesiacov v zúfalých podmienkach, hladný, smädný. Cestu musíte absolvovať peši, po mori na možno nafukovacom člne, v kufri auta či nákladiaku, vlakom. Predstavte si to. Viac o projekte.

20.07

Letný tábor pre Hamziho = záchrana pre Khadru

O Khadre a jej synčekovi sme na Dobrej krajine písali už v roku 2016. Je leto 2020, Hamzi už má 8 rokov a chodí do školy. Khadra potrebuje pracovať aj cez leto, aby uživila rodinu, avšak nemá peniaze na denný tábor pre syna, preto Vás znovu prosíme o pomoc. Viac.

15.04

Podporte mladého študenta v jeho už dva roky trvajúcom azylovom konaní na Slovensku

Vaše príspevky môžu pomôcť zvýšiť jeho šance na úspech a získanie medzinárodnej ochrany! Viac.

15.11

Simon znovu potrebuje Vašu pomoc

Milé priateľky a milí priatelia, spomínate si na Simona? Písali sme tu o ňom viac krát, naposledy v marci 2017. O Simonom živote na Slovensku ste si mohli prečítať aj v komiksovej knižke Uletenci, ktorú sme vydali minulý rok. Simon bol takmer dva roky nezvestný, mal veľmi ťažké obdobie, ale našťastie sa nám ho za pomoci dobrých ľudí podarilo nájsť a znovu je v bezpečí. Viac.

27.04

Podporme mladých iránskych konvertitov v návšteve nedeľných bohoslužieb

Bratia z Iránu túžia navštevovať nedeľné bohoslužby a rozvíjať tak svoju vieru Viac.

22.06

Rostamov pozdrav spod Tatier

Srdečné pozdravy od Rostama Viac.

19.06

Podporme Fazu a Imana, aby mohli ísť s triedou na Šíravu

Faze a Imanovi sa na Slovensku veľmi páči Viac.

22.03

Oleksandra a Ruslan čakajú na dobrú správu

Stalo sa to asi pred desiatimi rokmi. Jedného dňa zazvonil Oleksandre doma telefón. Volal Ruslan. Bol to omyl. Avšak Oleksandra ani Ruslan nezavesili. Tento omyl sa im stal napokon osudovým. Viac.

05.03

Rostam ide na výlet vďaka Vám

Rostamovi ste spravili veľkú radosť - vďaka Vašim darom pôjde so spolužiakmi v lete na výlet.. Viac.

27.02

Rostamov vytúžený výlet

Rostam je Asiin najmladší syn. Má 10 rokov a navštevuje 5.ročník Základnej školy na Tomašíkovej ulici v Košiciach. Má rád telesnú výchovu a matematiku, zo športov najradšej hrá prehadzovanú, futbal a trochu aj basketbal. Viac.

02.01

Pomoc pre cudzincov v zaistení

A. sa na naše prvé spoločné stretnutie v zaistení došuchtal pomaly. Mal na sebe obnosené vyťahané “väzenské” oblečenie a bolo očividné, že pod ním nosí plienku. Slušne odzdravil a sadol si oproti mňa. Za celý čas neprehovoril ani slovo a stále pozeral do zeme. Na moje otázky buď neodpovedal vôbec alebo len pokýval hlavou. Pomyslela som si “tak toto bude náročné”. Viac.

27.12

Komu ste pomohli v roku 2017

Milí darcovia, v tomto sviatočnom čase pred koncom roka by sme Vám chceli úprimne poďakovať za Vašu pomoc a podporu a za všetky príspevky, ktoré ste nám v roku 2017 poslali. Celkovo (od 1.januára do 27.decembra 2017) ide o sumu cca 887 eur. Vašimi príspevkami ste pomohli týmto našim klientom: Viac.

12.12

ZUZANA ŠTEVULOVÁ: Hrdinom je človek, ktorý vie priznať svoju chybu

Zuzana Števulová z Ligy za ľudské práva bojuje za dodržiavanie práv utečencov. Prinášame vám ďalší zo série Vianočných miniportrétov z Dobrej krajiny. Viac.

02.06

Nový začiatok pre afgánsku rodinku

Sympatická šesťčlenná rodinka z Afganistanu prišla na Slovensko už takmer pred šiestimi rokmi. Pán Asad a pani Maniga sú rodičmi štyroch krásnych princezien vo veku 3, 6, 8 a 11 rokov. Začiatok ich pobytu na Slovensku nebol idylický. Utekali pred nebezpečenstvom zo strany Talibanu a cesta s malými deťmi bola plná nástrah. Po príchode na Slovensko však najprv strávili päť mesiacov v zaistení. V skutočnosti to bolo presne 5 mesiacov a 10 dní, takýto zážitok si ľudia pamätajú dlho. Viac.

27.03

Simonov úsmev

Ahojte, o našom klientovi Simonovi, mladom chalanovi z Etiópie sme tu písali už viac krát. Ak si spomínate, rád varí, číta a kreslí. Jeho osud bol náročný, rodnú Etiópiu opustil keď mal 16 rokov. Dnes má 32 rokov, povolenie na trvalý pobyt na Slovensku a býva v ubytovni pre bezdomovcov Resoty založenej Antonom Srholcom, kde aj pracuje na čiastočný úväzok ako kuchár a takmer vždy sa usmieva. Viac.

14.12

Sýrčanka, ktorá sa nevzdáva

Žije medzi nami bez pomoci a podpory rodiny, ktorá sa nachádza v Turecku. Právnička Ligy za ľudské práva ju zastupuje v azylovom konaní, avšak snažíme sa jej pomôcť aj ľudsky, keďže nikoho iného na Slovensku nemá. Viac.

16.11

Khadra Abdile

Khadra je mladá utečenkyňa zo Somálska, matka 4-ročného Hamziho. Na Slovensku žije bez manžela, ktorý musel ostať v Somálsku a momentálne sa snaží o to, aby mohol prísť za ňou a ich synom. Viac.

28.06

Yazan, zatúlaný na Slovensko

Liga za ľudské práva v spolupráci s Depaul a Útulkom Sv. Lujzy de Marillac v priebehu posledného roka intenzívne pomáhala ako po právnej, tak po materiálnej a finančnej stránke zabezpečovať živobytie pre palestínskeho utečenca zo Sýrie. Tento chlapec sa vplyvom nešťastných životných udalostí ocitol na Slovensku bez toho, aby mal tušenie kde je a čo sa s ním deje. Trvalo niekoľko mesiacov kým sa nám podarilo zabezpečiť preňho zo zaistenia riadne lekárske vyšetrenie a nevyhnutnú hospitalizáciu. Po tejto hospitalizácii nasledovalo príjemnejšie obdobie, ktoré náš milý klient trávil v Útulku Sv. Lujzy de Marillac. Práve o tomto jeho pobyte napísali zamestnanci útulku nasledujúci príbeh.. Viac.

19.01

Deň sýrskeho utečenca na Slovensku

Ľudia zo Sýrie. Utekajú pred 5 rokov trvajúcou vojnou, násilím a bombardovaním. V iných krajinách ich vítajú. U nás sme jedného privítali zaistením a keď dosiahol prepustenie súdom, zaistili sme ho zas. Welcome to Slovakia. Viac.

18.12

Medzinárodný deň migrantov... Simon

K dnešnému Medzinárodnému dňu migrantov nemáme žiadne špeciálne vyjadrenie. Želali by sme si, aby utečenci a cudzinci žijúci na Slovensku dostávali viac priestoru a mohli hovoriť sami za seba. Preto sme poprosili Simona, mladého etiópskeho utečenca, aby napísal, čo on sám chce a považuje za dôležité; a keďže krásne kreslí, pridal aj zopár obrázkov... Viac.

01.12

Smutný osud chlapca zo Sýrie, môžete mu pomôcť..

Ahoj, volám sa ....., vlastne meno nie je až také dôležité v tomto prípade. Pochádzam zo Sýrie. Som potomok palestínskych utečencov, ktorí už desaťročia žijú v utečeneckých táboroch naprieč Sýriou. Ja som sa narodil a vyrástol v tábore Yarmouk. Tento tábor sa v priebehu občianskej vojny v Sýrii stal dejiskom intenzívnych bojov, ktoré vyvrcholili obsadením tohto územia Islamským štátom. Viac.

27.10

Liga v ohrození

Lige za ľudské práva hrozí likvidácia. Ministerstvo vnútra SR požiadalo Úrad Vysokého komisára OSN pre utečencov (UNHCR), aby Ligu za ľudské práva vymenil ako partnera pre SR z dôvodu nekonštruktívnej kritiky postupov cudzineckej polície. Viac.

12.10

Ľudia bez štátu a bez domova

Medzi prípadmi, ktoré v Lige za ľudské práva riešime, sa nájde viacero smutných životných príbehov, ktoré akoby nemali právne riešenie. Ide pritom často o ľudí, ktorí na Slovensku žijú aj viac ako 20 rokov, plynule hovoria našim jazykom, majú tu životných partnerov/ partnerky, deti, priateľov, vybudované sociálne väzby. Jediné čo im chýba sú doklady. My, ktorí máme osobné doklady, si neuvedomuje, čo to znamená ich nemať a aké by to pre nás malo dôsledky v každodennom živote. Skúste sa nad tým na chvíľu zamyslieť... predstavte si, že si neviete vybaviť žiaden doklad, nemáte rodný list, občiansky preukaz, pas, kartičku zdravotného poistenia, proste nič, idete na úrad a tam odmietnu potvrdiť, že ste občanom tejto krajiny, ktorú považujete za svoj domov... Viac.

22.09

Príbehy z Ligy za ľudské práva

Ďakujeme za všetky vaše dary a posielame pár príbehov, ktoré aj vďaka vám mali štastný koniec. Viac.

10.09

Z drvivej väčšiny utečencov sa stanú úspešní ľudia

Hoci môže Slovensko pomôcť tisíckam ľudí, ktorí utekajú pred vojnovým konfliktom alebo neznesiteľnými životnými podmienkami, za posledných 20 rokov sme poskytli azyl len viac ako 650 osobám. Viac.

03.09

Zápisky z utorkovej cesty na stanici Keleti pályaudvar v Maďarsku.

V utorok sme boli zaniesť veci na stanicu Keleti pályaudvar v Maďarsku. Prečítajte si, čo o tom napísala Barbora Meššová z Ligy za ľudské práva. A ďakujeme za každý Váš dar a akúkoľvek pomoc, ktorú ste ochotný poskytnúť. Viac.

Čo ďalej

Ak Vás tento projekt nezaujal, pozrite si ďalšie alternatívy v rámci rovnakej témy.
Z každého daru bude 5 % použitých na vykrytie nákladov s verejnou zbierkou a správou portálu DobraKrajina.sk. Ďakujeme.