Zachráňme viac životov v horách

Zachráňme viac životov v horách

Asociácia horských záchranárov

Pri záchranných akciách v horách záchranári bojujú o to najcennejšie, o zdravie človeka a často aj o jeho život. Pomoc je zameraná predovšetkým na rýchlu a spoľahlivú dopravu do bezpečia, k lekárovi či do nemocnice. Pomôžte zachraňovať životy.

Napíšte nám
Darovali ste
4 969,68
Vďaka
212 darcom
 

Pri záchranných akciách v horách záchranári bojujú o to najcennejšie, o zdravie človeka a často aj o jeho život. Pomoc je zameraná predovšetkým na rýchlu a spoľahlivú dopravu do bezpečia, k lekárovi či do nemocnice. Pomôžte zachraňovať životy.

Každoročne sa potýkame so stovkami zranení, ošetrení, pátraní, transportov, ale aj mnohými ťažkými a smrteľnými úrazmi. Stáva sa, že úrazy sa udejú na miestach so zlým pokrytím signálu alebo na miestach s dlhou časovou dostupnosťou záchranného tímu. Z viac ako 2000 zásahov ročne je v priemere až 40 identifikovaných ako srdcové zlyhanie. Jedným z prístrojov, ktoré podstatne zvyšujú percentuálnu úspešnosť pri srdcovom zlyhaní je aj prístroj známy pod menom LUCAS. S podporou Slovenských elektrární chceme skvalitniť prácu záchranárov a dať ľuďom väčšiu šancu na prežitie bez následkov. Viac o projekte.

Z viac ako 2000 zásahov ročne je v priemere až 40 identifikovaných ako srdcové zlyhanie. Za pomoci nášho partnera, Slovenských elektrární, ktoré nám umožnili a darovali prostriedky na umiestnenie až 12 defibrilátorov na vysokohorských ťažko prístupných chatách a v najčastejšej „srdciarskej" jaskyni, v Belianskej jaskyni, je pre turistov žijúca nádej, že v prípade srdcového zlyhania v týchto oblastiach v okolí chát vybavených defibrilátormi, príde pomoc včas. Práve tieto defibrilátory už zachránili dva ľudské životy!

Neustále sa snažíme zvyšovať kvalitu poskytovania pomoci a záchrany, čo si vyžaduje aj dopĺňanie potrebnej techniky a prístrojov. Jedným z prístrojov, ktoré podstatne zvyšujú percentuálnu úspešnosť pri srdcovom zlyhaní je aj prístroj známy pod menom LUCAS.

Opäť za podpory Slovenských elektrární, ktoré sú v našom mene iniciátorom zbierky, chceme skvalitniť prácu záchranárov a dať návštevníkom v prípade zástavy srdca väčšiu šancu na prežitie bez následkov.

Spoločne sme sa preto rozhodli vyhlásiť verejnú zbierku na LUCASa.

Prečítajte si, ako LUCAS funguje, kliknite na odkaz, zapojte sa do zbierky a podporte správnu vec. Veď takmer každý z vás sa do Tatier vyberie aspoň raz v živote a nikto nikdy nemôže vedieť, kedy bude práve on alebo jeho príbuzný, či kamarát takúto pomoc potrebovať.

Resuscitácia: Pri zlyhaní srdca je nevyhnutné zabezpečiť stály prísun kyslíka do srdca a mozgu. Život udržiavacia cirkulácia sa vykonáva prostredníctvom účinných a neprerušovaných kompresií hrudníka. Vykonávanie manuálnych kompresií hrudníka s dôrazom na vysokú kvalitu je obtiažne, namáhavé, dokonca v niektorých situáciách nemožné.

Ako LUCAS funguje? LUCAS je inteligentný, účinný, navrhnutý pre budúcnosť. Pomáha záchranárskym tímom po celom svete zachraňovať životy. Osvedčil sa na miestach, ktoré sú ťažko dostupné, pri dlhých transportoch do nemocníc a predovšetkým v prípadoch, kedy záchranár potrebuje voľné ruky či už na zostup s pacientom alebo na vykonanie iných, život zachraňujúcich úkonov. LUCAS je bezpečný a účinný nástroj, ktorý sám masíruje srdce s počítačovou presnosťou, podľa usmernení Európskej rady pre resuscitáciu vykonáva masáž srdca s kompresiou hrudníka s hĺbkou presne 5 cm. Záchranár ho dokáže aplikovať s prerušením manuálneho stlačenia za menej ako 20 sekúnd. LUCAS sa neunaví a bez nabitia dokáže masírovať až 45 minút. Fyzicky zdatný záchranár je pritom schopný kvalitnú masáž srdca poskytovať v priemere 7 minút, potom ho musí vystriedať kolega.

„Nielen my ako záchranári, ale ktokoľvek, kto zažil resuscitáciu v praxi mi potvrdí, že pri nej jedna minúta trvá oveľa dlhšie ako by ste čakali. Skutočne po 7 až 10 minútach kvalitne prevedenej manuálnej resuscitácie môžete v ten deň s čistým svedomím vynechať fitko," hovorí Jozef Janiga, riaditeľ Horskej záchrannej služby a pokračuje: „ resuscitácia je fyzicky naozaj veľmi náročná a v našom prípade, kedy často potrebujete pacienta previezť na saniach k najbližšej sanitke, alebo ho zniesť dolu z niektorého štítu, či už na nosidlách alebo za pomoci inej techniky, je pre nás LUCAS skutočne významnou pomocou. Pacient je resuscitovaný a my sa môžeme sústrediť na jeho prevoz k sanitke či vrtuľníku."

Čo ďalej

Ak Vás tento projekt nezaujal, pozrite si ďalšie alternatívy v rámci rovnakej témy.
Z každého daru bude 5 % použitých na vykrytie nákladov s verejnou zbierkou a správou portálu DobraKrajina.sk. Ďakujeme.