Les nie je smetisko

Les nie je smetisko

Všestranko

Viete aký dlhý čas je potrebný na rozloženie odpadkov zanechaných v prírode? Pomôžte nám finančným príspevkom a naše združenie rozmiestni na Slovensku tieto skvelé vzdelávacie informačné panely. Pomôžete sebe a nasledujúcim generáciám zachovať čistú prírodu nezaťaženú odpadom.

Napíšte nám
Darovali ste
480,41
Vďaka
22 darcom
 

Viete aký dlhý čas je potrebný na rozloženie odpadkov zanechaných v prírode? Pomôžte nám finančným príspevkom a naše združenie rozmiestni na Slovensku tieto skvelé vzdelávacie informačné panely. Pomôžete sebe a nasledujúcim generáciám zachovať čistú prírodu nezaťaženú odpadom.

Info-panel nabáda návštevníkov zamyslieť sa a pouvažovať nad časom rozkladu jednotlivých predmetov vo voľnej prírode a uvedomiť si tak negatívny dopad odpadkov v prírode na jej deštrukciu. Sú odpadky, ktoré sa rozložia za niekoľko dní, napr. ohryzok jablka 7–20 dní, noviny a časopisy 2–5 mesiacov. Sú ale odpadky, ktoré dlhodobo ničia prírodu: batéria 260 rokov, pneumatika z automobilu 265 rokov, koža 50 rokov, sklo 4000 rokov, polystyrén nikdy. Koľko generácií odpad ohrozí? Stane sa, že odpad obsahuje toxické a životu nebezpečné chemikálie, ťažké kovy, ktoré kontaminujú pôdu a podzemné vody. Odpadkami škodíme nielen sebe, ale aj prirodzeným obyvateľom lesa - zvieratám, vtáctvu, hmyzu, ktorých môžu ostré predmety zraniť prípadne usmrtiť. Sklo môže za slnečného počasia pôsobiť ako lupa a vznikne požiar. Každý z nás môže prírode pomáhať. Osvojením si informácií z info-panela, bude aj silách každého z nás zabojovať o ochranu prírody. Ak každý z nás urobí malú zmenu vo svojich návykoch, úspech je zaručený. „Spoznať hodnotu prírody a chrániť ju pred odpadkami“ to je cieľ projektu. Viac o projekte.

01.06

(Ne)Ochrana prírody na Slovensku

Dnes 30.5. sme sa vrátili z pojednávania na Ministerstve vnútra SR, Okresný úrad BA, na Odd. ochrany prírody. Predvolali predsedu OZ Všestranko. Smutný a poľutovania hodný záver pre naše OZ a v podstate aj pre obyvateľov. Možné udelenie pokuty nášmu OZ do výšky až 9.993 EUR, úhrada trov z pojednávania a odstránenie info-panelu Les nie je smetisko v MČ Rusovce na naše náklady alebo zhabanie veci štátom. Viac.

24.05

Európsky deň parkov so Všestranko

Hlavnou myšlienkou Európskeho dňa národných parkov je venovať aspoň jeden deň v roku zvýšenú pozornosť chráneným územiam, ktoré sú cennou súčasťou kultúrneho a prírodného dedičstva. Naše združenie si pripomenulo tento deň a namaľovalo info-panel "Park nie je smetisko". Viac.

22.04

Deň Zeme so Všestranko

Každoročne je 22. apríl venovaný ZEMI. Jeho história siaha do roku 1969. Deň Zeme sa pôvodne oslavoval pri jarnej rovnodennosti, 21.3. teda deň, ktorý sa viaže s príchodom jari. Moderné chápanie pamätného dňa je spojené s ekologicky motivovaným sviatkom, ktorý má ľudí upozorniť na dopady ničenia životného prostredia ľudskou civilizáciou. Má aj snahu rozvíjať diskusiu o možných riešeniach a hľadanie cesty ako naše prírodné bohatstvo ochrániť od devastácie a poškodzovania. Viac.

12.04

Slovensko môžeš sa tešiť

V Trnave 4. apríla 2016 pribudol ďalší, v poradí už 6-ty. vzdelávací informačný panel z projektu Občianskeho združenia Všestranko „Les nie je smetisko“. Tento raz k jeho inštalovaniu prispel svojou prácou i sám primátor mesta Peter Bročka. Od prvého kontaktu s našim združením, bol ústretový a nápomocný. Lokalita kde sme panel umiestnili je vyhľadávanou rekreačnou zónou pre obyvateľov Trnavy. Kamenný mlyn je chránený lesopark, v ktorom sa nachádza rybník, amfiteáter, kúpalisko, deti majú k dispozícii na hru detské prvky, riečka Parná. Ideálne miesto, kde platí to čo napísal nemecký filozov Novalis „Príroda znamená pre našu myseľ to, čo znamená teleso pre svetlo. Teleso svetlo zadržiava, láme na jednotlivé farby a na svojom povrchu, alebo vo svojom vnútri ho rozsvecuje. Viac.

20.03

Medzinárodný deň lesov

V pondelok 21.3.2016 si pripomíname Medzinárodný deň lesov. Naše občianske združenie, ktoré v poslednom období aktívne osádza drevené informačné infopanely "Les nie je smetisko" na Slovensku neotáľalo uplynulý víkend a spolu s desiatkami dobrovoľníkov skoordinovalo odstránenie čiernej skládky odpadu v lese v Podunajských Biskupiciach. Viac.

12.02

Pomôžte nám meniť smetiská späť na lesy

Pri príležitosti Medzinárodného dňa lesov ktorý je 21.3, víkend predtým v sobotu 19.3 organizuje naše združenie toto čistenie okolia Podunajských Biskupíc a jednej čiernej skládky. Pridajte sa k nám! Viac.

17.10

TV Reportáž - Les nie je smetisko

Reportáž z osádzania infopanela pri príležitosti Medzinárodného filmového festivalu Divadelná Nitra Viac.

03.08

Reportáž EcoTour TV z Horského parku

Krátka reportáž od Thomas Puskailer pri našom infopaneli v Horskom parku v Bratislave - Les nie je smetisko Viac.

Čo ďalej

Ak Vás tento projekt nezaujal, pozrite si ďalšie alternatívy v rámci rovnakej témy.
Z každého daru bude 5 % použitých na vykrytie nákladov s verejnou zbierkou a správou portálu DobraKrajina.sk. Ďakujeme.