Len detstvo prežité v rodine je naozajstné detstvo

Len detstvo prežité v rodine je naozajstné detstvo

Návrat

V Návrate pracujeme s rodinami, ktoré sa ocitli v nepriaznivej životnej situácii a hrozí, že deti budú umiestnené do detského domova. Náš dlhodobý cieľ je pomôcť upraviť a obnoviť rodinné a sociálne pomery dieťaťa, aby mohlo vyrastať vo svojej rodine v bezpečí. Môžete prispieť k tomu, aby sme mohli rodinám ušiť pomoc a podporu na mieru. Lebo pomáhať deťom znamená pomáhať ich rodičom.

Podporím
Napíšte nám

Náš cieľ na rok 2021

Máme už
0
Vďaka
0 darcom
Chýba nám
4 560

V Návrate pracujeme s rodinami, ktoré sa ocitli v nepriaznivej životnej situácii a hrozí, že deti budú umiestnené do detského domova. Náš dlhodobý cieľ je pomôcť upraviť a obnoviť rodinné a sociálne pomery dieťaťa, aby mohlo vyrastať vo svojej rodine v bezpečí. Môžete prispieť k tomu, aby sme mohli rodinám ušiť pomoc a podporu na mieru. Lebo pomáhať deťom znamená pomáhať ich rodičom.

www.navrat.sk
Ak podporíte náš projekt, podporíte obyčajnú vec. Ide "len" o vzťah. Vzťah dieťaťa s rodičom. Naša pozornosť sa zameriava nielen na ohrozené dieťa, ale na celú jeho (širšiu) rodinu. Pomoc rodinám v ohrození je pre nás príležitosťou, ako prispieť k tomu, aby rodina mala čo najväčšie šance „na prežitie“. Ťažko sa dopredu odhaduje, v ktorej rodine bude úspešná. Naučili sme sa nerobiť predčasné závery a mať sa na pozore pred zaužívanými myšlienkovými stereotypmi. Spolu s rodinami hľadáme, čo potrebujú a ako sa to dá zabezpečiť a motivujeme ich, aby urobili sami všetko, čo je v ich silách. S ostatným im pomôžeme my alebo hľadáme zdroje podpory v ich komunite. Ak podporíte naše služby rodinám v ohrození, podporíte vzťah rodiča s dieťaťom, ktorí to naozaj potrebujú. Ďakujeme! Viac o projekte.

20.11

Čo sme zažili v Dobrej krajine?

Ďakujeme, že ste viac ako 10 rokov podporovali náš projekt na Dobrej krajine. Ako môžete byť naďalej s nami? Viac.

24.02

Akčný Návraťácky rok 2019

Robili sme veľmi rôzne veci, ale s 1 cieľom, aby deti vyrastali v bezpečnejších vzťahoch – vo svojich rodinách, komunitách, školách... Viac.

14.11

Darujte hračku Návratu.

Nedávame deťom hračky ale potrebujeme ich my, v Návrate na terapeutické účely. Viac.

18.09

​Truhlica pre NAJdúšikov

„Dostala som do rúk krabicu a v nej návod, čo mám s ňou robiť. Obsahovala veci, darčeky a rôzne listy. Dala som si obrovský nádych a zobrala do rúk prvý list." Viac.

13.06

Po stopách Cypriána... víkendový pobyt

Príbeh mnícha hľadajúceho liečivú silu pre dušu aj telo v prírode nás inšpiroval pri príprave víkendového pobytu pre náhradné rodiny z Prešova a okolia 24.-26. mája 2019. Viac.

15.04

Čo potrebujú mladí dospelí z náhradných rodín a rodín v ohrození?

Deti a mladí z rodín v ohrození i z náhradných rodín majú za sebou ťažkú minulosť poznačenú stratami. Viac.

14.03

Sprevádzanie detí pri stretnutiach s rodičmi

​Kontakty medzi dieťaťom žijúcim v náhradnej rodine a jeho pôvodnými rodičmi môžu byť zo začiatku neznámou cudzou krajinou. Viac.

23.01

Naplnený rok 2018

Aj vďaka vašej pomoci sa nám v roku 2018 podarilo mnoho vecí. Radi by sme sa s Vami o túto dobrú správu podelili a priblížili Vám, čo sa nám v uplynulý rok v Návrate podarilo Viac.

15.11

Je to oveľa ťažšie ale aj oveľa krajšie

Aj vďaka Vám sprevádzame pestúnov Viac.

26.09

Aké je to byť pestúnom?

Čo znamená byť pestúnom a darovať vzťah opustenému dieťaťu? Viac.

05.06

Zachytenie názoru dieťaťa alebo ako rozumieť sebe

Prinášame Vám úvodné slová Marka Roháčka z nášej Správy za rok 2017, v ktorej si okrem iného možete prečítať aj to, čo sa učíme od našich klientov a nad čím (v dobrom či zlom) v Návrate žasneme. Viac.

04.04

Keď budeš počúvať ty mňa, budem počúvať ja teba

​Denne v práci hovoríme s deťmi o ťažších témach z ich životov. Naše kolegyne sa podelili o to, ako im pritom pomáha tzv. komunikačná bednička. Viac.

21.02

Dominika pre Kukulíka

Chceli by sme sa s vami podeliť o radosť z rozbehnutia projektu Dominika pre Kukulíka, ktorý nadväzuje na dobrú spoluprácu s nemocnicou Brezno pri tvorbe Kufríkov pre Kukulíkov. Viac.

19.01

Spoločná radosť z roku 2017

S vašou veľkou pomocou sa nám v roku 2017 podarilo mnoho vecí. Radi by sme sa s Vami o túto dobrú správu podelili a priblížili Vám, čo sa nám uplynulý rok v Návrate podarilo. Viac.

29.12

MAREK ROHÁČEK: Preceňujeme autentickosť na úkor zodpovednosti

Marek Roháček ako zakladateľ a predseda občianskeho združenia Návrat už takmer 25 rokov hľadá pre opustené deti rodičov. Prečítajte si nový diel Vianočných miniportrétov z Dobrej krajiny. Viac.

06.12

Všimli ste si dieťa, ktoré potrebovalo Vašu pomoc?

Čo by ste urobili, keby ste v podchode uvideli osamotené dieťa sediace na schodoch? Pristavili by ste sa? Alebo nie? Rozmýšlali by ste prečo tam sedí? Viac.

04.10

Príbeh o nájdených deťoch

O službe sprostredkovania náhradnej rodiny pre dieťa málo píšeme, lebo jej nie je veľa. Je vzácna a ojedinelá. Robiť sprostredkovanie je ako ísť do baní hľadať diamanty, alebo v riekach preosievať piesok kvôli zlatu. Keby sme ju nerobili, Návrat by nebol Návratom. O tejto práci napísala Daniela Vrábľová z Centra Návrat v Prešove. Viac.

22.08

Niekedy stačí málo

Keď ide dieťaťu o život, je to aj v tvojich rukách. Pretože to, čo (ne)prežije v detstve, ho ovplyvní na celý život. Viac.

29.06

​Kto pomôže doplniť, čo chýba?

V Návrate prichádzame na to, že v rodinách, ktorým poskytujeme pomoc, iba naše a ich vlastné sily nestačia. A tak hľadáme spolupracovníkov z organizácií, inštitúcií, škôl, ale aj vnímavých susedov, dobrovoľníkov, rodiny zblízka i zďaleka, aby pomohli, aby rodiny mohli ostať spolu. Viac.

11.05

Rodinné poklady

Máte poobede chuť na dobrý domáci koláčik s kávou či osviežujúcou limonádou? Pozývame vás na stretnutie dobroprajníkov Návratu pri koláčiku s hrami pre deti. Viac.

03.04

Výstava Byť (s) rodičom, aj keď...

Mali byť od svojich rodičov oddelené a žiť v detskom domove. Rodičia však dostali pomoc a podporu, aby zvládli svoje problémy a deti s nimi mohli zostať žiť.​ Nazrite spolu s nami do ich detstva a rodičovstva. Viac.

20.03

Čo sa deje v našej herničke?

Keď sa pri hre s obyčajnými hračkami dejú neobyčajné - liečivé veci. Viac.

18.02

Sme tu pre Janky a Jakubov

Sadneme do auta a budeme pomáhať priamo v rodinách. ​Aj tento týždeň! Viac.

17.01

Top 7 minulého roka

Čo sa podarilo v roku 2016 a robilo nám radosť? Viac.

06.12

Kukuku

Viete, čo to je KUfrík pre KUKUlíka? Viac.

08.11

Keď sa narodíš, máš žiť v rodine II

Zorganizovali sme interaktívny zážitkový seminár s cieľom prevencie odoberania a opúšťania najmenších detí. Viac.

06.10

Neváhajte a urobte tak už tento mesiac!

Aká je vaša životná téma, oblasť, v ktorej by ste radi prispeli k zmene? Viac.

13.09

MÁŠ TO V SEBE

Kráčate po ulici, ponáhľate sa, máte toho dnes pred sebou ešte dosť a to sa vám ešte natiahlo pracovné stretnutie. Vtom začujete niekde neďaleko detský plač, poobzeráte sa a vidíte dieťa, ktoré je samé a v nebezpečí... Viac.

30.07

Keď životný príbeh bolí...

Sme tu pre deti a mladých dospelých, aby sa vyrovnali s minulosťou a našli svoju identitu. Viac.

20.06

​Pracovisko sociálnoprávnej ochrany detí priateľské deťom?

Pracujeme s deťmi, preto považujeme za svoju povinnosť, aby naše pracoviská a služby boli pre deti zrozumiteľné a priateľské. Nakuknite do Centra Návrat v Banskej Bystrici. Viac.

26.05

Čo ponúkol Hrnček var?

​Vôňa a chuť tradičných jedál nášho detstva, dukátové buchtičky vo farebnom župane, preteky na chodúľoch a radostné utekanie detí i dospelých pod farebným padákom. Restaurant day v Záhrade umenia v Prešove sa niesol v znamení detskej bezprostrednosti, odvahy a prijímania inakosti. Viac.

02.05

Bezpečie – najväčšie tajomstvo vzťahov!

Zážitkovo-terapeutické pobyty pre rodiny robíme už roky. Vždy sú silným zážitkom a prinášajú príležitosti pre nás terapeutov, pre náhradných rodičov aj pre prijaté deti. Viac.

16.02

"Pichľavé" dieťa

Prečítajte si Jankov príbeh. Chce mať bezpečný domov, aj keď si so sebou do neho nepriniesol kufor s hračkami a oblečením, iba batoh minulých zranení. Viac.

30.12

Dávate mi odvahu ísť proti prúdu

List od pestúnskej maminy, ktorá má odvahu nebyť len mamou, ale mamou Lenky a Maťka. Viac.

07.11

Keď dotyky liečia

Príbeh o dievčatku Svetluške a chlapčekovi Udatnom rytierovi, ktorým pomohla dotyková terapia. Podporte náš projekt a umožníte ďalším rodinám využívať naše špecializované terapie. Viac.

09.02

Stačilo tak málo - NAUČIŤ SA ZNOVA HRAŤ

Mamina dvoch krásnych detí, ktoré sa jej nenarodili „z bruška" ale „zo srdca" hovorí, ako sa naučila hrať pomocou filiálnej terapie. Viac.

30.01

Ako hruška v jablkovom sade

Ako niekoľko figúrok v pieskovisku a trpezlivé počúvanie pomohlo chlapcovi nájsť v pestúnskej rodine blízkych ľudí... Aj Vaša podpora môže pomáhať písať podobné príbehy! Viac.

30.01

Čo nám prezradí o deťoch pieskovisko a farbičky?

Viete, čo všetko dieťa vyjadrí jednoduchou hrou v pieskovisku terapeutovi alebo rodičovi, ktorý pozorne sleduje a počúva? Alebo čo všetko vieme vyčítať z obyčajnej detskej kresbičky? Prvým krokom ako deťom pomôcť je porozumieť im. Viac.

Čo ďalej

Ak Vás tento projekt nezaujal, pozrite si ďalšie alternatívy v rámci rovnakej témy.
Z každého daru bude 5 % použitých na vykrytie nákladov s verejnou zbierkou a správou portálu DobraKrajina.sk. Ďakujeme.