Verejný priestor sídliska Kopčany v Petržalke sa mení. Pre nás v Ulite je veľmi dôležité, aby tvorcami týchto zmien boli mladí ľudia, ktorí na sídlisku žijú a trávia čas. Vaša podpora nám môže pomôcť spoločne skrášliť mantinely športového ihriska.

Sme radi, že veľa ľudí na sídlisku pochopilo, že sedieť na lavičke a nadávať, ako okolie vyzerá, alebo vylievať vodu na decká, čo hrajú futbal pod oknami, situáciu nerieši. S niektorými problémami sa treba popasovať zložito a zapojiť mestskú časť, iné sa dajú vyriešiť kreatívnym nápadom a vlastnou energiou. Tu je jeden z našich spoločných nápadov.

Rozprávali sme sa so skupinou mladých ľudí, ktorí navštevujú komunitné centrum, čo by mohli urobiť pre komunitu sídliska Kopčany, čo by sa dalo vylepšiť či skrášliť. Deti prichádzali s množstvom nápadov, medzi ktorými bolo napr. zorganizovať futbalový turnaj pre menšie deti, upratať sídlisko, ale hlavne upraviť ihrisko, ktoré je celé popísané a nevyzerá tak, ako by ho mladí chceli mať. Urobili sme si zoznam a určili si prvú aktivitu, ktorou sa stalo premaľovanie mantinelov ihriska veľkou graffiti maľbou. V tomto článku sa dozviete, prečo to nie je iba o samotnom maľovaní...

Vyjdime z Ulity
Chýba ešte 807,04 €

Vyjdime z Ulity

Ulita

Sídlisko Kopčany je trochu zabudnutou časťou Petržalky. Žije tu kopec detí a mladých ľudí, ktorí často nemajú kde zmysluplne tráviť voľný čas. Preto je tu už 15 rokov Komunitné centrum Kopčany, ktoré im poskytuje širokú ponuku aktivít a tiež podporu v náročných životných situáciách.

Zisťujeme, ako sa dá niečo negatívne pretaviť do pozitívneho

Mladí ľudia majú odnepamäti potrebu po sebe nechávať stopu. Proste či chceme alebo nechceme, bez vonkajšieho usmernenia teenageri budú robiť nekvalitné „graffiti“ a „tagy“ všade tam, kde to je na očiach. Ak im budeme hovoriť, že sa to nemá, nič sa nezmení. Môžeme však skúsiť pretaviť túto ich potrebu „byť videný“ do niečoho pozitívneho. My sme sa rozhodli ponúknuť im možnosť učiť sa kresliť pod vedením umelca Michala, ktorý sa profesionálne venuje tomuto štýlu. Spoločne potom pripravia návrhy malieb, ktoré neskôr vytvoria na mantineloch ihriska, čiže na legálnom mieste. Táto graffiti maľba zabezpečí, že sa na mantinely viac nebude len tak čarbať – staršie decká si svoje dielo budú vážiť a chrániť si ho, a mladších ani nenapadne im to pokaziť.

Budujeme vzťahy medzi mladými ľuďmi

Vytváranie podporných a priateľských vzťahov ide najlepšie pokiaľ členovia skupiny na niečom spolupracujú. Spoznávajú tak názory svojich kamarátov, zisťujú, na koho a v akej miere sa môžu spoľahnúť, ako si môžu navzájom pomôcť a tiež ako vyriešiť konflikt, pokiaľ v niečom navzájom nesúhlasia. Vzťahy sa nebudujú len medzi mladými, ale aj medzi mladými a pracovníčkami Ulity. Táto dôvera je dôležitá, aby sa na nás decká vedeli spoľahnúť v prípade, že riešia problém, s ktorým si nevedia poradiť sami.

Zisťujeme, že veci okolo nás dokážeme meniť aj sami vlastným úsilím, a vôbec k tomu nepotrebujeme veľa

Mladí ľudia (a často aj dospelí) majú pocit, že aj keď sa im niečo v ich okolí nepáči, tak s tým nič nezmôžu. Iní zas majú pocit, že by to vyžadovalo príliš veľa času, či námahy, a preto sa do toho ani nepúšťajú. Naučili sme sa zanadávať si na veci a potom sa zavrieť doma s pocitom bezmocnosti a hnevu. Preto sa snažíme učíť deti a mladých ľudí, že pokiaľ chcú niečo zmeniť vo svojom okolí, tak to kľudne môžu spraviť, dokonca aj keď nie sú dospelí. Často tak zistia, že v niektorých prípadoch k zmene naozaj netreba veľa. V Komunitnom centre Kopčany máme množstvo príkladov, keď po úvodnom „naštartovaní“, mladí ľudia pokračovali v aktivitách aj bez našej pomoci (takto napríklad fungovala skvelá sídlisková talentshow alebo upratovania okolo ihriska). A o to pri pomoci k svojpomoci ide.

Naše nápady môžu byť super a výsledok môžu vidieť aj ostatní

Decká, s ktorými pracujeme, si veľmi často zažívajú pocit neúspechu v škole či doma. A aj keď sa niekto navonok správa suverénne, neznamená to, že si naozaj verí. Pri aktivite, ktorú plánujeme, môžu zistiť, že ostatní akceptujú ich návrhy, že sú v mnohom talentovaní a že pre každého z nich sa nájde činnosť, v ktorej môžu vyniknúť. Výsledok ich práce v tomto prípade bude aj viditeľný a bude na očiach všetkých na sídlisku, možno aj niekoľko rokov...Zároveň sa učíme trpezlivosti, keď niečo dlho trvá alebo sa na prvý krát nedarí. A rovnako aj tomu, ako úspech osláviť a vychutnať si pocit, že sme niečo spoločne dokázali.


Aby sa nám toto celé podarilo, budeme potrebovať Vašu pomoc – potrebujeme zohnať spreje a farby, aby sme veľkú maľbu mohli zrealizovať, popritom sa mohli naučiť a zažiť si všetky tie veci, o ktorých sme písali, a aj zas o trochu vyrásť. Poteší nás preto akákoľvek finančná alebo materiálna podpora, ktorou by ste Giving Tuesday chceli osláviť. Ďakujeme!