Máme za sebou ďalší rok, ktorý utiekol ako voda, a to najmä preto, lebo sme si ho veľmi užili. Opäť sme zažili množstvo úžasných vecí, navštívili nové miesta a zozbierali veľa nových zážitkov. Všetko toto bolo možné a zároveň oveľa jednoduchšie s vašou podporou, za ktorú vám ĎAKUJEME!

Nový rok sme začali narodeninovou oslavou Ulity, v kruhu súčasných aj bývalých kolegov. Tá minuloročná však bola výnimočná. Ulita oslavovala okrúhle výročie – 10 rokov svojho fungovania.

Láska ide cez žalúdok, a tak sme s deťmi, vo veku 10 - 13 rokov, mali možnosť spoznať trošku afgánskej kuchyne. V komunitnom centre Mareena sme s Rohlim z Afganistanu nielen varili tradičné afgánske bolani, ale aj diskutovali o ich kultúre, zvykoch a tradíciách. Komunitné centrum Mareena sme navštívili za uplynulý rok niekoľkokrát aj v rámci kreatívnych výletov s deťmi.

Vyjdime z Ulity
Chýba ešte 807,04 €

Vyjdime z Ulity

Ulita

Sídlisko Kopčany je trochu zabudnutou časťou Petržalky. Žije tu kopec detí a mladých ľudí, ktorí často nemajú kde zmysluplne tráviť voľný čas. Preto je tu už 15 rokov Komunitné centrum Kopčany, ktoré im poskytuje širokú ponuku aktivít a tiež podporu v náročných životných situáciách.

S deťmi sme mali možnosť navštíviť počas uplynulého roka aj kino a divadlo. Absolvovali sme dve predstavenia s Divadlom bez domova a premietanie filmu v nádherných priestoroch Pisztoriho paláca.

Prevencia užívania drog a sexuálne prenosných chorôb je dôležitou súčasťou vzdelávania detí a mladých ľudí. Koncom mája sme s mladšími aj staršími deťmi absolvovali preventívnu akciu na tieto témy v našich priestoroch. S odborníkmi z OZ Prima sme mali možnosť diskutovať aj o tom, ako chorobám predchádzať a ako sa chrániť.

Leto sme odštartovali dňom detí, ktorý sa niesol v znamení súťaží a skvelej nálady na Kopčanoch. Za pomoci dobrovoľníkov sme si pre deti pripravili rôzne zábavné aktivity, v ktorých si mohli zmerať svoje sily, zabaviť sa a vyhrať malé drobnosti. Uliťáci, malí aj veľkí, sa venujú aj športu. Tí malí sa v letných mesiacoch zúčastnili olympiády nízkoprahov, kde súťažili v rôznych disciplínach, napríklad vo futbale. Tí veľkí, za nás bežali v Dobrom Tvrďákovi, aby nás finančne podporili, za čo im patrí naša vďaka. Letné mesiace sú, zdá sa, obdobím, ktoré najviac praje športovým aktivitám uliťákov a uliťáčiek. Bicyklovanie je počas leta u detí asi najpopulárnejšou aktivitou, s čím sa nevyhnutne spája aj oprava bicyklov. Počas letných mesiacov sme niekoľkokrát s deťmi navštívili cyklokuchyňu a poopravovali sme pokazené bicykle.

Počas celého leta sme tiež navštevovali Magio pláž a hrali volejbal, robili si výlety po detských ihriskách v Petržalke a koncom leta sme v priestoroch Ulity trénovali kuchárske zručnosti v rámci aktivity „Malí kuchári". Naši predškoláci sa v závere leta stretávali na predškolskej príprave, ktorá následne pokračovala aj v novom školskom roku. Počas nej mali možnosť prostredníctvom OZ Zvuky pre ruky na bubnovačke spoznať a vyskúšať si aj rôzne hudobné nástroje.

Čas strávený mimo sídliska je tiež veľmi dôležitý, a keďže deti ho radi trávia na chatách v júli sme strávili štyri dni na chate pri jazere Duchonka. S desiatimi deťmi, vo veku od 10 do 14 rokov. Okrem iných aktivít sme si napr. urobili výlet za strateným pokladom kastelána z Topoľčianskeho hradu. So staršími deťmi sme strávili víkendový pobyt vo Veľkom Mederi a neskôr odcestovali na medzinárodnú výmenu mládeže, ktorá sa uskutočnila v Portugalsku. S letom sme sa rozlúčili na sídliskovom pikniku.

Posledné dva mesiace roka sme odštartovali počas jesenných prázdnin s deťmi v Jump aréne, kde sa mohli vyskákať a minúť svoju energiu na trampolínach. Navštívili sme aj EduLab v Starej tržnici, kde si mladšie deti vyrábali vtáčie búdky a tie staršie zasa svietiace lietadlá. Na jeseň usporadúvame každoročné premietanie fotiek priamo na sídlisku, ani tento rok tomu nebolo inak.

Ako každý rok, aj tento, sme sa zúčastnili akcie „Giving Tuesday", z ktorej výťažok použijeme na časť financovania zimnej chaty spojenej s lyžovačkou, ktorú plánujeme pre mladých ľudí vo veku od 13 do 16 rokov.

Záver roka sa niesol v znamení tvorivosti. Pridali sme predvianočné dielničky, kde si deti mohli vyrábať rôzne vianočné darčeky. December je už, ako obyčajne, čas Mikuláša v Ulite. Mikuláš so svojimi anjelskými pomocníkmi doniesol aj tento rok balíčky plné sladkého pokušenia a zdravého ovocia. Pracovníci, dobrovoľníci a mladí ľudia navštevujúci klub pre 13 až 20 ročných spoločne zorganizovali veľmi príjemnú akciu pre tých najmenších.

Rok 2018 vnímame veľmi pozitívne. Touto cestou sa chceme poďakovať za podporu všetkým naším darcom a pomocníkom, vďaka ktorým bolo možné zrealizovať mnohé aktivity a výlety. Veríme, že si ich deti a mladí ľudia užili a tešíme sa na nové dobrodružstvá v roku 2019.