Po troch rokoch sa končí Mobilná záhrada Sasinkova. Majiteľ pozemku záhradu už naozaj predáva a my sa musíme pohnúť ďalej. Kam? A ako? A čo bude so susedmi z okolia Sasinkovej a ich záhradkárskymi ambíciami?

Prečo Mobilné záhrady?

Skombinovať nevyužívané priestory s prenosnou infraštruktúrou mestskej záhrady nám napadlo asi 4 roky dozadu. Založili sme Vnútroblok a chceli hovoriť o tom, že ľudia, obyvatelia a používatelia svojho mesta, spoluvytvárajú priestor okolo nich.

Spoluvytvárajú ho aj ničnerobením, parkovaním ich bielych SUVčiek na chodníkoch a trávením voľného času v nákupných rajoch. A spoluvytvárajú ho aj aktívnym zapájaním sa rozhodovania o svojom okolí, ktoré chápu ako zdieľaný priestor slúžiaci mnohým rôznym ľuďom.

Mobilné záhrady
Chýba ešte 3 300 €

Mobilné záhrady

Vnútroblok

Premieňame nevyužívané priestory v Bratislave na dočasné susedské záhrady. Prvá záhrada vznikla na Sasinkovej. Druhá vzniká na PIonierskej. Pomôžte nám založiť ďalšiu.

A keďže poslednej vete nerozumieme poriadne ani my, cítili sme nutnosť vyjadriť tieto myšlienky v jednoduchšej metafore, v praktickej ukážke. Chceli sme, aby ľudia mali príležitosť rozšíriť priestor svojej komfortnej zóny aj o čosi, čo zdieľajú s „cudzími“ ľuďmi. A aby zažili pocit hrdosti pri vytvorení čohosi hodnotného len tak, dobrovoľnícky, u nich na ulici.

Sasinkova - vyhodnotenie

Bez predstieranej skromnosti si myslíme, že na Sasinkovej sa to podarilo. Aj vďaka vám. Ďakujeme vám srdečne za všetku podporu počas týchto rokov. Sme na záhradu hrdí a radi by sme s projektom pokračovali aj na mieste č. 2 . Veríme, že susedstvo budeme opúšťať ako radostnejšiu štvrť, kde sa ľudia viac poznajú a usilovne rozmýšľajú, kde založiť náhradu chýbajúcej záhrady.


Miesto č. 2

V priebehu tohto leta nás kontaktovala pani riaditeľka školy. Konkrétne Ľubica Jägrová, riaditeľka Špeciálnej základnej školy s materskou školou na Karpatskej ulici v Bratislavskom Starom meste (cez ulicu na skok od YMCA). Že by chcela integrovať susedov medzi mentálne znevýhodnené deti a integrovať ich veľký, vybetónovaný školský dvor do krásneho susedstva naokolo.

Spojili sme sa do neveľkého, no akčného tímu – traja z Vnútrobloku, dvaja akční susedia a pani riaditeľka a od augusta aktívne vymýšľame, ako školský dvor oživiť. Predstavili sme sa na rodičovskom združení, navrhli sme parkovacie alternatívy pre učiteľské zbory oboch škôl a v súčasnosti zháňame financie pre vytvorenie záhrady.

Do kampane, ktorou chceme vyzbierať 3500 € na pokrytie nevyhnutných nákladov so sťahovaním Sasinkovej a navrhovaním a výrobou na mieru riešení pre Karpatskú (zberače dažďovej vody z okolitých striech, výsadba stromov a kríkov, lavičky a stoly, pár desiatok boxov navyše oproti Sasinkovej a organizácia série podujatí pre školy a susedstvo počas sezóny 2016) sa pridaja aj skvelá slovenská ilustrátorka Daniela Olejníková. Urobila pre nás limitovanú sériu prenádherných záhradkých grafík vytlačených Risomatom.

Pomôžte nám založiť záhradu a my vám dodáme kus záhrady do vášho interiéru.


Grafiky si môžete kúpiť a tak nás podporiť tu: www.startlab.sk/karpatska

Alebo nás podporte na Dobrej krajine, za každý dar budeme naozaj vďační!