Už 10 rokov sme tu. Čo je na Dobrej krajine také výnimočné? Vlastne nič - iba ľudia. Tisíce darcov, ktorí veria v lepšie Slovensko a desiatky organizácií, ktoré sa snažia to naplniť. A čo sa deje v „zákulisí“? Poďte sa s nami pozrieť na 5 vecí, ktoré ste o Dobrej krajine (možno) nevedeli.

Desať rokov je naozaj dlhá doba. O tom svedčia aj čísla – viac ako 930 000 darovaných eur, 120 organizácií, takmer 7000 darcov. Za Dobrou krajinou je kopec ďalšej práce, ktorú „na prvú" veľmi nevidno. Čo teda znamená robiť na Dobrej krajine?

Dobrá krajina
Chýba ešte 14 607,33 €

Dobrá krajina

Nadácia Pontis

Dobrá krajina je darcovská platforma, na ktorej nájdete vyše 50 skvelých overených projektov a tisíce ochotných ľudí podporiť pozitívnu zmenu okolo nás. Aj vy môžete niečo zmeniť. Vyberte si projekt a tvorte s nami lepšiu, vzdelanejšiu, vnímavejšiu a transparentnejšiu krajinu.

1. Od ľudí k ľuďom

Čo ste si pod tým predstavili? Určite podporu darcov pre neziskovky. O tom, aké je to dôležité, hovoríme často. Predstavte si, že pracujete v neziskovke – máme minimálne zdroje a obrovskú víziu pomáhať. Veľakrát aj na dobrovoľníckej báze. Je to jedno. Veď peniaze nie sú všetko. Ideme do toho naplno a s nulovým budgetom. Takto rozmýšľa drvivá väčšina ľudí v organizáciách. Každé jedno darované euro je preto obrovskou pomocou a podporou.
My v Dobrej krajine veríme, že na Slovensku je veľa dobrých ľudí, ktorí chcú podporovať prácu neziskoviek. Ktorí chcú meniť svet okolo seba, aj keď len pár eurami mesačne. Našou úlohou je ich spájať s projektami, kde to má význam.
Pracovať v neziskovke však znamená aj nemať na nič čas. Nemať čas sa vzdelávať, sledovať nové trendy, niekedy ani prispievať na sociálne siete (to sa stáva aj nám). Ste v jednom kolotoči a o práci sa vám bežne aj sníva. A tu vstupuje Dobrá krajina – s tak „obyčajnou" vecou akou je podpora. Niekedy sa stačí len porozprávať, získať nový uhol pohľadu a dostať povzbudenie. Neviem ani spočítať, koľko krát od nás odchádzali ľudia z našich neziskoviek so slovami „Ďakujem. Už som bol frustrovaný, toto mi dodalo kopec energie pokračovať. Ideme do toho."

2.Vytvárame silné spojenia

„Dobrý deň, chceli by sme darovať svadbu. Máte nejaké odporúčania?" Aj s týmto sa na nás obracajú ľudia či firmy. A my ich s radosťou prepájame na organizácie okolo Dobrej krajiny. Každá organizácia tak dostáva aj kopec ďalších možností, ako získať dobrovoľníkov, materiálne dary a spoluprácu s firmou či známou osobnosťou.
„V Dobrej krajine sa stretávajú ľudia, ktorí chcú meniť veci a svet okolo seba."

3.Prinášame inovácie a inšpirácie

Neustále vymýšľame, ako dostať darovanie a neziskovky do povedomia ľudí. A stále prichádzame s množstvom nápadov, ktoré pomáhajú. Od Dobrej kaviarne na Pohode, cez GivingTuesday až po vianočný taxík. Robíme to pre neziskovky, ale aj pre vás, darcov. Aby ste vždy vedeli, kde nájsť info a inšpiráciu, ako pomôcť.
Máme radi aj techniku – tiež sa dá využiť na dobré veci. Ako prví sme aplikovali virtuálnu realitu na sociálne témy a priniesli platbu kartou do slovenských ulíc.

4.Milujeme, čo robíme (a radi o tom rozprávame)

O neziskovkách netreba rozprávať len na internetoch. Chodíme za firmami a ukazujeme im, ako pomôcť, ale aj komu pomáhame my. Chodíme aj za vami. Na konferenciách a podujatiach sa hravou formou snažíme sprostredkovať prácu organizácií. Videli ste nás už tento rok? Napr. na TEDxBratislava, Globsec Bratislava Forum či Climate Conference Slovakia?


5.Oslavujeme 10 rokov

Dobrá krajina má 10 rokov. Mohli sme spraviť veľkú párty a spraviť to o nás. Ale dobrá krajina nie je o nás. Je hlavne o neziskovkách, bez ktorých by sme nemali dôvod na sebe makať. Našu oslavu 10 rokov sme sa preto rozhodli spraviť práve o nich. Ľudí z neziskoviek často nevidno. Neradi sa ukazujú. Pre nás sú výnimočné osobnosti - superhrdinovia. Nasledujúci mesiac vám ich ukážeme tak, ako ste ich ešte nezachytili. Vyspovedali sme ich v síce v ich „prirodzenom" prostredí ale vo veľmi netradičnej polohe. Nejak takto:

Na koho sa ešte môžete tešiť?

Zdravotného klauna Milana z Červeného nosa, Dávida z Včelieho kRaja, Ľubku z NepočujúceDieťa.sk či Vladka zo ZOMOS-u (Združenie občanov miest a obcí Slovenska) a mnohých ďalších :) Sledujte náš Facebook a Instagram :)

Vaša Dobrá krajina