Akú moc má slovo, presnejšie list? Za niekoľko tisícročí svojej existencie zažila písomná korešpondencia svoj vzostup aj pád. Dalo by sa povedať, že listy majú svoje najlepšie dni už za sebou. Aj napriek tomu sa však ľudia z celého sveta spájajú, aby písali listy. Píšu ľudom, ktorí boli nespravodlivo odsúdení na pobyt za mrežami a ich rodinám. Píšu zodpovedným štátnym predstaviteľom a predstaviteľkám a žiadajú ich o prepustenie nespravodlivo väznených na slobodu.

Listy píšu preto, lebo človeku, ktorý sedí v špinavej či preplnenej cele a zmocňuje sa ho strach z budúcnosti a z toho, že sa naňho zabudlo, prinášajú nádej. Píšu ich preto, aby pripomenuli štátnym predstaviteľom, predstaviteľkám a kompetentným úradom, že svet sleduje ich kroky. V skratke: státisíce ľudí píšu listy, pretože ich slová majú moc priniesť povzbudenie a útechu a sú dostatočne silné na to, aby dokázali odomknúť dvere na väzenskej cele.

Ich efekt je nepopierateľný. Vyberáme pre vás zatiaľ tri úspechy, za ktorými stoja práve listy podpory.


DARUJ LIST – DARUJ SLOBODU
Chýba ešte 922,52 €

DARUJ LIST – DARUJ SLOBODU

Amnesty International

Chcete spolu s nami podporovať nespravodlivo väznených, byť spolu s nami hlasom ignorovaných a umlčiavaných a brániť spoločne práva každej ľudskej bytosti? Tak nám pomôžte poslať tisíce listov, ktoré majú silu zachraňovať a meniť životy.

Bezprostredne pred prvým výročím smrti Marielle Franco, významnej obrankyne ľudských práv z Brazílie, polícia zadržala v súvislosti s prípadom jej vraždy dvoch ľudí. Ide o prvú známku toho, že vyšetrovanie prípadu skutočne napreduje, a to predovšetkým vďaka neuveriteľným 800 000 podpisom a prejavom podpory počas celého roka 2018.

„Nemôžme zabúdať, že Brazília zostáva jednou z najnebezpečnejších krajín pre obrancov a obrankyne ľudských práv na svete. Vyšetrením vraždy Marielle môže štát ukázať, že už nebude tolerovať útoky na obrancov a obrankyne ľudských práv." povedala Jurema Werneck, výkonná riaditeľka Amnesty International Brazília.


Pred dvoma rokmi sa Esther Kiobel a tri ďalšie ženy z Nigérie pustili do svojho záverečného zápasu o spravodlivosť proti jednej z najväčších svetových ropných spoločností. Esther sa súdila so spoločnosťou Shell viac ako dvadsať rokov, tvrdiac, že ropný gigant je zapletený do mimosúdnej popravy jej manžela. Amnesty International zozbierala pre Esther viac ako 30 000 solidárnych odkazov a v apríli vydal okresný súd v Haagu dočasné rozhodnutie v prospech žalobkýň. V rozhodnutí sa uvádza, že prípad nie je premlčaný a súd je právomocný ho vyšetrovať.

„Úctivo pozdravujeme Esther Kiobel, Victoriu Bera, Blessing Eawo a Charity Levula. Nebyť ich odvahy a vytrvalosti, nikdy by sme sa nedopracovali tak ďaleko," odkázal Mark Dummett, výskumný pracovník zo sekcie Amnesty International zameranej na ľudské práva v spojitosti s činnosťou firiem.


Vynikajúcou správou bolo aj prepustenie ukrajinského filmára a aktivistu Olega Sencova. Oleg strávil kvôli vykonštruovaným obvineniam šesť rokov v ruskom väzení. Previnil sa len tým, že využil svoje právo na slobodu prejavu a zhromažďovania sa. Napriek tomu bol obvinený z teroristických útokov a nezákonného používania strelných zbraní. Dnes je našťastie opäť na slobode a so svojou rodinou.

„Priniesol som si dve tašky. Druhá obsahovala dvadsaťdva kíl papiera, väčšinou listy. Nevyhodil som ani jeden. Priniesol som si ich a uschoval, pretože sú pre mňa také vzácne," vyjadril sa Oleg Sencov.

Ako dokazujú aj predošlé riadky, listy podpory majú nesmiernu silu.
Pokračujte spolu s nami v skvele začatej práci a pošlite spolu s nami list podpory, alebo sa pridajte k našim podporovateľom a podporovateľkám.
Iba spoločne môžeme dosiahnuť zmenu.

Ďakujeme.

Tím Amnesty International Slovensko