Denne sme svedkami zázrakov, vidíme ako sa menia životy mladých ľudí, ako dávajú životu druhú šancu.

IPčko fandí mladým ľuďom a preto pri nich stojí už sedem rokov. Sme presvedčení, že pomoc a podporu musí dostať každý, kto sa cíti sám, zmätený, sklamaný, opustený, nešťastný a slabý. Sme dobrovoľníci (psychológovia a sociálni pracovníci), ktorí venujú svoj voľný čas mladým ľuďom, ktorí sa ocitli v náročných situáciách. Stojíme pri nich, pomáhame im znovu vstať, poskytujeme im oporu a odbornú pomoc. Robíme ťažkú, no pre nás najkrajšiu prácu na svete.

Od januáru tohto roka sme na internetovej psychologickej poradni IPčko.sk prostredníctvom chatu a e-mailu pomáhali viac ako 10 tisíckrát. Je to až neuveriteľné číslo. Teda...ono to nie je len číslo... je to 10 tisíc mladých ľudí, 10 tisíc príbehov.

Online psychologická pomoc
Chýba ešte 18 999,5 €

Online psychologická pomoc

IPčko

Až 1000 mladých ľudí zo Slovenska ročne sa obracia na našu internetovú poradňu s túžbou spáchať samovraždu. Hľadajú pomoc. IPčko už ôsmy rok denne, bezplatne, takýmto mladým ľuďom zachraňuje životy.

Dobrá linka – špecializovaná linka dôvery pre mladých ľudí so zdravotným znevýhodnením bola rovnako aktívna. Jej prevádzku sme spustili v novembri minulého roka (viac o Dobrej linke sa dočítate tu). Od začiatku roka 2019 sme na Dobrej linke pomáhali viac ako 1 000 krát. Tisíc mladých ľudí so zdravotným znevýhodnením našlo prijatie, podporu a odbornú pomoc.Naše štatistiky však priniesli aj smutné zistenia.

Až 913 krát nám v chatoch mladí ľudia rozprávali o svojich myšlienkach na samovraždu a až 301 krát sme len od začiatku roka zachraňovali životy. Je to nárast počtu akútnych - život a zdravie ohrozujúcich situácií oproti rovnakému časovému úseku, ako v minulom roku až o 21%.

Podľa WHO patrí samovražda k druhej najčastejšej príčine smrti mladých ľudí vo veku od 12 do 24 rokov. Priemerne zadávajú Slováci do najznámejšieho internetového vyhľadávača pojmy „ako sa zabiť" – 260 krát; „samovražda" – 1000 krát; „zmysel života" – 720 krát mesačne.

Vďaka nášmu projektu Online terénna práca, v ktorom dlhodobo mapujeme diskusie, online komunity a sociálne siete sme zistili, že na internete je alarmujúci nedostatok pomáhajúcich informácií. Omnoho ľahšie a rýchlejšie nájdete na internete návody na samovraždu, než odbornú pomoc.

Preto sme sa rozhodli spustiť nový webový portál www.chcemsazabit.sk

Chceme, aby sa stal prvým, ktorý na internete nájdu ľudia, ktorí tam hľadajú informácie, ako ukončiť svoje životy. Chceme, aby našli odbornú pomoc jednoducho a rýchlo.

Za najdôležitejšie považujeme to, že nový portál ponúka možnosť okamžite sa spojiť s trpezlivým odborníkom, ktorý je odborne pripravený zasiahnuť a pomôcť. Nový portál ďalej poskytuje aj kvalitné informácie ako dočasne prekonať úzkosť či informácie pre blízkych a odborníkov. Budeme ho neustále dopĺňať a aktualizovať.

Práca na internetovej psychologickej poradni IPčko.sk je krásna a zmysluplná, niekedy je však aj veľmi náročná a vyčerpávajúca. Neustále pracujeme na našej profesionalite a odbornom raste, aby sme mladým ľuďom vedeli poskytnúť kvalitnú pomoc.

Ak nám v tom chcete pomôcť, buďte k sebe dobrí, všímajte si svoje okolie, nebojte sa ponúknuť druhému pomoc, dajte svojmu okoliu informáciu o dostupnej odbornej pomoci.

Pomôcť nám tiež môžete finančným darom.

Ďakujeme.

P.S. Denník SME pozval nášho programového riaditeľa, aby porozprával o najnovších informáciách z našich skúseností v SME Video. Rozhovor Mareka Madra so Zuzanou Kovačič Hanzelovou si môžete pozrieť presne TU.

Gabika - riaditeľka IPčko