Gymnazista Michal (19) z Novák (okr. Prievidza) aj napriek congenitálnej myopatii a skolióze hráva florbal na elektrických vozíkoch. Miluje tiež hru na klavír a prácu s drevom. Stále túži športovať a preto je jeho snom Handbike, ktorý mu umožní spoznávať krásy prírody.

Ako ste sa dozvedeli o projekte Nezastaviteľní?

Tento rok som začal hrávať florbal na elektrických vozíkoch a tým pádom na zapísali aj do Slovenského zväzu telesne postihnutých športovcov. Odtiaľ mi prišla správa o projekte, v ktorom rozdávajú športové pomôcky. Hneď som sa prihlásil a dúfal som, že vyberú práve mňa.

Nezastaviteľní
Chýba ešte 24 856,5 €

Nezastaviteľní

Nadácia Pontis

Projekt Nezastaviteľní pod záštitou značky Birell už 5 rokov pomáha tým, s ktorými sa osud nemaznal. Tento rok projekt pomôže vrátiť sa k aktívnemu životnému štýlu 21 ľuďom zo Slovenska a Česka. Zmyslom projektu Nezastaviteľní je motivovať zdravých ľudí k tomu, aby športovali a tým pomohli hendikepovaným.

Čím vás projekt Nezastaviteľní oslovil?

Páči sa mi, že sa ľuďom dáva pomôcky súkromný sektor, keď už poisťovňa a štát nie sú ochotní pomôcť ľuďom začleniť sa.

Je tento projekt motiváciou pre ďalších ľudí?

Určite áno. Keď iní ľudia uvidia, že my dostávame pomôcky a využívame ich, tak určite budú skúšať prihlásiť sa.

Akému športu sa venujete?

Tento rok som začal hrávať florbal na elektrických vozíkoch a s priateľmi hrávam aj ping pong. Šport ma bavil vždy, len neboli možnosti. Florbal ma ale veľmi baví. Nevýhodou však je, že dochádzam do Bratislavy na tréningy dvakrát do mesiaca, lebo na Slovensku sa tento šport len rozbieha. Chcel by som trénovať viac. Je nás okolo 10 až 12 ľudí z celého Slovenka, ktorí tiež dochádzajú. Dúfam však, že sa to časom zlepší.

https://www.youtube.com/watch?v=T7WBRBblzog

Čo vás motivuje športovať?

Nechce sa mi sedieť doma. Chcem sa do niečo zapojiť a šport je správny smer. Mám elektrický vozík, ale keď niekde idem s rodinou, bratmi alebo priateľmi, obmedzuje ma výdrž batérie. Nemôžeme ísť ďalej, alebo keď je horšia cesta tak sa to na vozíku nedá. Pred dvoma rokmi som sa zúčastnil tábora na Remate, kde Slovenský paraolympijský výbor hľadá nové športové talenty. Tam som mal možnosť vyskúšať si napríklad športovú streľbu s Veronikou Vadovičovou, no najviac ma zaujala jazda na Handbiku. Ten bol však cenovo nedostupný, takže z toho nič nebolo. Handbike mi preto umožní chodiť aj ďalej.

Viete si predstaviť svoj život bez športu?

Neviem, lebo bez športu by to bola nuda. Sedel by som iba tak doma? To nechcem.

Čo robíte vo svojom voľnom čase?

Hrávam na klavíri. Chodil som na klavír 7 rokov. Začal som ešte skôr, ako som chodil do školy. Vtedy ma to nebavilo a skončil som. Dva roky som nehrával vôbec a potom ma to opäť začalo baviť. Teraz trénujem aj dve hodiny denne. V škole ma naučili iba základy a teraz sa už tomu venujem sám. Tiež rád čítam knihy a baví ma práca s drevom. Vyrábam na lupienkovej píle rôzne obrázky. Buď ich darujem, alebo predávam.

Aký je váš hendikep

Mám od narodenia kongenitálnu myopatiu, skoliózu, luxáciu bedrových kĺbov a svalové problémy. Od narodenia som na vozíku. Už pri školských výletoch som mával problémy. Vybralo sa také miesto, že som nemohol ísť . Často sa aj učitelia báli vozíka. Snažím sa však normálne žiť a handbike bude mojou novou cestou.

Ako váš hendikep vníma okolie?

Okolie aj priatelia ma vnímajú normálne, snažia sa mi pomáhať. Bežne spolu trávime voľný čas.

Aké sú vaše plány do budúcnosti?

Chodím na osemročné gymnázium v Novákoch a tento rok maturujem. Rozmýšľal som nad vysokou školou, ale chcem si dať rok voľno. Budem sa venovať klavíru a drevu.