My, máme z toho radosť! Prečo? Podarilo sa jej zamestnať. A nie je jediná. Čo si viac môžeme (aj im) priať! Majka, Peťo, Filip, Peter, Ondrej, Pali, Mišo, Róbert, .....ľudia s duševnou poruchou si plnia svoj sen. Pracujú.

Milí naši darcovia, priatelia MOSTu,

aj vďaka Vám, môžeme priniesť rozhovor s našou Dss-MOST ex-klientkou - Martou (30 rokov), trpiacou duševnou poruchou. Napriek svojmu ochoreniu, už rok pracuje. Okrem iného, vystavovala svoje obrazy na vernisáži diel klientov Dss-MOSTu - 9.9.2015 v Starom lýceu, podarilo sa jej 2 obrazy predať, a nabrať druhý dych.

Samostatnosť, nie samota
Chýba ešte 1 332,75 €

Samostatnosť, nie samota

Dss-MOST, n.o.

Ľudia s duševnou poruchou žijú medzi nami a ich počet narastá. Pre niekoho každodennosť, pre iného výzva - nadviazať medziľudský kontakt, cestovať MHD či zmysluplne tráviť voľný čas. Pomôžme ľuďom s duševnými poruchami viesť samostatnejší každodenný život.

Bez Vás by to nebolo možné. Pretože len vďaka vašim darom sme mohli zrealizovať vernisáž výstavy umeleckých diel našich klientov po celý mesiac v nádherných priestoroch Starého lýcea, Bratislava.

Prinášame rozhovor s Martou, bývalou klientkou Dss-MOST, n.o.

Zuzana Zatloukalová (ZZ): Ako si sa cítila, keď si k nám do MOSTu nastúpila?

Marta: Po prepustení, z nemocnice som si hľadala prácu. Nedarilo sa mi ju nájsť, našťastie mi bol odporučený MOST, kde som nastúpila 1. septembra 2013. Vyhovovalo mi, že tu boli podobné aktivity ako som si zvykla v nemocnici. Keď som mala depresiu skúšala som pracovať s hlinou. Počas môjho pobytu v nemocnici som sa zoznámila s Katkou (klientkou Dss-MOST), ktorá ma zasvätila a držala odbornú ruku nad mojou tvorbou – kreslením. Kreslenie ma upokojuje, dám si slúchadla na uši, pustím si moje obľúbené piesne a inšpirácia prichádza.V MOSTe som v tvorbe mohla pokračovať.

ZZ: Teraz pracuješ, je to prvýkrat? Pomohol ti k zamestnaniu aj tvoj pobyt v MOSTe?

Marta: Je to moje prvé zamestnanie. Bola som veľmi nervózna, keď som mala nastúpiť. Bolo to však zbytočné, v práci sú ústretoví, pracujem 4 hodiny denne pre občianske združenie. Na pracovný pohovor som išla s tým, že neviem čo ma čaká – robili so mnou aj testy na stres. Báť som sa však nemusela. Zamestnávateľ ma zobral, poukazoval mi ich priestory, kde sa pracuje. Teraz to už bude rok, čo som zamestnaná a prešla som viacerými pracovnými úlohami od lepenie etikiet na konzervy až po výrobu vianočných vencov. Aktuálne vyrábame šambala náramky. Naše výrobky chodíme predávať na rôzne trhy. Naďalej však aj kreslím, aj v práci, kde moje obrazy visia. Prácu musím odviesť dobre, ako hovorí môj šéf : „chceme čistú prácu.“

Ako vnímam prínos môjho pobytu v MOSTe pre moju prácu? Keby som zostala doma, hľadanie práce by bolo ťažšie, samota doma by na mňa nevplývala dobre. V MOSTe som si našla dobrých kamarátov.

ZZ: Vystavovala si svoje obrazy počas výstavy umeleckých diel klientov Dss-MOST. Podarilo sa ti osloviť návštevníkov a predala si dva zo svojich obrazov. Aký máš z toho pocit, vnímaš to ako úspech?

Marta: Veľmi ma prekvapilo, že sa moje obrazy predali. Vôbec som s tým nerátala, bola som rada, že môžem byť jedným z vystavovaných umelcov. Hovorila som si, že obrazy kolegov sú krajšie, iné. Bola to motivácia a namotala som sa, od výstavy som namaľovala už 4 nové obrazy.

Stále však pre mňa platí, že hudba je to čo ma motivuje kresliť najviac.

ZZ: Ako vidíš svoju budúcnosť?

Marta: V práci sa ideme rozširovať, takže neviem čo bude ďalej ale som spokojná, zvykla som si, plánujem zostať a pracovať, tvoriť. Na druhej strane, nie som úplne samostatná s jednou vecou mi musia pomáhať moji rodičia.

ZZ: S čím potrebuješ pomôcť?

Marta: Pri vybavovaní všetkých úradných dokladov a tých je veľa.

ZZ: Marti, ďakujem za rozhovor a prajeme, aby sa ti naďalej darilo v práci aj v tvorbe.

Martina tvorba detailnejšie :obrazy