Jeseň v Misii mladých bola spojená s vôňou ovocia a množstvom zaváraninových fliaš :-)

Počas viacerých stretnutí s našimi rodinami sme zistili, že mnohé rodiny už nezavárajú (nesterilizujú, nekonzervujú) ovocie, zeleninu ani spracované produkty z nich.

Sebestačné oravské rodiny
Chýba ešte 2 345,06 €

Sebestačné oravské rodiny

Misia mladých

Deti prišli o otca, matky o manžela ako živiteľa rodiny vinou choroby alebo úrazu. Mnohé rodiny v oravskom regióne sa tak ocitli v náročnej životnej situácii a vo finančných ťažkostiach. S pomocou občianskeho združenia Misia mladých sa učia sebestačnosti. Bezplatným darovaním hospodárskych zvierat, ovocných stromčekov, semien plodovej, listovej a koreňovej zeleniny môžete pomôcť týmto rodinám v samostatnom hospodárení a zvyšovaní sebestačnosti aj vy. Súčasťou pomoci je aj vzdelávanie matiek a detí z týchto rodín v oblasti spracovania produktov zo zeleniny a ovocia, zberu, využívania a poznania byliniek.

Oberajú sa tak o možnosť využívať produkty leta aj počas dlhých zimných a jarných mesiacov. Niektorí majú zaváranie spojené aj s množstvom pridaného cukru, v súčasnosti však moderné trendy umožňujú zavárať bez cukru alebo iba s jeho malým prídavkom.

Našou snahou bolo naučiť mamy a deti z rodín v náročných životných situáciách sterilizovať ovocie, zeleninu a rôzne produkty z neho (džemy, sirupy).

Spolu s rodinami sme pripravili:

  • Cuketovú čalamádu
  • Jablkovú nutellu
  • Tekvicový ananás
  • Zavárané broskyne
  • Zavárané hrušky
  • Slivkový džem
  • Detská výživa

Súčasťou spoločnej prípravy bolo aj reálne porovnanie nákladov pri domácej výrobe a kupovaní sterilizovaných výrobkov. Ako rodiny mohli zistiť, pri niektorých zaváraninách (napr. detská výživa) môžu v obchode preplatiť aj 10-násobne.

Zaváranie je tak nielen zdravé, ale pomáha šetriť rodinám nemalé peniaze.

Ďakujeme za Vašu podporu a pomoc.