Od mája tohto roku spoločne so žiakmi základnej školy M.R.Štefánika v Lučenci rozširujeme našu vzdelávaciu včelnicu o nové prvky a atrakcie, ktoré budú slúžiť pre vzdelávanie návštevníkov Včelieho kRaja. Do konca septembra tak pribudnú sliepky, indické bežce, včelín, ovečky aj kvetinové záhony. Možno hľadáte súvislosť medzi všetkými týmito živými tvormi a včelami, no v prírode sú krehké prírodné vzťahy, ktoré sú poprepájané a skvele fungujú. Okrem toho, včely sú dôležité pre krajinu aj remeslá. O tom sa presvedčili aj samotní žiaci a pomocou nášho fotopríbehu sa o tom môžete presvedčiť aj vy.

Vďaka grantovému programu Zelené oázy nadácie Ekopolis a donorovi Slovnaft, kde sme získali finančnú podporu, sme sa so žiakmi základnej školy M. R. Štefánika v Lučenci počas uplynulého školského roka stretli viac krát. Žiaci sa tak mali možnosť dozvedieť o tradičných remeslách, o starostlivosti o krajinu a jej krehkých väzbách. Zároveň tak získali nové zručnosti, vedomosti aj rozvíjali dobrovoľníctvo a veľmi nám pomohli skrášliť prostredie vzdelávacej včelnice. Na prvom stretnutí sa žiaci oboznámili so životom včiel, ich významom pre nás aj okolitú krajinu a tiež sa dozvedeli veľa o starostlivosti o včely. Pomohli nám s prípravou nových úľov aj sa naučili ako sa vyrábajú rámiky.

Včelia kRAJina
Chýba ešte 2 614,6 €

Včelia kRAJina

kRaj

Vo Včelom kRaji vieme o včelách VČELYčo a s veľkou radosťou sa o naše vedomosti delíme s ostatnými. Pomôžte aj vy s budovaním prvej vzdelávacej včelnice a environmentálneho centra venovaného opeľovačom.

Keďže dnešná mládež sa priam vyžíva v práci s informačnými technológiami, fyzická práca bola pre mnohých úplne nová skúsenosť. Ako nám aj samotní žiaci povedali, mnohí by sa chceli stať "youtubermi", mať veľa fanúšikov a byť "ťažko za vodou" do dvadsiatky, preto sme im dali za úlohu písať malý blog, ktorý budú uverejňovať na stránkach školy o tom, čo nové sa naučili a čo všetko si vyskúšali. Síce sme si vedomí, že decká viac zaujímajú blogy o počítačových hrách či líčení, no chceli sme využiť ich tvorivý potenciál v tejto oblasti, dúfajúc, že ktovie koľkých rovesníkov inšpirujú k zmysluplným činnostiam.

Okrem toho sme sa rozprávali aj o tom, ako včelám a opeľovačom prakticky pomôcť, oboznámili sme sa s medonosnými rastlinami aj prácou záhradného architekta. Spoločne sme vysadili kvetinový záhon, ktorý včelám poskytne dostatok potravy. Niektorých chlapcov rýľovanie tak bavilo, že sa priam predbiehali kto porýľuje väčší kus rýchlejšie. Padali dokonca výroky, že „je to lepšie ako chodiť do fitka a tiež sa zároveň pri rýľovaní posiluje“:).


Na ďalšom stretnutí so žiakmi sme sa venovali téme údržby krajiny. Rozprávali sme sa o tom, prečo je dôležité lúky kosiť, alebo spásať a čo sa stane, keď sa o krajinu prestaneme starať. Boli sme sa prejsť lúkami, v lese a na rúbanisku, aby žiaci pochopili prírodné procesy. Pre niektorých vyjsť na kopec s pekným výhľadom bola priam vysokohorská turistika, ale ten pohľad stál za to. V rámci praktickej časti sme spoločne vyrobili ohradu pre ovečky, ktoré budú pomáhať v údržbe krajiny. Tiež sme si ukázali vzácne orchidei, ktoré sa do krajiny pomaly vracajú vďaka spásaniu. Udržiavaná krajina láka aj rôzne druhy hmyzu, ktorý je tu pôvodný, ale pomaly sa stráca so zánikom pôvodných stanovíšť.

Na poslednom stretnutí pred prázdninami sme sa prešli lúkami, kde sme objavovali medonosné a zároveň liečivé rastliny a žiaci z nich iniciatívne zbierali kytice, ktoré súťažili o pohárik čerstvo vytočeného medu v anonymnej súťaži o najkrajšiu kyticu. Niektorí chlapci sa nechceli súťaže ani zúčastniť, pretože tvrdili, že dievčatá majú pre podobné veci väčší cit a oni tak nemajú šancu. Najviac nás pobavilo, keď súťaž vyhral práve žiak, ktorý najviac protestoval a tvrdil, že ak súťaž nevyhrá, kyticu "rituálne spáli":) Nakoniec kytica vyhrala prvé miesto a putovala domov ako darček pre maminu.


A keďže bol veľmi horúci deň, všetci sme sa prirodzene utiekali do chládku pri potoku a tak sme síce neplánovane, ale užitočne využili chvíľu na oboznámenie sa so životom v potoku. Na záver sme za odmenu vytočili pár rámikov medu a žiaci tak získali kompletný prehľad o tom, ako med vzniká od počiatku - od výroby úľa a rámikov, cez zber nektáru a peľu až po rámiky plné medu.

Veríme, že si žiaci zo spoločnej spolupráce odniesli veľa užitočných informácií a nových zručností a zároveň sa aj zabavili aspoň tak dobre ako my. Už teraz sa tešíme na nový školský rok, kedy žiakov opäť privítame na vzdelávacej včelnici a spolu s nimi aj ovečky, sliepky a pár indických bežcov, ktoré nám pomôžu udržiavať okolitú krajinu v súlade s prírodou aj zachovávať tradičné remeslá. No ani my počas prázdnin nezaháľame. Spolu s dobrovoľníkmi, vyrábame kurín aj domček pre bežce, vytyčujeme miesto pre včelín a vysádzame nové záhony, ktoré už tešia včely, opeľovače i naše oči a tešíme sa na pokračovanie projektu so žiakmi v blížiacom sa školskom roku.

Ak sa vám naša práca páči, môžete ju podporiť.