Včely usilovne pracujú, včelárske kurzy pre začínajúcich včelárov sa realizujú, školáci nás navštevujú a vzdelávajú sa a včelín sa rysuje!

Projekt Včelí kRaj realizujeme už od roku 2013 a keď to tak spätne hodnotíme, myslíme si, že každým rokom zlepšujeme podmienky našej vzdelávacej včelnice aj náš vzdelávací program. Za tie tri roky sme sa toho veľa naučili a nesmierne veľa nám to dalo. Spoznali sme svoje limity aj sily, spoznali sme veľa zaujímavých ľudí, nadšených a šikovných detí aj o včelách a prírode sa ešte učíme stále nové a nové veci a neprestávame vychádzať z úžasu. Keďže sa snažíme návštevníkov našej vzdelávacej včelnice zoznamovať so včelami čo najviac ukážkovo a vytvárať medzi návštevníkmi a včelami nové priateľstvá, nie vždy sa to celkom dá, najmä keď prší. Preto stále sledujeme rôzne predpovede počasia, aby sme vedeli ako program pripraviť a či ho radšej nepresunúť na iný dátum. Niekedy by sme si preto pokojne mohli privyrábať aj vyhodnocovaním údajov z rôznych hydrometeorologických staníc:)

Preto jedna z vecí čo sme sa naučili je aj to, že sa už zbytočne vopred netrápime predpoveďami počasia. Za tie roky sme už zorganizovali program pre asi 2100 žiakov a zhruba 900 ľudí z radov laickej verejnosti. A nie vždy nám veru počasie vyšlo v ústrety.

Včelia kRAJina
Chýba ešte 2 614,6 €

Včelia kRAJina

kRaj

Vo Včelom kRaji vieme o včelách VČELYčo a s veľkou radosťou sa o naše vedomosti delíme s ostatnými. Pomôžte aj vy s budovaním prvej vzdelávacej včelnice a environmentálneho centra venovaného opeľovačom.

No zistili sme napríklad aj to, že do jednoduchého prístrešku s rozmermi 3 x 3m sa naraz v prípade búrky zmestí celý denný tábor to jest 35 detí a 5 dospelých. A hoci my sme div neskolabovali ako sa rodičia detí budú na nás hnevať, že deti prišli premočené, nachladnuté a nespokojné, decká mali z toho veľkú zábavu a silný (pozitívny) zážitok. No po troch rokoch sme si pre zachovanie vlastného duševného zdravia povedali, že naozaj potrebujeme kryté priestory, kde sa nebudeme musieť spoliehať na to, že nezmokneme a že deti dážď ocenia ako ďalšie dobrodružstvo.
Za tie roky sme rozbehli spoluprácu aj s inými združeniami. Napríklad klientov s mentálnym hendikepom sme naučili ako sa dajú spracovávať včelie produkty do pekných a užitočných darčekov, vďaka čomu môžu získať nový zdroj financií. Založili sme 22 nových včelníc o ktoré sa starajú ľudia z marginalizovaných skupín ako dlhodobo nezamestnaní, vidiecke ženy či Rómovia. Najprv sme ich samozrejme poriadne zaškolili, aby boli schopní samostatne včeláriť aj bez našej pomoci. A veru neraz by sa nám zišla menšia prednášková miestnosť, aby sme nemuseli neustále hľadať vhodné dočasné priestory. Preto sme sa rozhodli postaviť včelín, malú drevostavbu, ktorá bude slúžiť ako vzdelávacie ekocentrum. Spoznali sme jedného šikovného mladého architekta, ktorý má cit pre tradičnú vidiecku architektúru v modernom ponímaní a dokáže skĺbiť všetky naše požiadavky. Momentálne dokončuje náš projekt, na ktorý sa už veľmi tešíme a dúfame, že po školských prázdninách už včelín privíta prvé exkurzie žiakov. Projekt stavby včelína sa rysuje, teda už je "narysovaný" a bude vyzerať takto dáko:


Táto stavba bude zároveň slúžiť aj ako objekt pre včely samotárky, pretože jej steny budú poskytovať útočište pre rôzne druhy užitočného hmyzu. Takto budeme môcť opeľovačov pozorovať bez toho, aby sme ich rušili. A tiež oni nebudú rušiť nás, keď sa budeme vnútri rozprávať o tom, aké sú dôležité pre nás aj našu krajinu.

Realizácia celého projektu nám síce ide oveľa pomalšie ako by sme si priali, no predsa len sa črtá istý pokrok. Tieto dni sme konečne vytýčili pozemok a zamerali pôdorys objektu. Včelín bude na peknom, chránenom mieste obklopenom lesom. Čo poviete?Na stavbu malého vzdelávacieho centra – včelína a objektu pre včely samotárky sa snažíme zháňať zdroje ako sa len dá, preto privítame akúkoľvek finančnú, materiálnu, či dobrovoľnícku pomoc pri stavbe včelína.