Síce včely usilovne pracujú už dobrých pár týždňov, dokonca už marec bol mimoriadne teplý a aj záujem škôl o exkurziu na našu vzdelávaciu včelnicu je veľký, prvý zážitkový program pre školákov sme realizovali až dnes.

Viacero plánovaných školských exkurzií sme totiž museli presunúť na iný dátum. Našim cieľom je, aby si žiaci odniesli čo najviac praktických ukážok toho ako to v úli vyzerá, prečo sú včely pre nás také dôležité aj ako vzniká med a to sa žiaľ za dažďa či chladu splniť nedá. Noc pred akciou pre žiakov z poltárskej základnej školy sme nespali my a asi ani niektorí žiaci. My už tradične od nervozity, či sa hlásená predpoveď počasia aspoň trochu priblíži očakávaniam a niektorí žiaci, tiež tradične, nemohli zaspať od strachu zo včiel. Už pri príchode nám niektorí hlásili ako veľmi sa včiel boja. Preto sme začali od konca - od ochutnávania medu, aby sme deti upokojili a ukázali im, že včely sú pre nás veľmi dôležité. No a ako sa význam včiel dá čo najpríjemnejšie ukázať? No predsa cez ochutnávanie toho najsladšieho a najobľúbenejšieho čo nám včely poskytujú - cez med.

Včelia kRAJina
Chýba ešte 2 614,6 €

Včelia kRAJina

kRaj

Vo Včelom kRaji vieme o včelách VČELYčo a s veľkou radosťou sa o naše vedomosti delíme s ostatnými. Pomôžte aj vy s budovaním prvej vzdelávacej včelnice a environmentálneho centra venovaného opeľovačom.

Ochutnali sme viacero druhov medu aj jednu napodobeninu medu, ktorú však viacerí žiaci odhalili a našťastie im zväčša viac chutil med.


Potom sme nazreli do úľov a žiaci tak mohli vidieť vznik medu v priamom prenose.

Poťažkali sme si aj rámiky plné medu a porovnali sme si ich s takými, ktoré boli zatiaľ prázdne. Ten med je veru prekvapivo ťažký!

A hoci niektorí žiaci prišli s veľkým strachom a boli naozaj opatrní, nakoniec sa osmelili a do rúk chytali aj malých okrídlených pomocníkov. Keď sme deckám povedali, že trúd nemá žihadlo, každý chcel trúda. Chudáci, niektorí dnes navždy opustili našu včelnicu a poputovali do Poltára, kde svojou prítomnosťou
obohatili viaceré poltárske domácnosti.

Trúdi boli naozaj veľká atrakcia a každý sa s nimi chcel odfotiť.

Mali sme problém niektoré deti dostať z včelnice, lebo chceli ešte ostať dlhšie pozorovať včely, čo nás síce mimoriadne potešilo, no program mal ešte pokračovať hravými aktivitami.

Deti sa zabavili, vybláznili aj posilnili tímového ducha a vôbec si neuvedomili, koľko sa toho počas hier naučili. Takto bol aj "vlk sýty aj ovca celá", alebo povedané včelárskym jazykom aj "včela plná aj kvet opelený" či ešte inými slovami spokojný bol Včelí kRaj aj žiaci s pani učiteľkou. Hoci nám nakoniec deň vyšiel nad naše očakávania, záver sa predsa len pokazil silnou prehánkou a decká nakoniec aj tak zmokli hoci už až cestou na vlak. No najbližšiu návštevu žiakov môže dážď zastihnúť skôr, preto teraz intenzívne pracujeme na vytvorení krytého priestoru, kde sa budeme môcť schovať a v programe pokračovať bez zbytočných obáv aké bude počasie. Podporením nášho projektu nám v tom môžete pomôcť aj Vy.


PODPORÍM!