Vďaka vám sa podarila dobrá vec. Už niekoľkokrát sme vás informovali o tom, ako prostredníctvom vašich finančných darov pomáhame rodinám, ktoré so strachom o svoje životy utiekli z vojnových častí Ukrajiny a útočisko našli v hoteli Zakarpatia v Užhorode.

Zatiaľ to bola hlavne materiálna pomoc v podobe šatstva, potravín, plienok pre deti, no konečne sa nám podarilo zrealizovať aj náš hlavný zámer, a tým je vybudovanie kuchynky s práčovňou pre zhruba 30 rodín. „Sme naozaj radi, že po dlhých jednaniach a potrebných úpravách priestoru sa nám tento zámer podarilo zrealizovať. Doposiaľ si museli tieto rodiny variť na dvojplatničkách na svojich izbách, no odteraz budú môcť viacmenej normálne fungovať," hovorí Alena Vachnová z Úsmevu ako dar.

Bývalá hotelová izba na desiatom poschodí hotela sa tak premenila na kuchynku s práčovňou, ktorá obsahuje všetko potrebné, ako napríklad kuchynskú linku, sporák, práčky, chladničku, žehličku so žehliacou doskou, hrnce, panvice a podobne. Na rekonštrukcii sa čiastočne podieľali aj rodiny. Starostlivosťou o kuchyňu bude každý deň poverená iná osoba a je dostupná pre všetky rodiny, ktoré sa rozhodli do takéhoto fungovania zapojiť. „Mesačné náklady na prevádzkovanie kuchynky (energie + prenájom) sú okolo 250 eur/mesačne, keďže ceny energií stúpli niekoľkonásobne oproti jari 2015. Preto by sme vás chceli aj naďalej poprosiť o podporu, aby sme to, čo sme spoločne vybudovali, mohli aj udržať," hovorí Alena Vachnová.

Susedská pomoc Ukrajine
Chýba ešte 9 776,21 €

Susedská pomoc Ukrajine

Spoločnosť priateľov detí z detských domovov Úsmev ako dar (Susedská pomoc Ukrajine)

Odchádzali narýchlo, zachraňujúc si životy pred streľbou a ohrozením. Zanechali všetko a utekali smerom na západ, do bezpečnejších regiónov. Už päť rokov žijú ďaleko od svojich domovov. Pomôžme ukrajinským utečencom.

Našim cieľom je, aby rodiny ostávali spolu, a preto vám v mene týchto ukrajinských, ktoré sa budú môcť prvýkrát po veľmi dlhej dobe najesť spoločne za jedným stolom, ďakujeme.