Tím Mládeže ulice sa zapojil do celosvetového podujatia Restaurant Day, ktorý pripadol na 16.5.2015.

Celý týždeň sme sa báli daždivého počasia, ale našťastie nás hneď od rána vítalo slnko. Začínali sme od 14:00 hodiny a mali sme veľké šťastie, že naše ARTbistro sme mohli otvoriť v unikátnom priestore Kníhkupectva KK Bagala na Laurinskej ulici. Keďže v Dobrej krajine sa o podporu uchádzame s našim arteterapeutickým projektom tak nám tento priestor padol ako uliaty.

Umenie sme pretavili nielen do názvu celého pop-up bistra, ale aj do sprievodných aktivít, ktoré si návštevníci mohli zažiť. Čarovnú hudbu so sebou priniesol Archívny chlapec. Jeho pesničky na chvíľu v bistre zastavili čas, ľudia ho ocenili potleskom a my sme boli vďační za jeho vzácnu prítomnosť.

Mládež (z) ulice
Chýba ešte 2 954,84 €

Mládež (z) ulice

Mládež ulice

Skúste sa na pár chvíľ vrátiť do obdobia svojho detstva a dospievania. Spomeniete si na letné zážitky, čas strávený so spolužiakmi či dôležité rozhodnutia, pred ktorými ste stáli. Isto vo Vašom živote hrali dôležitú rolu rodičia, no možno tu boli aj ďalší dospelí, ktorí vás inšpirovali a posunuli. Učiteľ, tréner, vedúci krúžku či kňaz – človek, ktorý Vám rozumel.

Čo by sme to boli za arteterapeutov, keby sme si nepostavili vlastnú ARTstenu. Vyšantili sa na nej svojimi tvorivými obrázkami nielen deti, ich rodičia, ale aj naši dobrovoľníci. Práve tí nám neskutočne pomáhali – nielen počas akcie, ale aj deň vopred, kedy sme spoločne upiekli všetko, čo si naša návšteva potom mohla vychutnať.

Aj literatúra patrí k umeniu a keďže Mládež ulice pracuje práve s deťmi a mladými, tak sme si pripravili literárne „čítačky" rozprávok. Tie čítali naše dobrovoľníčky Lenka, Zuzka a Simonka, ale aj Janka, ktorá navštevuje náš nízkoprahový program pre deti a mládež Pohodička v Rači.

Tým najpodstatnejším však boli naši návštevníci – podporovatelia, ktorí mohli ochutnať z pestrej ponuky koláčov – cez Van Goghovo ucho, Plátno Salvadora Dalího až po Fridinu roládu či Munchov zelený výkrik. Rozvoniavala káva a čerstvé limonády a aj chlebík, ktorý sme si sami napiekli a podávali k nemu výborne pomazánky z baklažánu či avokáda. Ochutnávači sa mohli stretnúť pri pulte bistra s dievčatami, ktoré navštevujú náš nízkoprahový klub – takto sa participatívne zapájajú do organizovania viacerých našich podujatí, učia sa ako byť zodpovednými za prípravu a realizáciu akcie. Išlo im to výborne a sme radi, že sa zase o kúsok posunuli a naučili sa novým zručnostiam.

Radi by sme sa poďakovali každému človeku, ktorý sa zastavil, poprial nám všetko dobré, ochutnal naše jedlo a prispel aj finančne. Všetky vaše darované peniaze pôjdu na podporu nášho nápomocného arteterapeutického projektu – budeme môcť v najbližšom období spolupracovať s niekoľkými neziskovými organizáciami a spraviť pre ich tím alebo pre ich klientov – deti, mladých, ľudí bez domova, ľudí s postihnutím a podobne arteterapeutické stretnutia. To znamená, že pomocou výtvarného prejavu budú môcť „hovoriť" a vyjadriť svoje vnútorné pocity, trápenia a veci, ktoré sa slovami ťažko vyslovujú.

Dovidenia pri ďalšom Restaurant Day!