Poslanec Kotleba v TA3: 5 pravdivých, 12 nepravdivých, 3 zavádzajúce a 5 neoveriteľných výrokov

Pravdivostný výkon Mariana Kotlebu v relácii V politike začiatkom júna 2018 si vyžiadal samostatný článok. Z jeho overiteľných výrokov bola totiž len štvrtina pravdivá. Zvyšné tri štvrtiny boli nepravdivé alebo zavádzajúce.

Poslanec Kotleba sa správne vyjadril o prípade svojho straníckeho kolegu Mizíka - ten bol skutočne políciou "vytiahnutý" priamo zo zasadnutia výboru NR SR a tak ako na každého občana, aj preňho skutočne platí prezumpcia neviny. Kotleba však zavádzajúco interpretoval vyjadrenie znalca v Mizíkovom prípade statusov na Facebooku, ktoré sú predmetom súdneho konania. Kým Kotleba tvrdí, že v elektronických zariadeniach Facebooku Mizíka znalec nič nenávistné nenašiel, skutočnosť je taká, že znalec nemal prístup k Facebook účtu poslanca.

Odhaľujeme nepravdy a zavádzania politikov
Chýba ešte 2 500 €

Odhaľujeme nepravdy a zavádzania politikov

Inštitút pre dobre spravovanú spoločnosť - SGI

Politici vo svojich prejavoch a v diskusiách často operujú s faktami. Každý volič však nemá časové možnosti na overenie toho, či politik hovorí pravdu. Preto sme tu my, aby sme za Vás výroky politikov overili

Marian Kotleba nesprávne uviedol, že RTVS im na rozdiel od TA3 nedáva žiaden priestor a podobne tiež tvrdil, že členovia jeho strany nikdy nehodnotili ľudí podľa kolektívnej viny. Našli sme však aj vyjadrenia priamo Kotlebu, ktoré možno označiť ako zvalovanie kolektívnej viny.

Ďalší výrok bol správny - týkal sa Kotlebovej vlastnej kandidatúry na prezidenta, ku ktorej začal zbierať podpisy, ale ešte ju neohlásil. O právomociach prezidenta má však nepresné predstavy, keď tvrdí, že v oblasti zahraničnej politiky sú silné. Pri výrokoch o zahraničnopolitických udalostiach sa vyskytli ďalšie nepresnosti, kedy Kotleba nesprávne tvrdil, že v Sýrii bol jediný dokázaný chemický útok a podnikli ho proturecké skupiny, ďalej tvrdil, že všetci obyvatelia Sýrie stoja za Asadom (ignorujúc viaceré opozičné skupiny a ich prívržencov). Peniaze EÚ pre Turecko určené na lepšie zvládanie migračnej krízy tiež podľa neho smerujú tureckým bojovníkom. Nepravdu sme mu museli dať aj za prílišné navýšenie počtov utečencov zo Sýrie v jednotlivých štátoch, keďže sa nezmestil do našej 5% tolerancie.

Následne sa venoval nelegálnemu zabratiu pozemkov pri stavbe rómskych osád. On sám je vlastníkom pozemku v Krásnohorskom podhradí, o ktorom nesprávne uviedol, že naň dvakrát nebol políciou pustený. Informácie z médií však hovoria o tom, že pustený bol a dokonca spolu s ďalšími spolumajiteľmi vykonal vymeranie pozemkov. Správne ale uviedol, že vláda si dala za cieľ aj v programovom vyhlásení vysporiadanie sa so situáciou okolo nelegálnych stavieb osád.

Dva z jeho ďalších nepravdivých výrokov sa vzťahovali k roku 2020. V prvom uviedol, že prístupová zmluva k NATO nám práve v tomto roku vyprší a v druhom, že nám v danom roku skončia aj eurofondy. Zmluva s NATO nevyprší a eurofondy budeme síce čerpať v menšom objeme, ale stále budeme. Nevýhodnosť členstva v EÚ mal dokazovať aj výrok o 900 miliónoch, ktoré údajne platíme do EÚ. V skutočnosti posledný dostupný údaj hovorí o 646 miliónoch a treba tiež dodať, že stále sme čistým príjemcom, teda dostávame viac ako platíme.

Kotleba sa nevyhol ani čoraz populárnejšej téme financovania neziskových organizácií. Obvinil súčasnú vládu, že mimovládnym organizáciám, ktoré riešia migráciu, dala 30 miliónov. V skutočnosti šlo 30 miliónov na projekty v oblasti "verejnej politiky, občianskej informovanosti a participácie, boja proti korupcii či podpory transparentnosti vo verejnej správe".

Reláciu Marian Kotleba zakončil pravdivým faktickým výrokom - správne uviedol, že strana Kotleba ĽS NS hlasuje v parlamente aj za niektoré návrhy koalície aj za niektoré návrhy opozície. Celkové pravdivostné skóre relácie však zostáva skôr negatívne.