Aj vďaka vám, milí naši darcovia, je v Bratislave od včerajška funkčná vinica. Komunitná vinica. So záhradou. S vyše 100 ľudmi je zapojenými do obnovy tohto roky opusteného vinohradu.

Celé sa to začalo našim hľadaním druhého fleku na druhú mobilnú záhradu. Tá prvá bola už naplnená a záujemcovia mali len malé šance dostať sa k záhradkárčeniu (tu je článok popisujúci metodológiu výberu nových záhradkárov pre mobilné záhrady). Hľadali sme v lokalite Račianskeho mýta – stále v kompaktnom meste, no bližšie ku obytným štvrtiam. A s pomocou starostu Kusého sme našli našu vinicu.

Vďaka dohode s mestom Bratislava, majiteľom priestoru, ktorý je už roky len chátrajúcou územnou rezervou na rozširovanie Pionierskej, sme sa rozhodli urobiť nielen záhradu. Ale aj sa patrične a príkladne postarať o vinohrad, ktorý je jedným z tých najcentrálnejších bratislavských, v susedstve sídliska Februárka, od ktorého je odrezané frekventovanou cestou.

Mobilné záhrady
Chýba ešte 3 300 €

Mobilné záhrady

Vnútroblok

Premieňame nevyužívané priestory v Bratislave na dočasné susedské záhrady. Prvá záhrada vznikla na Sasinkovej. Druhá vzniká na PIonierskej. Pomôžte nám založiť ďalšiu.

V marci sme mali prvé stretnutie so susedmi, oletákovali sme okolie, poinformovali médiá, vďaka participatívnemu rozpočtu, o ktorý sme sa uchádzali (nakoniec úspešne), sa informácia o vinici dostala do uší mnohých susedov. Na prvé stretko v miestnej knižnici prišlo toľko ľudí, že sa do pripravenej miestnosti takmer nezmestili. A v takomto duchu sa nesie neuveriteľne radostná práca na Vinici a mobilnej záhrade Pionierska až doteraz, do štvrtej „brigády" na vinici.

Február 2015


18. apríl 2015


Čo sme vlastne zatiaľ urobili?

1. Získali sme finančnú podporu mnohých dobrých ľudí, priateľov mobilných záhrad a aj participatívneho ropočtu Nového mesta. Vinohrad sa nedá obnovovať a záhrada stavať bez peňazí.

2. Povedali sme o našom nápade susedom a opýtali sme sa ich, či sa im to páči a či do toho pôjdu s nami. A oni išli. Sme otvorená komunita, stále sa ktokoľvek môže pridať. Stačí sa prihlásiť TU - googl.com/form/Pionierska. Už je nás vyše 100.

3. Začali sme pracovať. Dohodli sme sa na postupe (najskôr vinič, potom mobilné pestovateľské boxy, potom plot a zariadenie záhrady)


Hneď ráno sa odčlenil od skupiny susedov gulášový tím.

Vínny guláš na vinici.

Michal Bažalík, spriateľený vinár zo Svätého Jura nám vysvetlil, ako sa sadí vinič.

Doobeda sme všetci sadili. Poobede vyrábali boxy.A dve posledné fotky na porovnanie. Vinica dnes a tá istá vinica pred rokom:


Ďakujeme za Vašu pomoc, bez vás by to nešlo. 300 koreňov viniča od vinára z Břeclavi stáli 730 €, s ktorými nám vaše dary naozaj veľmi pomohli. Budeme vám vďační aj za všetky podporu v budúcnosti, keďže nás čaká náročná rekonštrukcia maringotky, vďaka ktorej budeme na vinici pravidelne usporadúvať pikniky, koncerty, vzdelávacie workshopy a veľa iného. Necelých 2500 eur nás delí od toho, aby Vinica a mobilná záhrada Pionierska mala zázemie pre jej poľnú kuchyňu, nástroje a mobiliár. Pomôžte nám vaším darom TERAZ TU - DARUJTE :)

Ďakujeme za všetky dary a prídite sa na nás pozrieť v sobotu na vinicu.