Po minuloročnom úspešnom Giving Tuesday sme sa v Ulite rozhodli ísť opäť do toho. Takto pred rokom sme mali spolu s mladými ľuďmi z Kopčian vymyslený super plán o tom, ako necháme potlačiť oblečenie značky Kopčany štýl, ktoré si decká samy navrhli. Vďaka vyzbieraným peniazom počas Giving Tuesday sme naozaj oblečenie mohli objednať a začať "predávať" a najmä začať celý proces neformálneho učenia s našou mládežou. O tom, ako sa celý náš projekt vyvíjal, si môžete prečítať tu: https://www.givingtuesday.sk/blog/1/ako-mladi-zo-zabudnuteho-sidliska-vytvorili-vlastny-socialny-projekt/​

Na čo sa zameriavame tento rok

Ako inak, aj tento rok chceme využiť peniaze, ktoré potencionálne počas Giving Tuesday vyzbierame, pre decká z Kopčian, ktoré navštevujú naše Komunitné centrum. A ako ich teda použijeme? Na zážitky…

Vyjdime z Ulity
Chýba ešte 1 677 €

Vyjdime z Ulity

Ulita

Sídlisko Kopčany je trochu zabudnutou časťou Petržalky. Žije tu kopec detí a mladých ľudí, ktorí často nemajú kde zmysluplne tráviť voľný čas. Preto je tu už 15 rokov Komunitné centrum Kopčany, ktoré im poskytuje širokú ponuku aktivít a tiež podporu v náročných životných situáciách.

Tento rok sme v lete s deťmi absolvovali strašne príjemnú chatu na Duchonke, na ktorú do teraz s radosťou spomíname. Spokojní sa domov vracali ako pracovníci, tak aj deti. A tak sme si povedali, prečo si takú radosť nespôsobiť aj v zime? :)

Tento krát však chceme zobrať staršie deti (13-20-ročné) a tak nás napadlo priniesť do nášho konceptu niečo nové. Podporíme teenagerov v tom, aby zorganizovali chatu spolu s nami. Keďže decká sú už dosť skúsené v práci s internetom, určite sa ľahko naučia spôsoby, ako hľadať ubytovanie, možnosti cestovania a podobne.

V Ulite sa snažíme riadiť heslom "daj človeku rybu - nasýtiš ho na deň; nauč ho chytať ryby - nasýtiš ho na celý život". A preto nechceme aktivity pripravovať pre deti, ale spolu s nimi, aby sa počas tohto procesu opäť naučili niekoľko užitočných zručností. Tak sme sa už pomaly začali pripravovať na zimnú chatu, ktorú plánujeme zrealizovať približne koncom januára. S teenagermi sa každý týždeň postupne rozprávame o tom, kde by sa im páčilo ísť, čo by sme na chate mohli robiť, čo si budeme variť a podobne. Decká to veľmi motivuje a na zážitky sa už veľmi tešia.

Mnohé deti a mladí ľudia, ktorí navštevujú naše Komunitné centrum, pochádzajú z rodín, ktoré si často krát nemôžu dovoliť im financovať krúžky, výlety a iné zážitkové aktivity. Práve tieto sú však veľmi významné pre správny psychický a sociálny vývin mladých ľudí, pomáhajú rozvíjať rôzne sociálne zručnosti, ich zdravý self-esteem a psychickú pohodu. Tak isto počas nich neprestajne prebieha neofrmálne učenie. Veríme teda, že sprostredkovať deťom takéto zážitky je nesmierne dôležité.


Ako vaše peniaze využijeme

Z vyzbieraných darov plánujeme pokryť potrebné náklady na výlet na chatu. To znamená zaplatenie ubytovania, cesty, stravy, prípadne skipasov a požičania lyží alebo iných materiálov.


Ako nás môžete podporiť

Všetko to vypukne už 27.11.2018!

Už tradične nás môžete podporiť cez portál Dobrá Krajina tu: https://www.dobrakrajina.sk/sk/projekt/sidlisko-je-nase-ihrisko

Do kolónky priezvisko prosím napíšte "Giving Tuesday" alebo "GT", aby sme vedeli identifikovať, že zaslaným darom chcete podporiť práve tento projekt.

Za vašu podporu sme vám všetci (samozrejme spolu s deťmi) veľmi vďační :)