Na krúžku patrí ochutnávka medov k tej najobľúbenejšej činnosti... Teda hneď po chytaní trúdov. Ponuka je pestrá, hodnotíme hlavne slovenské, ale ako zaujímavosť máme aj zahraničné. No tento rok sme mali aj úplne iný med…

Cieľom ochutnávky medov je dozvedieť sa ako vzniká med, prečo máme medov viac druhov a naučiť sa ich rozoznávať. Hráme sa na malých degustátorov medu a hodnotíme jeho vôňu, farbu, štruktúru. Zaujíma nás aj ich pôvod. Okrem slovenských sme ochutnali maďarské, lotyšské, francúzske, írske, izraelské, kenské, americké,... ale tento rok aj jeden nevídaný.
Na žiačky v prvej lavici dobre dopočujem a aj na tie v druhej lavici. A tu začína náš príbeh.

A - "Aký je ten posledný?"
B - "Gejovkový."
A- "Ako?"
B- "Gejovkový… však vravel z gejovky americkej. A napíš si, že má hrejivú chuť."

Včelia kRAJina
Chýba ešte 2 614,6 €

Včelia kRAJina

kRaj

Vo Včelom kRaji vieme o včelách VČELYčo a s veľkou radosťou sa o naše vedomosti delíme s ostatnými. Pomôžte aj vy s budovaním prvej vzdelávacej včelnice a environmentálneho centra venovaného opeľovačom.

Aby som zastavil konšpirácie, šíriace sa zo včelárskeho krúžku v tejto milej dedinke, zasiahol som.

"Dievčatá, chýba vám tam L."

Po správnosti to bol glejovkový z glejovky americkej, ktorý sme si doniesli z návštevy včelára v Maďarsku. /Poznámka: Glejovka americká je invázna rastlina, nebezpečná pre pôvodné ekosystémy. Aj so žiakmi túto tému diskutujeme a určite neodporúčame zvyšovať medné výnosy pomocou inváznych rastlín./

Príhod s medom je samozrejme oveľa viac, napríklad sme sa dozvedeli, že jeden z nich chutí, ako pálenka. Ale ako deti vedia, že takto chutí pálenka sme sa nedozvedeli :)

V ďalšej časti by sme si teda mohli povedať o tých trúdoch.

Predchádzajúce blogy:
Utrpenie mladého včelára 1.