„Malý nemohol pre ostreľovanie a výbuchy spať, nedalo sa to vydržať,“ hovorí mladá Ukrajinka Júlia. Je šťastná, že s rodinou odišli včas. Po februárových bojoch o Mariupoľ zostali domy v ich oblasti bez striech či okien. Pred streľbou utiekli tak ďaleko, ako sa len dalo.

Júliina rodina je jednou z mnohých žijúcich v užhorodskom hoteli Zakarpatya.

Susedská pomoc Ukrajine
Chýba ešte 9 776,21 €

Susedská pomoc Ukrajine

Spoločnosť priateľov detí z detských domovov Úsmev ako dar (Susedská pomoc Ukrajine)

Odchádzali narýchlo, zachraňujúc si životy pred streľbou a ohrozením. Zanechali všetko a utekali smerom na západ, do bezpečnejších regiónov. Už päť rokov žijú ďaleko od svojich domovov. Pomôžme ukrajinským utečencom.

Júlia so synom Iľjom, zdroj: David Hanko, Úsmev ako Dar

Keď vlani začali utekať pre rusko-ukrajinský konflikt prví utečenci z východu, ukrajinské úrady nariadili ubytovacím zariadeniam, aby ich prijímali. V Zakarpatyi, hoteli pripomínajúcom panelák však ubytovanie pre 4-člennú rodinu stojí 2300 hrivien na mesiac (91 eur). Nemajú pračku, chladničku, Júliin syn Iľja je alergik a jeho jedlo pre neho je veľmi ťažko dostupné a drahé.


Situácia utečencov na Ukrajine je alarmujúca

Mnohí použili posledné peniaze na cestu, príspevok od štátu im pokryje maximálne náklady na dočasné ubytovanie. Novú prácu si nájsť nevedia, matky starajúce sa o malé deti ani nemôžu. Chýbajú im základné veci ako ošatenie, jedlo či hygienické potreby.

Odhadovaný počet utečencov v tejto oblasti vzdialenej len 120 km od slovenských hraníc je 7000. Sú odkázaní na pomoc charitatívnych organizácií. Úsmev ako dar dlhé roky pôsobí na Zakarpatskej Ukrajine, kde spolupracuje aj so slovenskými sestričkami z Congregatio Jesu a s Mukačevskou diecéznou charitou. Prevoz vecí a materiálu je zložitý. Pri veľkom množstve sa vybavujú povolenia, na ktoré sa čaká aj dva - tri mesiace.


Radko Dráb z Úsmev ako Dar o Ukrajine, alarmujúcej situácii a tejto zbierke.

Preto sa Úsmev ako dar v spolupráci s Nadáciou Pontis rozhodli pomôcť aspoň tím, ktorí našli svoje útočisko na Zakarpatskej Ukrajine, a to prostredníctvom verejnej zbierky. „Táto forma podpory je rýchlejšia a adresnejšia ako samotné vyvezenie materiálnej pomoci na Ukrajinu, dokážeme tak oveľa lepšie reagovať na aktuálnu situáciu a zabezpečiť konkrétne potreby ľudí," hovorí Jozef Mikloško, predseda organizácie Úsmev ako dar.

Každý dar je dôležitý. Darujte aj vy tu.

Všetka vyzbieraná finančná pomoc bude do posledného centa použitá na nákup potravín, liekov plienok pre deti, čistiacich a hygienických potrieb, posteľného prádla, školských potrieb pre deti, kočiarov, postieľok a oblečenia pre deti a kuchynského vybavenia – rýchlovarné kanvice, elektrické dvojplatničky na varenie, kuchynské hrnce a potreby.

Ďakujeme.


Viac info o situácii v Užhorode a potrebe pomoci v reportáži Denníka N tu:

Pred vojnou utiekli na kraj sveta, svoje príbehy rozprávajú utečenci z Donbasu