Nedeľa sa javí ako ideálny čas, ako ešte predtým, než začne nový týždeň, zhon, práca, škola, stráviť príjemné chvíle s kamarátmi, susedmi a rodinou.

Komunitný festival - Ulice Rače sú naše sme organizovali práve v takúto nedeľu a pozvali sme všetkých ľudí - (nielen) z našej račianskej komunity - deti, mladých ľudí, rodičov, kamošov, našich partnerov - všetkých tých, ktorí majú radi náš, na dobrý smer našliapnutý projekt Starej jedálne. Rekonštruujeme budovu starej jedálne, aby sme tu mohli v blízkej budúcnosti otvoriť mládežnícko - komunitné centrum pre všetkých.

Mládež (z) ulice
Chýba ešte 2 954,84 €

Mládež (z) ulice

Mládež ulice

Skúste sa na pár chvíľ vrátiť do obdobia svojho detstva a dospievania. Spomeniete si na letné zážitky, čas strávený so spolužiakmi či dôležité rozhodnutia, pred ktorými ste stáli. Isto vo Vašom živote hrali dôležitú rolu rodičia, no možno tu boli aj ďalší dospelí, ktorí vás inšpirovali a posunuli. Učiteľ, tréner, vedúci krúžku či kňaz – človek, ktorý Vám rozumel.

Veľmi sa tešíme, že Stará jedáleň susedí so Strednou školou masmediálnych a informačných štúdií a so Školským internátom a spája nás spoločný dvor, ktorý veríme bude miestom, kde sa budú môcť mladí ľudia stretávať, tráviť voľný čas a vznikne námestie, ktoré bude ich a pre nich. Túto myšlienku sme chceli podporiť aj vizuálne a tak nám výtvarníci Michal Turkovič a Filip Sabol s touto myšlienkou pomohli. Na stene nad telocvičňou vzniklo umelecké streetartové dielo, ktoré v sebe nesie tému dospievania.

Decká si tiež mohli vyskúšať, aké to je tvoriť ako umelci a tak mali k dispozícií zaujímavú formu plátna, ktoré bolo transparentné. Vznikali na ňom rôzne mini aj maxi diela, ale hlavne to bola veľká zábava, pretože tí väčší si mohli vyskúšať aj graffiti spreje.

Super bol aj tanečník Pablo z El Salvadoru, ktorý navodil perfektnú atmosféru a roztancoval nielen decká, ale aj rodičov. Ukázal viacero tanečných pohybov, ale tiež učil mladých ľudí, že nie je absolútne dôležité, ako pri tanci vyzeráte, ale, že si hudbu a pohyb dokážete užiť.


A čo by to bolo za komunitné podujatie bez dobrého jedla. Matúš, náš dlhoročný dobrovoľník, je zároveň vynikajúci šéfkuchár a tak si aj decká mohli vyskúšať uvariť pod jeho vedením exotické pochúťky. Polievka Pho Bo a cícerovo-banánové kari chutili všetkým a symbolický dobrovoľný príspevok, ktorý nám ľudia zaň darovali môžeme použiť pri rekonštrukcií Starej jedálne. Bolo tiež skvelé, že rodiny z komunity prispeli domáci koláčmi, ktoré pre nás upiekli a tak sme si pochutili na sladkých aj slaných dobrotách.

Mládežnícka spevácka skupina Fusion z Rače zožne úspech vždy, keď spievajú. Nebolo tomu inak ani teraz. Perfektné spevácke aj hudobné prevedenie známych skladieb nenechali chladným publikum, ktoré aj napriek nepriaznivému počasiu prišlo v hojnom počte. Mladí ľudia z Fusion zahrali aj dramatické herecké číslo a tiež získali aj ocenenie, ktoré sme im udelili, pretože sa zapojili do letnej komunitnej hry Ulice Rače sú naše. Tá spočívala v tom, že počas letných prázdnin sa mohli ľudia zapojiť do riešenia zaujímavých úloh, ktoré sme pre nich pripravili na viacerých miestach v Rači. Týmto spôsobom sa dozvedeli veľa známych aj menej známych informácií o mieste, kde žijú a trávia čas a tiež pri tom mali veľa zábavy.

Super deň sme zavŕšili cyklokinom. Čo to je? Sadnete na špeciálny bicykel, z ktorého sa, keď bicyklujete, produkujete elektrina, ktorá sa premení na film. V tomto prípade krásna rozprávka V hlave. Príbeh je o dievčatku, ktoré s rodičmi prechádza zložitým obdobím a učí sa ako spracovávať emócie. A práve emócie ako radosť, smútok, hnev či strach sú okrem dievčatka hlavnými hrdinami tohto príbehu a ktoré sa jej snažia pomôcť, aby to všetko zvládla. Aj to je jedna z vecí, o ktorých s mladými ľuďmi hovoríme pri práci na uliciach a sídliskách - ako zvládať, narábať a vedieť hovoriť o svojich emóciách, ktoré v čase dospievania bývajú aj náročné.

Bolo nám fakt dobre. Veríme, že aj všetkým, ktorí na festival prišli. Komunitné podujatia, ako bol aj tento festival, organizujeme, pretože sa nám páči myšlienka spolubytia. Tá v sebe nesie filozofiu spoločného trávenia voľného času, zdieľania, spolupatričnosti, budovania vzťahov a dobrých susedstiev a veríme, že takto vznika zdravá komunita. Keďže sa venujeme práci s mládežou a tá je obrovskou súčasťou komunity, tak sme radi, že sa do budovania spolubytia zapojili aj mladí ľudia, s ktorými pracujeme. Spoločne s nami pomáhali v kuchyni, užili si aktivity s ostatnými návštevníkmi a aj vďaka tomu sa naučili zručnosti, ktoré sa im zídu aj v budúcnosti.

Ak sa Vám páči, čo a ako to robíme, budeme veľmi radi za Vašu podporu - je pre nás dôležitá, pretože aj vďaka nej budeme môcť pokračovať v práci s mládežou na uliciach, ale aj v našom mládežnícko - komunitnom centre Stará jedáleň.

ĎAKUJEME!