Čo sa dialo, čo sa deje a čo chystáme na túto jeseň pre rodičov detí s poruchou sluchu?

Veríme, že máte za sebou úspešný štart po prázdninách. Obzvlášť myslíme na čerstvých prvákov a nových škôlkarov. Nech im odhodlanie vydrží aj po prvých náročných situáciách.

Žiada sa nám pripomenúť si ešte v krátkosti leto a príjemné akcie, kde sme mali príležitosť opäť dať ľuďom zažiť si kúsok zo sveta detí s poruchou sluchu a ich rodín. Hovoriť o ich potrebách, o špecifikách a superschopnostiach :)
Ale aj o prekážkach, s ktorými sa žiaľ stále na svojej ceste stretávajú.

Nepočujúce dieťa - pomôžme rodičom rozumieť svojim deťom
Chýba ešte 6 479,77 €

Nepočujúce dieťa - pomôžme rodičom rozumieť svojim deťom

NepocujuceDieta.sk

Pre nepočujúce deti je v stávke veľa - ak nikdy nepočuli, bude pre ne skoro nemožné vedieť hovoriť či čítať s porozumením. Celý počujúci svet im ostane zatvorený. Nemusí to tak byť. Pomôžme ich rodičom, aby s nimi vedeli komunikovať a pomôcť im včas.

Pred prázdninami ste nás mohli stretnúť v Piešťanoch na Paráde - bezbariérovom festivale, kde sme v celej farebnej škále rôznorodostí zastupovali svet detí s poruchou sluchu. Paráda je vzácne miesto. Môžete tu zažiť inšpiratívnych ľudí, ktorí prekonali rôzne komplikácie v živote. O svojom znevýhodnení chcú hovoriť, aby v tom tí ďalší - rodičia, deti, dospelí - neboli sami a mali kde nájsť pomoc. Je vážna aj veselá… nevieme, kde inde zažijete napríklad preteky na invalidných vozíkoch…

Rozlúčku s prázdninami sme absolvovali na podujatí Telekom detský festival - Detská letná párty v OC Eurovea 31. augusta. Pre dievčatá z nášho tímu to bola nová skúsenosť. Navnímať v reálnom čase s akou potrebou prichádza dieťa -

záujemca o naše aktivity. Bude počujúce a chceme ho vtiahnuť do zaujímavostí sveta počutia a nepočutia? Alebo bude mať poruchu sluchu a potrebujeme mu hlavne ukázať, že sem patrí, rozumieme mu a je prirodzenou súčasťou?
Takto sme sa tu scitlivili všetci navzájom. Deti to zaklincovali na koncerte Mira Jaroša :D

Posledný nádych, výdych letnej vône…. a späť do reality.

Tak teda - čo sa deje, čo sa chystá?

Intenzívne sa venujeme príprave Sprievodcu. Po fáze dotazovania rodičov na ich skúsenosti počas víkendového stretnutia rodín teraz zbierame vstupy od rôznych odborníkov. Tých, ktorí sa s rodičmi a deťmi profesionálne stretávajú a sú naklonení riešeniu ich potrieb a hľadaniu čo najväčších možností rozvoja detí a ich začlenenia.

Tento týždeň prebieha každoročný medzinárodný týždeň nepočujúcich. Je to čas, kedy si pripomíname úspechy a spolupatričnosť v komunite ľudí s poruchami sluchu. Je to priestor vyjadriť solidaritu s nimi a s ich potrebami.

Pri tejto príležitosti sme pripravili spolu s ZŠI Drotárska komunitné a osvetové podujatie pre deti so zábavným indiánsko-westernovým ladením.

Viac info nájdete v evente a v článku.


Zároveň je to aj čas poukázať na veci, ktoré stoja v ceste deťom s poruchami sluchu k ich plnému zapojeniu sa do spoločnosti.

Napríklad na situáciu s ne/kategorizáciou nenových výkonných načúvacích prístrojov s vyšším liečebným účinkom aktuálne reagujeme apelom na rodičov, aby hovorili o svojich potrebách na príslušných miestach.

Viac vo výzve rodičom.

Last but not least - ako odpoveď na otázku:

Ako môžu byť rodičia svojim deťom oporou už teraz?

Pripravujeme výživnú vzdelávaciu jeseň.

Rodičia detí s PS majú možnosť u nás tiež "zasadnúť do lavíc" na kurzoch posunkov pre začiatočníkov, mierne pokročilých. Ponúkame aj novú možnosť - konverzáciu pre priebežné osviežovanie naučených posunkov

Viac info opäť nájdete v pozvánke. Ešte máme posledné voľné miesta, môžete sa prihlásiť.

Na sérii workshopov Hravo ku komunikácii budú mať rodičia od 5.októbra možnosť spoznať poruchu sluchu od A-N (Nie je to preklep - po Z vám ju predstaviť nedokážeme, ale môžete získať rýchlejšie prehľad od začiatkov až po hľúčové aspekty rozvoja.). Dozvedieť sa rodičovským jazykom potrebné informácie z lekárskeho, surdopedického, logopedického hľadiska a mať hlavne priestor sa na to emočne pripraviť. Tešíme sa, že po úvodných ťažkostiach sa nám podarilo nájsť termíny, ktoré vyhovujú aj účastníčkam a účastníkom, ktorí pricestujú z väčšej diaľky.

Opäť máte možnosť dozvedieť sa viac a prihlásiť sa - máme pár posledných miest.

Na október a november vyskladávame jesenné komunitné stretnutia v novom formáte - zatiaľ si môžete rezervovať doobedie 27.10. Bude to stáť za to.

Koncom roka bude už tradičný Uškový Mikuláš a možno ešte nejaké to prekvapenie - stay tuned :)