Veľkú časť našich aktivít venujeme v Amnesty boju za práva žien a tiež podpore obrankýň ľudských práv. Práve tie sú často vystavené nátlaku a útokom oveľa viac ako ich kolegovia. Aj keď sa zvonku niekedy môže zdať, že slobodu a spravodlivosť si pre seba musia vybojovať samy, nie je to tak.

Počas dekád existencie našej organizácie sa nám práve vďaka masovej medzinárodnej podpore, zasielaniu listov solidarity a apelov na zodpovedných štátnych úradníkov a úradníčky podarilo dosiahnuť individuálne aj systémové zmeny pre obrankyne ľudských práv v mnohých krajinách. V našom novom článku vám prinášame tri silné dôkazy, že vaša podpora má silu meniť veci k lepšiemu.

Aktivistka Vitalina Koval môže bez obáv pokračovať vo svojej práci


DARUJ LIST – DARUJ SLOBODU
Chýba ešte 922,52 €

DARUJ LIST – DARUJ SLOBODU

Amnesty International

Chcete spolu s nami podporovať nespravodlivo väznených, byť spolu s nami hlasom ignorovaných a umlčiavaných a brániť spoločne práva každej ľudskej bytosti? Tak nám pomôžte poslať tisíce listov, ktoré majú silu zachraňovať a meniť životy.


Ukrajinská aktivistka za práva žien a práva LGBTIQ komunity Vitalina Koval bola viackrát napadnutá len zato, že sa zúčastnila na pokojnom zhromaždení za ženské práva. Na pochode pri príležitosti MDŽ v Užhorode, ktorý sa uskutočnil v roku 2018, jej útočníci spôsobili dokonca chemické popálenie očí. Ukrajinská polícia jej situáciu dlhodobo neriešila.

Po tlaku, ktorý sme vyvinuli zaslaním státisícov listov z celého sveta, žiadajúcich ochranu obrankýň a obrancov ľudských práv žien, mal pochod pri príležitosti MDŽ v západoukrainskom meste Užhorod v roku 2019 pokojný priebeh. Tento raz totiž jeho účastníčky a účastníkov skutočne chránila polícia.


Etiópsku političku Birtukan Mideksa zbavili nespravodlivých obvinení


Etiópska opozičná líderka Birtukan Mideksa je dlhoročnou otvorenou kritičkou etiópskej vlády, za čo strávila skoro dva roky v etiópskom väzení. V roku 2009 sa počas Maratónu písania listov na jej podporu postavili stovky tisíc ľudí z celého sveta, čo viedlo k jej oslobodeniu a zrušeniu vykonštruovaných obvinení.

„V roku 2009 som bola celé mesiace odrezaná od sveta, nemala som žiadny prístup k médiám, navštíviť ma mohli iba moja mama a dcéra. O iniciatíve Amnesty International za moje prepustenie nám zakázali hovoriť, ale mama sa o nej predo mnou zmienila. Bolo to ako svetlo na konci tunela, iskierka nádeje, ktorá ma spojila so svetom tam vonku.

Tlak, ktorý ste vyvinuli na etiópsku vládu, bol pre moje prepustenie kľúčový. Ale nesmieme zabúdať ani na ľudí u nás doma. Mnohí by sa nás radi zastali, no vládna represia im neumožňuje protestovať proti zadržiavaniu politických väzňov a väzenkýň tak organizovane, ako to dokážu ľudia v zahraničí," povedala Birtukan v rozhovore pre Amnesty v roku 2013.

Bojovníčka za práva pôvodného obyvateľstva Patricia Gualinga je opäť v bezpečíRozsiahla ťažba ropy, nerastov a dreva v Amazónii zásadne ohrozuje životné prostredie a ľudské práva pôvodného obyvateľstva. Líderka ekvádorskej domorodej komunity Patricia Gualinga, podobne ako mnoho ďalších obrancov a obrankýň ľudských práv z radov pôvodného obyvateľstva, verejne hovorí o negatívnych dopadoch ťažby na krajinu a ľudské práva. A rovnako ako väčšina týchto odvážnych ľudí, čelila aj ona v minulosti vyhrážkam, obťažovaniu, či dokonca fyzickým útokom.

Dňa 5. januára 2018 napadli Patriciu, keď sa nachádzala vo vlastnom dome. Neznámy páchateľ jej hádzal do okien kamene a vyhrážal sa jej smrťou. Dôvodom útoku bola práve jej dlhoročná práca. Hoci podala trestné oznámenie, úrad generálneho prokurátora dlho nebol schopný dostatočne a účinne útok vyšetriť, ani poskytnúť Patricii primeranú ochranu. Patricia sa však napriek beztrestným vyhrážkam nevzdala: „V našom boji za obranu matky Zeme sme jednotné a budeme v ňom pokračovať," povedala v mene svojich spolupracovníčok zo Spolku Amazonských žien.

Za Patriciu a jej kolegyne sa v priebehu niekoľkých mesiacov postavili tisíce členiek a členov Amnesty International a jej bezpečnostná situácia sa nateraz zlepšila.Aby sme mohli v našej podpore obrankýň ľudských práv pokračovať, potrebujeme aj vašu pomoc. Pridajte sa k nám a ukážte, že aj vy máte odvahu brániť ľudské práva. Váš symbolický príspevok nám pomôže robiť našu prácu efektívnejšie a pomôcť ešte väčšiemu počtu utláčaných a nespravodlivo väznených obrankýň ľudských práv na celom svete.

Ďakujeme!