Peter a Darinka žijú v malej podhorskej oravskej obci. Spoznali sme sa s nimi minulý rok na našom stretnutí rodín. Prišli na prednášku o pestovaní drobného ovocia, z ktorého si zobrali pár kríkov ríbezlí a ovocných stromov.

Vychovávajú spolu sedem detí, z toho dve sú v stálej opatere a starostlivosti Darinky, keďže majú ťažkú formu DMO. Peter pracuje manuálne, keďže však kvôli deťom nemôže za prácou vycestovať, našiel si slabo platenú prácu v miestnej obci.

Aby dokázali rodinu uživiť, chovajú domáce zvieratá a pestujú krmoviny a zeleninu. Momentálne je to býk, tri prasiatka a kozička, ktorú sme im minulý rok darovali. Okrem toho im po záhrade pobehujú morky, husi, nosnice a brojlere.

Sebestačné oravské rodiny
Chýba ešte 2 235,81 €

Sebestačné oravské rodiny

Misia mladých

Deti prišli o otca, matky o manžela ako živiteľa rodiny vinou choroby alebo úrazu. Mnohé rodiny v oravskom regióne sa tak ocitli v náročnej životnej situácii a vo finančných ťažkostiach. S pomocou občianskeho združenia Misia mladých sa učia sebestačnosti. Bezplatným darovaním hospodárskych zvierat, ovocných stromčekov, semien plodovej, listovej a koreňovej zeleniny môžete pomôcť týmto rodinám v samostatnom hospodárení a zvyšovaní sebestačnosti aj vy. Súčasťou pomoci je aj vzdelávanie matiek a detí z týchto rodín v oblasti spracovania produktov zo zeleniny a ovocia, zberu, využívania a poznania byliniek.

Za rodičovským domom majú aj veľkú záhradu. Tento rok sa rozhodli pre pestovanie a predaj zeleniny. Ich najstarší synovia im v tom budú veľmi nápomocní, keďže ich ako šikovných Oravcov práca na pôde baví.

Počas vzájomných stretnutí a rozhovorov s rodinou sme zistili, že väčšinu prác vykonávajú manuálne bez akejkoľvek techniky. Snívali o staršom traktore, s ktorým by mohli vykonávať viacero druhov prác na poli aj okolo dobytka.

Rozhodli sme sa poskytnúť im zo združenia bezúročnú mikro pôžičku a pomohli sme im s nájdením vhodného traktora a vybavením potrebných dokumentov a odvozu. Po prepočítaní ponúk z komerčných bánk sme tak rodine len na úrokoch a poplatkoch ušetrili viac ako 1500 EUR. Zetor 49 v plnej paráde je tak pripravený na náročné jarné úlohy :)

Rodina od nás, vďaka príspevkom z Dobrej krajiny, dostala aj teliatko, ktoré už spokojne papá seno a teší sa na čerstvú trávičku z oravských lúk :)

Ďakujeme, že nám pomáhate, aby oravské rodiny v náročných životných situáciách boli viac sebestačné.