Každé predstavenie Divadla bez domova je unikátne. Už len tým, že skutočnými hercami sa stávajú ľudia bez domova, bývalí väzni, či ľudia so znevýhodnením. Tých bežne na doskách, ktoré znamenajú svet, nenájdete. Všetkých ich však spája vášeň k divadlu a radosť z remesla nepoznačená zdravotným stavom ani sociálnym statusom.

Predstavenie je, ako ste si už iste domysleli, o povinnom čítaní. Veď kto ho mal na škole rád? Nejeden žiak sa zháči pri predstave čítať Kukučína či Timravu. V tento večer som mala šancu pozrieť sa naň z trošku inej stránky.

Dobrá krajina
Chýba ešte 15 627,53 €

Dobrá krajina

Nadácia Pontis

Dobrá krajina je darcovská platforma, na ktorej nájdete vyše 50 skvelých overených projektov a tisíce ochotných ľudí podporiť pozitívnu zmenu okolo nás. Aj vy môžete niečo zmeniť. Vyberte si projekt a tvorte s nami lepšiu, vzdelanejšiu, vnímavejšiu a transparentnejšiu krajinu.

Viete, čo to znamená „ísť do kvaterky?" pýta sa po predstavení režisér Patrik Krebs.

„Do izby?" nesmelo sa ozýva ktosi z publika. „Možno do stodoly?" znie ďalší návrh.

Patrik iba krúti hlavou. „Nie. To je keď vám vo fľaši zostane ešte pol litra a dvaja si ho rozdelíte. Každý tak vypije kvaterku."

Táto fráza je z knižky Martina Kukučína Keď báčik z Chochoľova umrie. A koľko je takých slov v našom povinnom čítaní, ktorým ani dospelí nerozumejú? Herci a herečky pre vás tiež majú zoznam kníh, ktoré by radi videli v povinnom čítaní. Nájdete tam Georga Orwella, J.K. Rowlingovú, ale aj Pavla Dobšinského.

Mám rada tie predstavenia, keď odchádzam z divadla a rozmýšľam. Ale nie nad tým, že Zuzka chodí o barličkách alebo Augustín je možno bez domova, ale o povinnom čítaní a našom vzdelávacom systéme. A o tom, ktorá pasáž bola z akej knižky.

Zážitok to bol silný, hĺbavý a krásne netradičný. Keď som sa prvý krát stretla s režisérom Patrikom, povedal mi: „Divadlo bez domova treba zažiť, to sa nedá opísať." Teraz hovorím ja vám. Divadlo bez domova treba zažiť!

Chcete pomôcť?

Aj vašich 10 eur umožní 1 hercovi/herečke v divadle odohrať 1 divadelné predstavenie. Podporiť ich môžete TU.