Po dlhšej dobe sa opäť ozývame z Kopčian, kde sme mali krásne a akčné leto! Poďme si to zhrnúť pekne poporiadku...

Ako je už u nás tradíciou, letnú sezónu radi začíname akciou Naše Mesto, ktorú využijeme na zorganizovanie hrového dňa. Doobeda si vždy najprv poupratujeme a upravíme okolie. Tento rok nám v tom pomohli šikovní dobrovoľníci z Adient Slovakia. Poobede sme už na našom ihrisku mali pripravené hry a súťaže, ktoré si niektoré deti užili až niekoľko-krát! Za pomoc pri hraní ďakujeme dobrovoľníčkam z Esetu, Henkel Slovensko a jednej dobrovoľníčke, ktorá sa prihlásila na vlastnú päsť.

Vyjdime z Ulity
Chýba ešte 2 000 €

Vyjdime z Ulity

Ulita

Sídlisko Kopčany je trochu zabudnutou časťou Petržalky. Žije tu kopec detí a mladých ľudí, ktorí často nemajú kde zmysluplne tráviť voľný čas. Preto je tu už 15 rokov Komunitné centrum Kopčany, ktoré im poskytuje širokú ponuku aktivít a tiež podporu v náročných životných situáciách.

Čo by to bolo za leto bez Tvrďáka? Nášmu športovému tímu by táto akcia rozhodne chýbala. Tento rok sa nám dokonca podarilo namotivovať až 14 bežcov, ktorí prekonali sami seba a zároveň podporili svojim príspevkom činnosť Ulity. Tvrďáka si vždy veľmi užívame, keďže je to príjemný deň strávený vonku, so super ľuďmi a v dobrej atmosfére. Už sa tešíme znova o rok!

Ani sme sa nenazdali a nastali letné prázdniny. Tie sme odštartovali celkom zhurta, keďže sme sa hneď prvý týždeň prázdnin vybrali na letnú chatu s deťmi zo skupiny 10-13 rokov. Minulý rok sa nám na Duchonke tak páčilo, že sme si povedali: prečo si to nezopakovať? Našťastie nám vyšlo lepšie počasie než pred rokom a jazero sme si tak mohli užívať plnými dúškami. Okrem jazera sme si dali poriadnu túru na Topoľčiansky hrad, po ceste naspäť navštívili kontaktnú mini zoo a trampolínu :) Na chate sme si zahrali rôzne hry, vyrobili sádrové masky a večer sme si dokonca dali prechádzku odvahy, na ktorej sme prekonávali svoj strach z tmy. Veľkou témou chaty sa stalo vegetariánstvo, ktorým naši pracovníci inšpirovali deti. A samozrejme, na konci sme si dali záverečnú párty plnú aktuálnych letných hitov, nech sa aj pracovníci niečo priučia od detí :) No čo vám budeme hovoriť, máme radi naše letné chaty... :)


Kým my sme si užívali chatu, ostatné deti, ktoré zostali na Kopčanoch, nezaostávali. Prvý týždeň bola pre 5 a 6-ročné deti pripravená predškolská príprava a poobede dielničky. Druhý júlový týždeň zase deti navštívili každý deň iné petržalské ihrisko. Okrem týchto výnimočných aktivít sme po celé leto stále robili terénnu sociálnu prácu priamo na sídlisku, keďže nemôžeme zabúdať ani na obyvateľov sídliska, ktorí s nami na výlety z rôznych dôvodov nechodia. Každý utorok sme si zase išli zahrať plážový volejbal a okúpať sa na Draždiak s deťmi vo veku 12 rokov a viac.

Dostávame sa k poslednému júlovému týždňu, ktorý bol tento krát venovaný chate pre mladých ľudí zo štvrtkovej skupiny, teda 13-20-ročných. Táto chata mala dva hlavné ciele. Poriadne sa okúpať, čo sa nám rozhodne podarilo na veľkom kúpalisku vo Veľkom Mederi. A druhým cieľom bolo pripraviť si aktivity na medzinárodnú mládežnícku výmenu, ktorá nás čakala v auguste. 5 detí, ktoré navštevujú naše komunitné centrum už dlhé roky, sa tento krát stalo súčasťou tejto výmeny a potrebovali si dopripravovať niekoľko aktivít. Na tom sme spoločne poctivo pracovali a popri tom sme si aj stihli niekoľko-krát zahrať náš obľúbený volejbal, boli sme sa dva krát okúpať a tiež sme si spoločne zahrali rôzne teambuildingové a nočnú hru. Nanešťastie nás všetkých posledný deň chytila črevná viróza, takže sme sa potom už aj tešili domov :) Tým sa však nedáme odradiť a o rok vyrážame na chatu zas!August sa viac-menej celý točil okolo spomínanej medzinárodnej výmeny, ktorá sa každý rok odohráva v niektorej z 8 krajín (Anglicko, Španielsko, Portugalsko, Taliansko, Maďarsko, Slovinsko, Nemecko, Slovensko) a tento rok to vyšlo na nás. Privítali sme teda 69 ľudí, s ktorými sme strávili najprv týždeň vo Vysokých Tatrách, a druhý týždeň v Bratislave. Témou celej výmeny bolo "Care and share for our community- Malými zmenami môžeme dosiahnuť veľké veci", venovali sme sa teda ekologickým témam, téme odpadu a "zero waste" životného štýlu, teda tomu, čo môže každý jednotlivec spraviť pre to, aby prispel k lepšiemu životnému prostrediu. Celá akcia sa koná pod záštitou medzinárodnej organizácie e.p.a., ktorá dokáže vytvoriť takú priateľskú, tolerujúcu a inšpiratívnu atmosféru, že bolo veľmi ťažké sa rozlúčiť. Nie len, že sme sa navzájom od seba toho veľa naučili, ale vytvorili sme medzi sebou silné priateľstvá, ktoré určite vydržia dlhé roky. Na tieto dva týždne budeme ešte dlho s láskou spomínať.No a aby sme uzavreli letné prázdniny a mohli sa znovu vrhnúť do školského roka, aj posledný augustový týždeň sme s predškolákmi mali predškolskú prípravu. Tá prebiehala vždy poobede a aby mali deti veľa síl sa učiť, doobeda si na Malých kuchároch vždy niečo dobré navarili.

Toto leto bolo náročné, ale o to krajšie. Nabití pozitívnou energiou môžeme rozbehnúť nový školský rok. Sme veľmi vďační za všetku podporu, ktorú dostávame. Veľmi dôležitou súčasťou nej ste aj vy- darcovia na Dobrej Krajine. Bez vašich finančných darov by sme mnohé z týchto aktivít nemohli realizovať. Dúfame, že budeme takto spoločne pokračovať ďalej, aby sme tak mohli deťom a mladým ľuďom zo sídliska Kopčany prinášať stále viac aktivít. Ďakujeme.