Fandíme mladým a preto pri nich už od roku 2012 stojíme, keď potrebujú pomoc a podporu.

V roku 2018 sme Vám predstavili náš projekt Online terénna práca. Projekt funguje už niekoľko rokov a má za sebou veľa úspechov, o ktorých by sme Vám chceli povedať.

Ako to už býva, začiatky boli ťažké. Keď sa naši „tereňáci" pustili do práce objavili jedenásť uzavretých online komunít na Facebooku, ktoré sa venovali témam samovrážd a sebapoškodzovaniu. Mladí ľudia sa v týchto uzavretých online komunitách nabádali k sebapoškodzovaniu a samovražednému správaniu. Vymieňali si typy a rady a navzájom sa v tomto deštruktívnom správaní podporovali.

Online psychologická pomoc
Chýba ešte 18 999,5 €

Online psychologická pomoc

IPčko

Až 1000 mladých ľudí zo Slovenska ročne sa obracia na našu internetovú poradňu s túžbou spáchať samovraždu. Hľadajú pomoc. IPčko už ôsmy rok denne, bezplatne, takýmto mladým ľuďom zachraňuje životy.

Našou snahou bolo dostať sa medzi týchto mladých ľudí a priniesť im potrebné intervencie. Nebolo to vôbec ľahké. Odborníci sú v takýchto komunitách nevítaní hostia. My sme sa však nevzdávali a výsledkom toho bolo rozpustenie patologických online komunít a vytvorenie vlastnej – pomáhajúcej. Podarilo sa nám vytvoriť bezpečnú a odborne moderovanú online komunitu, do ktorej sa presunulo niekoľko členov z pôvodných jedenástich patologických komunít.

Považujeme to za obrovský úspech a však nezaspali sme na vavrínoch. Naďalej vyhľadávame a mapujeme podobné deštruktívne online komunity, skupiny a diskusné fóra. Postupne sme objavili ďalších 256 online komunít s patologickým obsahom (najčastejšie s informáciami o liekoch, drogách, násilnom a sebadeštrukčnom správaní). Naďalej sa snažíme preniknúť do nich a priniesť týmto mladým ľuďom pomoc, podporu a poradenstvo.

Naši odborne vyškolení psychológovia denne intervenujú na sociálnych sieťach a diskusných fórach. Poskytli 7 tisíc intervencií na sociálnych sieťach a 1800 intervencií na diskusných fórach.Monitorovanie sociálnych sieti nie je našou jedinou činnosťou. Neustále hľadáme možnosti, ako sa mladým ľuďom priblížiť a ako ich zaujať. Vytvorili sme 192 článkov, natočili 139 videí a nahrali 11 podcastov s pomáhajúcim obsahom. Pri šírení tohto pomáhajúceho obsahu využívame rôzne heštegy, aby sa pomoc dostala k čo najväčšiemu počtu mladých ľudí.

Až teraz, keď píšem tento článok si uvedomujem koľko mravenčej práce potrebnej na úspech máme za sebou. A to ani zďaleka nie je všetko, čo robíme. Okrem všetkých, tých vecí, ktoré som tu popísala sa snažíme vytvoriť sieť kontaktov pomoci. Napriek tomu, že psychologickú a sociálnu pomoc vieme vo virtuálnom svete poskytnúť rýchlo, efektívne a vysoko profesionálne uvedomujeme si, že je potrebné vytvoriť sieť podpory naživo (v offline svete). Máme snahu sieťovať psychológov, psychiatrov, sociálnych pracovníkov a ďalších pomáhajúcich odborníkov a ich kontakty zverejňovať na našich webových portáloch.

Vieme, že v tom nie sme sami. Neustále sa snažíme vytvárať nové spolupráce, či už s odborníkmi, štátom, organizáciami ale aj s youtubermi a influencermi. Sme veľmi vďační za každú jednu spoluprácu, pomoc a podporu.

Snažíme sa mladým ľuďom pomáhať 365 dní v roku.

Ak im chcete pomôcť aj vy, podporte nás finančným darom.

Ďakujeme.

Simona K. - poradkyňa na psychologickej internetovej poradni IPčko.sk