OZ Misia mladých pomáha oravským rodinám, ktoré sa nachádzajú v náročných životných situáciách, nielen individuálne a to darovaním hospodárskych zvierat, ovocných stromčekov, semien zeleniny, poradenstvom. Okrem toho pokračuje v roku 2016 prostredníctvom iných projektov aj v realizácii pravidelných spoločných zážitkových stretnutí pre deti a matky z týchto rodín.

V pondelok 1. februára sa v Tvrdošíne uskutočnilo prvé tohtoročné stretnutie, ktorého súčasťou bola mini kuchárska súťaž na tému nátierky. Deti za pomoci matiek, ktoré mohli iba radiť, mali v stanovenom časovom limite pripraviť a natrieť na pečivo krabiu, cesnakovú a tvarohovú nátierku. Po zhodnotení súťaže porotou bol najlepší tím odmenený. Keďže bolo ešte fašiangové obdobie, pre deti aj ich mamy bola tiež naplánovaná karnevalová zábava. Ešte pred stretnutím dostali deti za úlohu pripraviť a vyrobiť si doma karnevalové masky a kostýmy.

Sebestačné oravské rodiny
Chýba ešte 2 235,81 €

Sebestačné oravské rodiny

Misia mladých

Deti prišli o otca, matky o manžela ako živiteľa rodiny vinou choroby alebo úrazu. Mnohé rodiny v oravskom regióne sa tak ocitli v náročnej životnej situácii a vo finančných ťažkostiach. S pomocou občianskeho združenia Misia mladých sa učia sebestačnosti. Bezplatným darovaním hospodárskych zvierat, ovocných stromčekov, semien plodovej, listovej a koreňovej zeleniny môžete pomôcť týmto rodinám v samostatnom hospodárení a zvyšovaní sebestačnosti aj vy. Súčasťou pomoci je aj vzdelávanie matiek a detí z týchto rodín v oblasti spracovania produktov zo zeleniny a ovocia, zberu, využívania a poznania byliniek.

Na nasledujúcom stretnutí, ktoré sa konalo v nedeľu 13. marca v Tvrdošíne, sa chlapci v rámci tvorivých aktivít učili vyrobiť si vlastný veľkonočný korbáč z vŕbového prútia. Dievčatá si zdobili vajíčka pomocou farbičiek, niektoré vyskúšali aj techniku s farebnými nitkami. Popri tom deti pomáhali aj pri príprave občerstvenia. Pripravovali jednohubky a tiež sa naučili, ako si urobiť chutný domáci ovocno-tvarohový pribináčik. Matky mali samostatné skupinové aktivity, počas ktorých si ozdobovali perníky a tiež zdobili vajíčka voskovou technikou.

Počas ďalšieho stretnutia, ktoré sa uskutočnilo v nedeľu 17. apríla v Námestove, sa deti učili variť rôzne jedlá pod dozorom profesionálneho kuchára. Pripravili tradičné aj netradičné druhy, ako napr. šúľance, rezance s makom, ale aj zapečený žihľavový nákyp s cviklovou prílohou. Pre mladšie deti boli pripravené tvorivé aktivity a mohli sa tiež povoziť na koni. Matky najskôr absolvovali prednášku zameranú na chov hydiny. Po nej mali tvorivú aktivitu, v rámci ktorej si vyrábali jarné vence.

V nedeľu 15. mája sa rodiny zúčastnili výletu do Dolného Kubína, ktorého hlavnou časťou bola spoločná opekačka v príjemnom podhorskom prostredí. Najskôr sa všetci zúčastnili sv. omše. Po nej si deti aj matky opekali pripravené dobroty. Popri tom deti súťažili, hrali futbal aj bedminton. Matky boli počas stretnutia obdarované kvalitnými kanvicami na prípravu zdravých čajov z lokálnych byliniek, ktoré sa v tomto čase už dajú nazbierať. Výlet bol ukončený návštevou aquaparku.

Viac fotografií z jednotlivých aktivít si môžete pozrieť na tejto stránke.

Pripravujú sa ďalšie stretnutia a aktivity (Zeleninové dielne, Letný tábor), ktoré sa budú realizovať v nasledujúcich mesiacoch.

ĎAKUJEME.