Ako sme si mysleli, že niečo deti naučíme. Nakoniec oni naučili niečo nás.

Jeden krásny deň sme sa spoločne so Silviou zasa odhodlali zobrať do ruky varešku a pokúsiť sa vykúzliť nejaké európske jedlo. Doteraz to prinieslo vždy len sklamanie, buď kvôli nedostatku surovín alebo kvôli našej vlastnej kulinárskej neschopnosti. Teraz máme ale všetky deti doma, a tak sme ich chceli potešiť jedlom, ktoré predsa všetky české a slovenské deti milujú. Hovorili sme si, aké úžasné bude pre nich ochutnať niečo nové. Deti v Dongobeshi jedia stále len ryžu, kukuricu a fazuľu. Pripadali sme si ako revolucionárky, prinášajúce deťom skutočné jedlo.

Nakoniec ale všetko dopadlo úplne inak.

Deti Afriky
Chýba ešte 975,47 €

Deti Afriky

Deti Afriky SK

Potrebujeme Vašu pomoc pri zakúpení postelí a nábytku pre internát strednej školy Yedidia v Tanzánii, ktorý bude zriadený pre dievčatá a študentov so zdravotným postihnutím z chudobných rodín.

Po niekoľkých hodinách nakupovania, krájania a varenia sme servírovali naše majstrovské dielo so spokojným úsmevom na tvári. Ale keď sa deti pustili do jedenia, museli sa naozaj snažiť, aby nás presvedčili, že im to chutí. Nepodarilo sa im to. Najmladší to jednoducho vzdali a jedli iba suché špagety. My sme samozrejme boli sklamané, ale nie prekvapené. Rovnako to pred časom dopadlo s pizzou, polievkou alebo pečenými zemiakmi. Jednoducho naše jedlo je pre nich až príliš iné. Povedala by som, že má až veľa chutí. Ale nejde iba o jedlo…

Ak idete do krajín tretieho sveta, nechajte svoje spasiteľské komplexy doma. Aj my máme často pocit, že keď miestnym prinášame niečo európske, je to pre nich vždy užitočné. Ale často je to práve naopak. Pozeráme sa na svet očami svojej vlastnej kultúry, ktorá sa zdá ako jediná správna. Ale keď otvoríme oči, uvidíme, že mnoho vecí, ktoré sa tak vehementne snažíme meniť, miestnym úplne vyhovujú. Tým samozrejme nechcem tvrdiť, že rozvojová pomoc nemá zmysel. Len stále viac zisťujeme, aké je dôležité učiť sa vnímať oblasti, do ktorých je dobré zasahovať a ktoré nechať tak ako sú. Napríklad boloňské špagety.