Ahoj, volám sa ....., vlastne meno nie je až také dôležité v tomto prípade. Pochádzam zo Sýrie. Som potomok palestínskych utečencov, ktorí už desaťročia žijú v utečeneckých táboroch naprieč Sýriou. Ja som sa narodil a vyrástol v tábore Yarmouk. Tento tábor sa v priebehu občianskej vojny v Sýrii stal dejiskom intenzívnych bojov, ktoré vyvrcholili obsadením tohto územia Islamským štátom.

Moja rodina ma pre zhoršujúcu sa bezpečnostnú situáciu poslala do Európy ako prvého. Úspečne som zvládol strastiplnú cestu po mori z Egypta do Talianska a následne až do vytúženého Nemecka, kde mi bola udelená doplnková ochrana. Od momentu kedy začala občianska vojna v Sýrii som zažíval veľa stresujúcich situácii, počínajúc bojmi, útekom do bezpečia, nebezpečnou plavbou po mori a následným kultúrnym šokom a samotou v Nemecku. Na toto všetko som bol sám. Tieto udalosti sa veľmi odzrkadlili na mojom psychickom stave. Výsledkom bolo, že som sa začal túlať a strácať na dlhšie obdobia. Niekedy som si nepamätal čo sa dialo alebo som nevedel rozoznať, kde som. Jedného dňa som v takomto rozpoložení pravdepodobne nastúpil na vlak a ďalej už si nepamätám...

Na jar tohto roku ma našli príslušníci slovenskej polície. Bol som podľa ich opisu ale aj podľa samotnej fotografie vo veľmi zúboženom stave. Ja si na tieto udalosti sám nespomínam. Následne som bol zaistený. Po nejakom čase som sa stretol v zaistení s právničkou Ligy za ľudské práva. V tom čase som nedokázal ešte normálne komunikovať. Jediné, čo som vedel bolo napísať moje osobné údaje a údaje mojej rodiny. Veci sa však dali do pohybu a moja rodina sa dozvedela, kde sa nachádzam a čo so mnou vlastne je. Bolo nevyhnutné, aby som bol hospitalizovaný a pravidelne už bohužial do konca života užíval lieky, ktoré mi pomáhajú lepšie zvládať moje zdravotné problémy. Až po riadnom vyšetrení a nasadení liečby som zistil, že sa vlastne nachádzam na Slovensku. Tiež som pomaly začal rozpoznávať osoby okolo mňa a chápať samotné dianie. S tým dianím mám do dnešného dňa problémy, najmä čas a jeho plynutie sú pre mňa záhadou.

Dajme šancu utečencom
Chýba ešte 5 278,46 €

Dajme šancu utečencom

Liga za ľudské práva

Pomáhame utečencom, ktorí na Slovensku žiadajú o azyl, ako aj tým, ktorým už bola poskytnutá medzinárodná ochrana. Snažia sa tu žiť, naučiť sa slovenský jazyk, nájsť si prácu, začleniť sa do našej spoločnosti... začiatky sú ťažké a my našim klientom pomáha ich prekonať a viesť plnohodnotný život.

V súčanosti som na tom už oveľa lepšie, hlavne už nie som zaistený. Môžem ísť kedykoľvek von na prechádzky, ktoré je zbožňujem. Prechádzam sa rád a stále. Spoznal som veľa nových ľudí, ktorí mi pomáhajú. Momentálne som obklopený starostlivými ľuďmi a čakám kým mi bude umožnené vrátiť sa legálnou cestou do Nemecka, do krajiny ktorá mi poskytla útočisko. V priebehu tohto obdobia však nemám možnosť byť zdravotne poistený a ani si zabezpečiť prostriedky na živobytie iným spôsobom. Sám potrebujem doprovod pri akýchkoľvek úkonoch, aby som sa náhodou znova nezatúlal. Lieky, ktoré musím užívať sú pre mňa veľmi drahé, ako aj ťažko vybojovaná sloboda zo zaistenia. Veľmi dúfam, že sa mi podarí v čo najkratšom čase vrátiť sa do Nemecka, avšak do toho času by som Vás chcel poprosiť, ak máte možnosť, prispejte mi prosím na lieky, bez ktorých by som sa znova ocitol v stave, kedy nedokážem rozpoznávať dianie a svet navôkol. Ďakujem Vám!

CHCEM POMÔCŤ TERAZ