Ahojte, o našom klientovi Simonovi, mladom chalanovi z Etiópie sme tu písali už viac krát. Ak si spomínate, rád varí, číta a kreslí. Jeho osud bol náročný, rodnú Etiópiu opustil keď mal 16 rokov. Dnes má 32 rokov, povolenie na trvalý pobyt na Slovensku a býva v ubytovni pre bezdomovcov Resoty založenej Antonom Srholcom, kde aj pracuje na čiastočný úväzok ako kuchár a takmer vždy sa usmieva.

Keď Simon zrovna nevyvára pre 40 hladných chlapov v Resotoch ani nenakupuje potraviny či nepripravuje jedálny lístok zložený prevažne zo slovenských jedál s príchuťou exotiky, Simon maľuje na plátno, papier, steny, kartón, proste čokoľvek čo mu príde pod ruku.

Ešte pred troma rokmi bol však Simon na ulici, spal v parku a živil sa odpadkami. Jeho bezdomovecký život bol dlhý a okrem bolestných spomienok mu na toto obdobie života zostala ešte jedna pamiatka. Boľavé a pokazené zuby. Dlhú dobu bol bez zdravotného poistenia. A keď žijete na ulici a nemáte čo do úst, posledné na čo myslíte je ústna hygiena. Dnes sa síce Simon poctivo o zuby stará, ale okrem kefky už potrebujú aj profesionálnu pomoc.

Dajme šancu utečencom
Chýba ešte 5 278,46 €

Dajme šancu utečencom

Liga za ľudské práva

Pomáhame utečencom, ktorí na Slovensku žiadajú o azyl, ako aj tým, ktorým už bola poskytnutá medzinárodná ochrana. Snažia sa tu žiť, naučiť sa slovenský jazyk, nájsť si prácu, začleniť sa do našej spoločnosti... začiatky sú ťažké a my našim klientom pomáha ich prekonať a viesť plnohodnotný život.

Keď som so Simonom pred pár dňami kráčala na preventívnu prehliadku k zubárovi, veľmi sa bál, snažil sa svoj strach skryť, ale veľmi mu to nešlo. Napokon sa mi priznal, že ide k zubárovi po prvý krát v živote. Prehliadka síce prebehla bezbolestne, ale Simonov chrup je v takom stave, že okamžite potrebuje viacero zákrokov, aby o zuby neprišiel. Problém je v tom, že zdravotná poisťovňa akékoľvek úkony preplatí až od budúceho roka, keďže v minulom roku nemal vykonanú preventívnu prehliadku.

Simonov mesačný príjem je minimálny (zarobí 140 eur mesačne), a preto potrebuje Vašu pomoc. Prispejte Simonovi na opravu zubov, aby jeho žiarivý a spokojný úsmev bol ešte krajší, a hlavne, aby mohol znovu začať jesť koláče, ktoré v Resotoch vypeká pre svojich spolubývajúcich.

Ďakujeme!

Ak chcete prispieť, kliknite SEM

Na fotke: Zuzana Števulová (riaditeľka Ligy za ľudské práva), Katka Fajnorová (Simonova právnička) a Simon, ktorý u nás v Lige minulý rok oslavoval svoje narodeniny