Milé priateľky a milí priatelia, spomínate si na Simona? Písali sme tu o ňom viac krát, naposledy v marci 2017. O Simonom živote na Slovensku ste si mohli prečítať aj v komiksovej knižke Uletenci, ktorú sme vydali minulý rok. Simon bol takmer dva roky nezvestný, mal veľmi ťažké obdobie, ale našťastie sa nám ho za pomoci dobrých ľudí podarilo nájsť a znovu je v bezpečí.

Ubytovňa pre bezdomovcov, Simon a Ibrahim, dvaja klienti našej organizácie, spolu varia tradičný slovenský obed. „Dajme sa do práce, nastrúham zemiaky na halušky", hovorí Simon. „Simon, podaj mi cibuľu", hovorí Ibrahim. Simon váha, namiesto cibule sa načiahne za mrkvou. „Slovenčinu ešte neovládam tak dobre, najväčší problém mi robia názvy zeleniny". Takto začína príbeh v komikse.

V Simonovom príbehu, tom skutočnom aj komiksovom, vystupuje aj páter Anton Srholec. Simon ho považoval za druhého otca, ochrancu, ktorý sa ho na Slovensku ujal a pomáhal mu. Veľmi Simonovi chýba, aj tento rok, na nedávny Sviatok všetkých svätých sa Simon, Ibrahim a sestra Rita vybrali zapáliť sviečku do Skalice na cintorín, a zaspomínať si na pátra Antonia, ktorý, ako sa dozviete v komiksovom príbehu, by najradšej schoval všetkých núdznych ľudí bez domova pod veľkú perinu, kde by im bolo teplo a príjemne.

Dajme šancu utečencom
Chýba ešte 5 278,46 €

Dajme šancu utečencom

Liga za ľudské práva

Pomáhame utečencom, ktorí na Slovensku žiadajú o azyl, ako aj tým, ktorým už bola poskytnutá medzinárodná ochrana. Snažia sa tu žiť, naučiť sa slovenský jazyk, nájsť si prácu, začleniť sa do našej spoločnosti... začiatky sú ťažké a my našim klientom pomáha ich prekonať a viesť plnohodnotný život.

Komiksové rozprávanie pokračuje spomienkami na Simonovo detstvo doma v Etiópii. Krásne ilustrácie Daniely Krajčovej Vás prenesú do Addis Abeba v roku 1997. Slávia sa Vianoce a Simon dostane od rodičov ovečku, ktorej dá meno Vločka. Rodičia však chcú pomôcť chudobným príbuzným a Simon sa na nejaký čas bude musieť s ovečkou rozlúčiť.

Ak si chcete prečítať viac o Simonových zážitkoch, o tom ako to pokračovalo s príbehom o ovečke, zistiť či v Etiópii slony naozaj polievajú ulice, alebo ste zvedaví aj na príbehy našich ďalších štyroch klientov a klientok (Naimy a Khadry zo Somálska, Faisala z Afganistanu a Mohammeda zo Sýrie), kúpte si cez Martinus, Gorilu alebo Artforum náš komiks Uletenci. Je to od nás aj tip na skvelý vianočný darček. Kúpou komiksu prispejete na právnu pomoc, ktorú našim klientom (ľuďom ako je Simon) poskytujeme.

Pokiaľ ide o Simona, je dôležité, aby mal pokryté aspoň výdavky na ubytovanie a stravu (150 eur/ mesačne). Simon začal mať tiež problémy so zrakom a potrebuje okuliare. Kým sa Simon dá trochu dokopy a bude schopný začať znovu pracovať aspoň na čiastočný úväzok, pomôže mu každý Váš cent, pretože dávka v hmotnej núdzi jeho mesačné výdavky nepokryje.

Prosím, prispejte na Simonov nový začiatok TU , a držte mu palce. Ďakujeme!