Počúvadlo vol. 2 spája čitateľov s ne-čitateľmi, milovníkov kníh s milovníkmi hudby.

Milí priatelia MOST-u,

radi by sme sa s Vami podelili o zážitky z Počúvadla, ktoré organizuje najlepšia knižnica a to Miestna knižnica, Petržalka na Prokofievovej 5.

Samostatnosť, nie samota
Chýba ešte 1 333,61 €

Samostatnosť, nie samota

Dss-MOST, n.o.

Ľudia s duševnou poruchou žijú medzi nami a ich počet narastá. Pre niekoho každodennosť, pre iného výzva - nadviazať medziľudský kontakt, cestovať MHD či zmysluplne tráviť voľný čas. Pomôžme ľuďom s duševnými poruchami viesť samostatnejší každodenný život.

A čo prináša Počúvadlo vol. 2 - spája čitateľov s nečitateľmi, milovníkov kníh s milovníkmi hudby. Okrem profesionálnych umelcov vystúpili aj známe tváre knižnice - jej knihovníčky a knihovníci, členky Knižného klubu, ale aj jej priatelia z neziskových organizácií Deťom s rakovinou a Dss-MOST, n.o.

O zážitkoch, účasti, a vlastnom prejave na Počúvadle vol.2 si môžete prečítať z autentickej výpovede Ruženky Šípkovej.

Rôznorodá pastva pre uši na Počúvadle vol. 2

Veľmi rada chodím do Miestnej knižnice Petržalka, konkrétne do jej pobočky na Prokofievovej 5. Trvalé bydlisko mám v Myjave a prechodné v Seredi, a tak je určite na mieste otázka, ako som zablúdila do petržalskej knižnice. Nuž, je to takto: venujem sa dobrovoľníckej práci v Dome sociálnych služieb MOST, n. o., konkrétne v jeho rehabilitačnom stredisku, ktorého klientmi sú ľudia so psychickými poruchami, prevažne z okruhu schizofrénie. Do rehabilitačného strediska MOST-u prichádzam v niektoré štvrtky a, keďže píšem poéziu a ku knihám mám blízko, mojou úlohou je klientov oboznamovať s rozličnými knihami v rámci dielne Knižkovo. Vždy raz do mesiaca k nám zavíta Petika Mišáková z knižnice na Prokofievovej 5 a vtedy Knižkovo vedie ona. Je mojím veľkým vzorom, pretože Knižkovo sa zrodilo práve v jej tvorivej mysli. No a raz mesačne, naopak, prichádza Knižkovo (klienti i pracovníci) do knižnice. Tam si pre nás pripravia program knihovníci, predovšetkým Petika Mišáková a Vierka Némethová.

Návšteva knižnice je pre nás vždy veľkým zážitkom. Zaujímavý program v útulnom a príjemnom prostredí knižnice nás zakaždým pozitívne naladí.

Knižnice, samozrejme, nie sú už dávno len miestom, kde sa požičiavajú knihy. Aj Miestna knižnica Petržalka organizuje mnohé zaujímavé podujatia pre deti i dospelých. Jednou z úspešných akcií pobočky Miestnej knižnice Petržalka na Prokofievovej 5 je i Počúvadlo. Prvýkrát sa uskutočnilo 25. 5. 2018 a malo veľmi dobrý ohlas. Jeho návštevníci mohli od 17.00 hod. do neskorých večerných hodín tráviť čas naozaj príjemným počúvaním: prózy, poézie i hudby. Navyše, bolo možné zapojiť sa do súťaže o hodnotné knihy.

Pre veľký úspech Počúvadla sa v piatok 26. 10. 2018 uskutočnilo jeho pokračovanie – Počúvadlo vol. 2. Obe Počúvadlá finančne podporil z verejných zdrojov Fond na podporu umenia.

Na prvé Počúvadlo sa mi nepodarilo prísť, a veru mi to bolo ľúto. Keď ma Petika pozvala na to druhé, rozhodla som sa, že príležitosť už nepustím z rúk. Dohodla som sa teda s kamarátkou, že na Počúvadlo pôjdeme spolu, a potom prespím u nej v Bratislave.

Keďže na Počúvadle som sa rozhodla prezentovať svoje vlastné i svoje obľúbené básne, vybrala som po jednej básni od svojich obľúbených poetiek Evy Luky a Wislawy Szymborskej a tri svoje kratšie básne, aby som sa vmestila do časového limitu.

V deň konania podujatia som teda pricestovala do Bratislavy ku kamarátke. Cesta z Ružinova do Petržalky bola trochu dobrodružná, pretože práve v ten deň navštívil Bratislavu francúzsky prezident Emmanuel Macron a to malo za následok dopravné obmedzenia. Našťastie, s pomocou kamarátkinej mamy, ktorá nás sprevádzala, sme to zvládli.

Počúvadlo vol. 2 sa začalo o 16.00 hod., my sme tam prišli asi o polhodinku neskôr. To však neprekážalo, lebo čítať som mala až po 18.00 hod. Prišli sme práve počas hudobného vystúpenia speváčky Katky Feldekovej a klaviristu Martina Breznického. Katkine temperamentné a hlboko precítené šansóny s textami jej otca, básnika Ľubomíra Feldeka, sú pre mňa vždy vzpruhou a osviežením. Ostatní poslucháči v komornom prostredí knižnice to zrejme cítili tiež tak, pretože počas piesní tlieskali do rytmu a po každej piesni sa ozýval veľký potlesk. Zazneli piesne ako Nechce sa mi pracovať, Sneží, len sneží či Jean.

Z audionahrávky sme si vypočuli úryvok z knihy z rómskeho prostredia od Víťa Staviarskeho Kale topanky v podaní Lucie Vráblicovej. Je to jedna z mojich obľúbených kníh. V knižnici vládlo prítmie, a o to ľahšie sa dalo ponoriť do čítaného textu i do svojich myšlienok.

Katka Feldeková s Martinom Breznickým priniesli do knižnice svieži vietor ešte raz, napríklad s pesničkami Bratislavská káva, Mŕtve lístie a so záverečnou Dotyky náhodné, čo je pôvodne ruská pieseň. Znova sa ozýval veľký potlesk a pochvalné pokriky.

I poslucháči mali možnosť aktívne sa zapojiť do diania na Počúvadle: podujatie bolo pretkané blokmi, počas ktorých knihovníci Petika Mišáková, Vierka Némethová, Mikuláš Baňák a Andrej Blaas čítali úryvky zo zaujímavých kníh z vydavateľstva Inaque a vydavateľskej značky ODEON.sk. Poslucháči mali k dispozícii zoznam kníh a mohli pri každej knihe tipovať názov a meno autora. Svoje tipy sme písali na hlasovacie lístky, z ktorých Petika a Vierka losovali šťastných majiteľov krásnych nových kníh. Na moju kamarátku sa usmialo šťastie a vyhrala až dve (Sofia vždy chodí v čiernom od Paola Cognettiho a Podzemná železnica od Colsona Whiteheada). Všetci výhercovia mali veľkú radosť. Počúvadlo poctila svojou prítomnosťou aj zástupkyňa vydavateľstva ODEON.

Počas prestávok sme sa mohli osviežiť sladkými i slanými dobrotami a napiť sa čaju, kávy a minerálky. Keďže káva je mojím hnacím motorom, o to spokojnejšia som bola.

Napokon blok čítajúcich z Dss-MOST, n. o. pre časový sklz prišiel na rad až pred 19.00 hod. Predo mnou čítala klientka MOST-u Kristína z knižky spisovateľky z Aljašky Eowyn Iveyovej Dcéra snehu. Príbeh bol nežný a rozprávkovo magický a Kristína čítala tak pekne a presvedčivo, že som mala obavy zo svojho vystúpenia. Proste nasadila latku poriadne vysoko. Keď som sa driapala na pódium, veru sa mi aj triasli nohy. Povedala som si však, že to zvládnem a že hanbu neurobím, a tak sa aj stalo. Publikum prijalo Kristínino i moje vystúpenie vynikajúco, a tak sme „mostácku misiu" splnili.

Nastala aj očakávaná zázračná chvíľa, vystúpenie kapely Longital na Počúvadle vol. 2. Vystúpila v zostave: Daniel Salontay – spev, gitara, Shina – spev, bezpražcová basová gitara, a Marián Slávka – bicie a klávesy. Kapela na vytvorenie atmosféry požiadala o ešte väčšie stlmenie svetiel v miestnosti, preto sa môj neveľmi výkonný fotoaparát poriadne potrápil. Moje fotky veru nie sú umelecké, ale aspoň ako-tak dokumentárne. Priznám sa, že to bolo po prvý raz, čo som Longital počula hrať naživo. A hudba, spev i pódiová prezentácia boli naozaj podmanivé a strhujúce. Zaujala ma hra slákom na gitare aj na basovej gitare, hoci som to už videla predtým i u iných hudobníkov. Knižnicou zneli naozaj vesmírne tóny.

V ďalšom bloku čítania sa predstavil Michal Kulhavý, kníhkupec z Martinusu, s ukážkou z knihy J. K. Stefánssona Letné svetlo a potom príde noc. Rozprávanie o malej islandskej dedine sa nevyhýbalo ani téme smrti, ale keďže bola podaná s iróniou a s humorom, ukážka vykúzlila úsmev na tvárach poslucháčov. Martinus je hlavným partnerom projektu Prečítané leto 2018, na ktorom spolupracovala i Miestna knižnica Petržalka.

Veľký úspech zožal herec Daniel Fischer. Pútavo čítal z knihy Víťa Staviarskeho Rinaldova cesta. Dej odohrávajúci sa v rómskej osade bol vyrozprávaný s hodnou dávkou humoru a v knižnici sa ozýval veselý smiech.

Bolo okolo 21.00 hod., a hoci program ešte pokračoval, ja a moja kamarátka sme sa už museli pobrať na odchod.

Na druhý deň som sa dozvedela, že Počúvadlo vol. 2 sa skončilo až krátko po 22.00 hod. Knižný večierok, ako sa patrí. Ja i moja kamarátka sme sa tam cítili naozaj ako medzi svojimi. Knihovníkom sa podarila veľká vec. Pevne veríme, že čoskoro príde aj Počúvadlo vol. 3, pretože do tretice všetko dobré. A dúfame, že i my budeme pri tom.

Ružena Šípková