Keď sme si v januári 2019 sadali s kolegyňami k spoločnému obedu, dumali sme, čo rok prinesie. Bol plný výziev, zmien, nových poznaní a skúseností. V tomto sa zhodneme. Tých číselných variácií by bolo, no tu je súhrn toho, čo vnímame všetci spoločne ako najväčšie míľniky a momenty predchádzajúceho roka.

  • Prvý raz sme v spolupráci s mestom Modra sprístupnili v mestskej galérii i predajnú výstavu tvorby Claudiancov pre širokú verejnosť. Tvorba vzniká počas obľúbenej štvrtkovej „výtvarky" s prvkami arteterapie , na ktorú sa každý týždeň tešia. Svet očami Claudiancov, tak niesla výstava názov, sme otvorili slávnostnou vernisážou s jablčným muštom a drobným občerstvením, ktoré pripravili Claudianci.
  • 1x sme sa zúčastnili divadelného predstavenia, ktoré pripravili žiaci miestnych škôl. Bol to príjemný kultúrny zážitok a osvieženie do bežných dní. Bol to priestor na zdieľanie zážitkov, postrehov a chvíľ, ktoré vybiehajú zo zabehnutých koľají, no nerušia každodennú potrebnú rutinu.
  • 1 týždeň v lete sme strávili v rozhovoroch a dobrovoľníckej spolupráci s bohoslovcami a miništrantmi, ktorí strávili čas prácou s Claudiancami a spoločnými rozhovormi.
  • 1x sme maľovali celé Claudianum, a tak naše priestory získali svieži kukuč.
  • 2x sme sa zapojili do komunitnej činnosti a podpore svojho okolia. Ku dňu Zeme sme boli zbierať odpadky v pridelenom chotári. Claudianci to brali zodpovedne a naplnili sme kopec vriec vyzbieraným odpadom. Pomáhali sme tiež s maľovkou plota školského areálu. Tak sme ošarpanému plotu dopomohli k novému šatu.
  • 2x sme si spravili posedenie s rodinami. V júni sme grilovali v našej záhrade a sedeli sme na terase v príjemnej spoločnosti rodín našich Claudiancov. Dokonca sme nadviazali spoluprácu s profesormi a študentmi z Trnavskej univerzity. Rok sme uzavreli vianočným posedením s pripraveným programom, ktorý predviedli naši Claudianci.
  • 3x sme trhovníčili. Na jablkovom hodovaní sme predávali tvorivosti z našej dielne s jablkovým motívom. Modranským blšákom sme podporili recykláciu funkčných vecí, ktoré získali svoj nový domov. Svojou účasťou na Vianočnom zastavení sme podporili charitatívnu myšlienku celého predajného trhu a opäť sa nám potvrdilo, že ktorákoľvek claudianska tvorivosť vie urobiť radosť a môže byť krásnym podarúnkom.
  • 3x sme výletili. Začali sme návštevou Smolenického zámku, neskôr sme si spravili prechádzku miestnou krížovou cestou. Je unikátna tým, že je z dielne tvorcov keramiky. Výletné trio sme uzavreli adventnou návštevou Trnavy. Výlety sú príjemnou zmenou pre Claudiancov. Pre mnohých je to príležitosť cestovať verejnou dopravou, či možnosť stráviť príjemné chvíle iba v spoločnosti svojich priateľov.

Aj vďaka Vašej podpore sme absolvovali rok 1 – 2 – 3 tak, ako sa nám páčilo. A zároveň nás motivujete a dodávate odvahu do ďalšieho číselného roku. Akurát tento rok bude trošku odlišný. Púšťame sa totiž do odvážneho projektu rozšírenia terapeutických priestorov nášho rehabilitačného strediska. Tým dáme priestor na pracovnú a sociálnu rehabilitáciu ďalším mladým ľuďom s mentálnym postihnutím. Tak nám držte palce. Aj spolu s vami to isto zvládneme. ĎAKUJEME.

Okná do sveta
Chýba ešte 2 747,69 €

Okná do sveta

Claudianum

Mať možnosť sa začleniť, patriť do komunity. Mať možnosť budovať priateľstvá, získavať sociálne a pracovné zručnosti. Mať možnosť každý deň otvárať symbolické okná, prepájať svet zdravých a postihnutých. Pomôžme dať tieto možnosti.