Navnímanie a zapracovanie skúseností rodičov tvorí ďalší dôležitý krok pri vytváraní Sprievodcu. Začiatkom júna sme preto s rodinami detí s poruchou sluchu strávili slnečný víkend v Harmónií.

Ako to celé začalo?

"Myšlienka vytvoriť Sprievodcu nás neopúšťa už dlhší čas. Pri spomienkach na naše vlastné tápanie po zistení diagnózy u nášho Maťka. Zároveň myslím na tie rodiny, ktoré nemajú to šťastie ako my a žiadna z nich už nebude mať možnosť byť súčasťou programu Mobilný pedagóg. My a ďalších bezmála 200 rodín sme tam našli mnohé odpovede. Aj vďaka tomu sme nazbierali mnoho skúseností a spoznali ďalších pomocníkov - rodičov a odborníkov. Minulý rok sa všetko správne spojilo, dozrel čas a veríme, že ešte v tomto roku budú prví rodičia držať v ruke Sprievodcu, ktorý im zodpovie mnohé otázky a pomôže im cítiť sa viac zorientovaní." uvádza tému Lubka.

Nepočujúce dieťa - pomôžme rodičom rozumieť svojim deťom
Chýba ešte 6 479,77 €

Nepočujúce dieťa - pomôžme rodičom rozumieť svojim deťom

NepocujuceDieta.sk

Pre nepočujúce deti je v stávke veľa - ak nikdy nepočuli, bude pre ne skoro nemožné vedieť hovoriť či čítať s porozumením. Celý počujúci svet im ostane zatvorený. Nemusí to tak byť. Pomôžme ich rodičom, aby s nimi vedeli komunikovať a pomôcť im včas."Ja robím poradenstvo v online poradni na webe nepocujucedieta.sk", hovorí Feri "a som prekvapený, keď mi rodičia v e-mailoch ďakujú. Vďačnosť cítim skôr ja, pretože viem, že príbeh tohto dieťaťa už bude iný. A teraz to rozšírime väčšej skupine rodín. Paráda!"Vďaka vám, darcom z Dobrej krajiny, sa nám podarilo začiatkom tohto roka úspešne získať finančný základ na tvorbu Sprievodcu.

Aj spoluprácu s rodičmi sme začali cielene budovať už minulý rok. Teraz dostala ich ochota pomôcť konkrétnejšiu podobu.


On the road

Každý z týchto rodičov už prešiel kus cesty. Za počutím a rozvojom svojho dieťatka. Niektoré cesty boli a sú kľukatejšie, na každej je zopár míľnikov a križovatiek.
Pri spomínaní sa miešajú zážitky vháňajúce do očí slzy, s tými veselými či vďačne nostalgickými. Napríklad na ľudí, ktorých stretneme v pravý čas.

Každá skúsenosť je jedinečná a zároveň v mnohých nachádzame to spoločné.

Aké otázky ste si na začiatku kládli? Na čo ste nenachádzali odpovede? Ako ste sa pripravovali na návštevy odborníka?

Odpovede sú často napísané s mnohými výkričníkmi a veľkými písmenami: ČAKAŤ POL ROKA NIE JE OK!!!"

Aj tieto odkazy chceme zachytiť v Sprievodcovi rodiča.

"Sme tu preto, aby už nikto nemusel zažívať to, čo my." zaznieva z úst viacerých rodičov.

Chcú pomôcť ďalším deťom tým, že ich rodičia budú mať potrebné informácie v správnom čase.


Deti nechali rodičov pracovať a s dievčatami z nášho tímu sa vyšantili v záhrade pri rozvojových hrách. Opäť stretli uškových kamošov a ocitli sa "doma".

Potvrdili sme si, aké je potrebné, vytvárať im bezpečné prostredie, kde sa môžu uvoľniť.Čo sa deje v týchto dňoch?

My spracovávame podklady, usilovne píšeme a konzultujeme. Pomôcť nám môžete aj vy. Tešíme sa, že sa nám ozvali viacerí rodičia aj odborníci s ponukou svojich skúseností.

Ak nám necháte na seba kontakt ako rodičia dieťaťa s poruchou sluchu alebo ako odborníčka/odborník, budeme aj vás kontaktovať v procese prípravy Sprievodcu s doplňujúcimi otázkami. Veríme, že sa nám podarí spojiť sily a vytvoriť Sprievodcu ako základ pre ďalšie cenné informácie pre rodiny.

Pripojiť sa k nám môžete kliknutím na odkazy nižšie:

Som rodič a chcem pomôcť

Som odborníčka/odborník a chcem pomôcť.

Alebo podporte náš projekt tu na Dobrej krajine.


Ďakujeme, spoločne to dáme najlepšie :)

Ďakujeme Nadácii Slovenskej sporiteľne a Nadačnému fondu Telokom za podporu.

Ďakujeme, Monika a Dancekids za detský program. Ďakujeme, pani Machová a Penzión Harmónia za ústretový prístup.

Ďakujeme, Janette za facilitovanie rodičovského programu.