Restaurant Day v sobotu nebol len o gurmánčení. Organizácie z Dobrej krajiny, ktoré sa venujú ľuďom v núdzi, deťom s hendikepom, boju proti korupcii či skrášľovanie verejných priestorov, mali možnosť stretnúť svojich susedov a svojou prácou sa priblížiť viac k ľuďom.


Stopy snov a tím ich reštaurácie TáčkyQ (foto: Jana Hrdličková)

V bratislavskom Domove sociálnych služieb Prima sa Restaurant Day konal druhýkrát. Opäť sa grilovalo vo fúriku, nechýbali palacinky, pohánkové dobroty, a špeciality od známeho kuchára Jara Žídeka.

Dobrá krajina
Chýba ešte 17 000 €

Dobrá krajina

Nadácia Pontis

Dobrá krajina je darcovská platforma, na ktorej nájdete vyše 50 skvelých overených projektov a tisíce ochotných ľudí podporiť pozitívnu zmenu okolo nás. Aj vy môžete niečo zmeniť. Vyberte si projekt a tvorte s nami lepšiu, vzdelanejšiu, vnímavejšiu a transparentnejšiu krajinu.

„Bolo super! Začali sme o druhej, ľudia pomaličky prichádzali, nakúkali aj cez bránu a tých, čo o nás nevedeli, sme pozývali," hovorí Martina Jakubcová z OZ Prima, ktorí do Restaurant Day zapojili aj hercov v kostýmoch z divadla Stopy snov. Všetky peniaze, ktoré ľudia vymenili za jedlo, pôjdu pre divadlo, ktoré je známe aj tým, že v ňom hrajú aj herci s mentálnym hendikepom.

V Trnave sa konal Restaurant Day prvýkrát. Ľudia z Kubíka ho spojili s Blšákom. Nezisková organizácia Bronco tento raz oživila verejný priestor pred radnicou. Na Hlavnej ulici sa rozložilo 37 predajcov a predajkýň, ktorí ponúkali použité a stále potrebné veci. Nechýbalo ani Kubik bistro, v ktorom za dobrovoľný príspevok rozdali viac ako 130 porcií cícerového falafelu v pita chlebe, Herbertove limonády a viac ako 10 domácich koláčov. „Peniaze použijeme na usporiadanie ďalších Trnavských rínkov. Najbližší chystáme už v nedeľu 13. júna," hovorí Mirka Hlinčíková z organizácie Bronco.

Bronco a ich Trnavský rínek (foto: kamarian photography)

Starostova pečienka s kyslým úsmevom, fazuľový guláš ala samosprávny jarný vánok či mastný chlieb s cibuľou zvaný nútená správa. Aj takéto dobroty ponúkali vo Vinodole. Združenie občanov miest a obcí Slovenska, ktoré vzniklo na podnet občanov a obcí miest z dôvodu pretrvávajúcich a neriešených problémov v samosprávach, nachystalo v záhrade združenia špeciality z rôznych kútov Slovenska. „S kolegami sme ponúkli 400 porcií jedla a navštívilo nás asi 300 ľudí," pochvaľuje si predseda združenia, Vladimír Špánik. V ich jednodňovej reštaurácii nechýbal koaličný zlepenec s trochou arogancie (pribetská klobása s maďarským chlebom a horčicou), halászlé maďarsko - slovenského priateľstva, bratislavské rohlíky či protikorupčný guláš.


Šarmantné dámy z Len tak tak (foto: Zuzka Foto - Zuzana Šefčovičová)

V prešovskom centre Dorka, ktoré slúži opusteným matkám s deťmi či rodinám v núdzi, sa rozdávali šišky. „Pre nás bolo dôležité, že sme vytvorili príležitosť pre susedov z okolia, aby len tak prišli k nám, mohli sme sa s nimi stretnúť, aby sme im mohli ukázať priestory nášho centra," hovorí Alena Vachnová z centra, v ktorom sa snažia, aby deti neostávali odrthnuté od svojich rodičov. Susedia, ktorí za nimi v sobotu prišli, mali veľký záujem pomôcť. „Či už ako dobrovoľníci, darovaním vecí alebo finančne," hovorí. Susedia sa mohli stretnúť s klientkami v centre a ich deťmi a vidieť, že tu našli domov v krízovej situácii, že nie sú nebezpeční a potrebujú pomoc okolia. „Veríme, že nám tieto stretnutia pomôžu prekonať bariéru plota, ktorý je okolo Dorky, aby nás až tak nerozdeľoval," dodáva A. Vachnová.

V bratislavskom Domove sociálnych služieb Integra Restaurant Day pomohol s vyzbieraním časti peňazí na rehabilitačný prístroj pre deti s detskou mozgovou obrnou.

V autistickom centre Andreas priniesla sobota opäť príležitosť, aby sa stretli rodiny, ktoré majú doma autistické dieťa, porozprávali sa a oddýchli si. Poobede medzi nich prišla aj herečka Kamila Magálová a zastavovali sa aj okoloidúci, ktorí sa dozvedeli viac o centre.

Tím Centra Dorka a Úsmevu ako dar, ktorý oživil dvor krízového centra a zoznámil sa s Prešovčanmi. (Foto: Úsmev ako dar)

Na dvore organizácie Člověk v tísni sa jedlo rómske jedlo a počúvala muzika (foto: Jana Hrdličková)

Tím Klubu Detskej Nádeje so severskou polievkou (foto: Zuzka Foto - Zuzana Šefčovičová)

Tím reštaurácie HENTO TOTO in da TUTO a.k.a Bol raz jeden človek v kaviarni TUTO.

Mládež ulice si pripravila v ARTbistre arteterapeutický program (nielen) pre deti.

DSS Integra otvorilo svoj dvor pre návštevníkov ich Dúhovej reštaurácie.

Príjemný dvor Ligy proti rakovine sa naplnil susedmi aj stravníkmi zo vzdialejejších kútov Bratislavy.


Združenie občanov miest a obcí Slovenska prilákalo do Vinodolu pri Nitre 300 návštevníkov. Tu je tím kuchárov ZOMOSu.

Návštevníci sa nielen dobre najedli, ale aj porozprávali s koordinátormi neziskových organizácii. (foto: Jana Hrdličková)

Autistické centrum Andreas prinieslo na Partizánsku lúku tradičné orechovníky a makovníky Kamily Magálovej a veľmi podarené maľovanie na tváre malých návštevníkov ich reštaurácie.

Rad na skvelé thaiské jedlo v Reštaurácii pod Platanom centra DOMEC. (foto: Jana Hrdličková)

Ďakujeme všetkým stravníkom, účastníkom aj organizáciám za obrovskú energiu, s ktorou pripravili svoje reštaurácie. A už teraz sa tešíme na ďalší Restaurant Day na Dobrej krajine.