Jedno IPčko, tri záchranné zložky, jeden zachránený život...

Bol to utorok ako každý iný. Službu na internetovej psychologickej poradni IPčko.sk som mala doobeda a tak som nečakala žiadnu drámu. Ozval sa klient, ktorý písal o tom, čo ho trápi. Ako sociálna pracovníčka som s ním viedla poradenský rozhovor. Po pár minútach klient napísal, že má v ruke lieky a chce spáchať samovraždu. Priznávam, že som to vôbec nečakala a zostala som zaskočená.

Postupovala som presne podľa pokynov supervízorky a princípov krízovej intervencie, ktoré som sa v IPčku naučila. Snažila som sa klienta dostať do bezpečia a presvedčiť ho, nech to nerobí. Moja snaha však nebola úspešná. Klient zrazu napísal „zbohom", prestal odpisovať a neozýval sa.

Online psychologická pomoc
Chýba ešte 18 999,5 €

Online psychologická pomoc

IPčko

Až 1000 mladých ľudí zo Slovenska ročne sa obracia na našu internetovú poradňu s túžbou spáchať samovraždu. Hľadajú pomoc. IPčko už ôsmy rok denne, bezplatne, takýmto mladým ľuďom zachraňuje životy.

Prebehol mi mráz po tele, zmocnil sa ma strach a výčitky. Vedela som, že je zle. Vedela som, že musíme niečo urobiť. Zároveň som však vedela, že moje kompetencie ako poradkyne-dobrovoľníčky sa skončili a celý prípad musí prevziať vedenie IPčka.

Posledná informácia, ktorú som dostala bola, že volajú záchranné zložky a intenzívne komunikujú s políciou. Mne nezostávalo nič iné len čakať.... Čakať ako to celé skončí. Hlavou mi lietali stovky myšlienok – ako ho nájdu? Prídu k nemu včas? Dokážu mu pomôcť? Spravila som niečo zle? Čo som mohla spraviť inak? Kde som spravila chybu? Prečo som ho nedokázala presvedčiť?

Každou minútou sa moja nervozita stupňovala. Nedokázala som sa na nič sústrediť. Len som sedela, v rukách žmolila telefón a čakala.....

A zrazu to prišlo... na displeji telefónu sa objavilo jeho meno a ja som vedela, že mi ide oznámiť ako to celé dopadlo. „Zachránili sme ho!" to boli jeho prvé slová a mne v tej chvíli padol taký kameň zo srdca ako ešte nikdy predtým. Polícií sa podarilo vypátrať klienta, hasičom sa podarilo dostať do bytu a záchranárom sa podarilo stabilizovať ho.

Jedno IPčko, tri záchranné zložky, jeden zachránený život. Zázraky sa dejú, stačí spojiť sily.....

V roku 2018 sa na IPčko obrátilo asi 13-tisíc mladých ľudí, ktorí sa vo svojich ťažkostiach cítili osamelo. Približne 2 000 mladých ľudí hovorilo v minulom roku o svojich myšlienkach na samovraždu. Až 500 z nich bolo v akútnom ohrození života, podobne ako klient, o ktorom som písala. Ja a moji kolegovia - psychológovia z IPčko.sk sme boli s nimi. Nie sú to len čísla a štatistiky, sú to stovky, tisícky príbehov, ktorých sme sa stali súčasťou a v mnohých príbehoch sa stali zázraky.

Pridajte sa k nám a pomáhajte s nami. Každé Vaše eur bude znásobené dobrovoľníckou prácou a pomôže doslova zachraňovať životy.


Simona K. – dobrovoľníčka, poradkyňa na internetovej psychologickej poradni IPčko.sk